Пазарът на недвижими имоти се съживява

24.07.2013 | 08:45
по статията работи: Ралица Стоянова
Нам-много сделки се сключват за земеделски земи и жилища
Пазарът на недвижими имоти се съживява
Снимка: Thinkstock/Guliver

Пазарът на недвижими имоти показва признаци на съживяване. Това се потвърждава от статистиката за сключените сделки за покупко- продажба на недвижима собственост, се посочва в доклад на агенцията за недвижими имоти "Форос". 

За първите шест месеца на тази година са реализирани 99 890 сделки, като по-голямата част са земеделски земи и жилищни имоти. В сравнение с първата половин година на 2012 г. е регистриран ръст от 11.31%, спрямо първата половина на 2010 г. повишението е с 35.23%, но в сравнение с първото полугодие на 2011 г. се наблюдава спад от 2.33%.  

През периода е регистриран ръст на сделките в повечето областни градове. В Благоевград е отчетен най-голям спад на годишна база – 9.44%. Най-голямо повишение в броя на покупко-продажбите спрямо първото шестмесечие на 2012 г. е отчетено в Пазарджик (38.83%), Монтана (37.86%), Смолян (36.71%) и Кюстендил (27.62%). В София сключените сделки се увеличават с 9.84%, във Варна – с 13.47%, в Бургас – с 11.09%, в Пловдив – с 23.61%, в Русе – с 4.78%, във Велико Търново – с 19.32%, в Шумен – с 25.36%.

Най-динамичен е пазарът на земеделска земя, където през последните 3-4 години се наблюдават ръстове при продажните цени от 10- 15% на годишна база. Това е най-силният пазар през последните години. Това се потвърждава и от сключените сделки със земеделска земя в периода февруари 2009 г. – февруари 2013 г. – 65.46% от общия обем сключени сделки в страната. Реализираните средства от продажба на земеделска земя съвсем логично хората насочват към придобиване на друг вид собственост, като най-често това са жилищни имоти.

Въпреки настъпилата политическа ситуация в страната, все повече потенциални купувачи се появяват на пазара. Някои от тях са отлагали покупката на жилище в периода на голям спад на пазара 2008- 2010 г. За разлика от моментите на ръст на пазара, сега купувачите са изключително логични в очакванията и изискванията при избора си и вземането на решение за покупка. Информирани са за юридическите проблеми, свързани с покупката на нов имот, и наблягат на тези фактори при търсенето на жилище.

По отношение на типа строителство търсене има за всички типове и то се определя основно според бюджета, който купувачът е предвидил за покупката на жилище. Панелните апартаменти са добър вариант за хората с по-ограничени средства, тъй като предлагат по-добро съотношение качество - полезна площ - цена. По-голямо е търсенето на подобни имоти в по-малките градове.

През последните месеци обаче все повече се засилва интересът към нови тухлени сгради. Около 80% от купувачите в големите градове, като София и Варна, предпочитат да закупят имот в новопостроена сграда (след 2002 г.). Затворените комплекси също са интересни за клиентите, заради уютната и спокойна атмосфера, която предлагат. През разглеждания период най-предпочитани са двустайните и тристайни жилища, както беше и преди година. Най-често се търсят апартаменти с площ между 60 и 100 кв.м. В столицата има засилен интерес и към четиристайни жилища с площ до 180 кв.м.

Апартаментите с една стая с цел собствено ползване са сред най-малко търсените през първите шест месеца на годината. Те се предпочитат предимно в по-малките градове на страната, докато в по-големите градове и курортни зони активно остава само търсенето им с цел инвестиция. Над 90% от търсещите закупуват апартамент за удовлетворяване на жилищни нужди. За сметка на непрекъснатото нарастване на този процент през последните години, делът на купувачите, които предпочитат да закупят жилище с цел последваща продажба или отдаване под наем, е все по-нисък. Подобно търсене с цел доходност е фокусирано предимно в по-големите градове, но такова се среща и по Черноморието.

Както през последните две години, така и през тази, купувачите са изключително логични по отношение на вземането на решение за покупка, като необходимото им време на този етап от развитието на пазара е между един и два месеца. За сравнение през миналата година този период беше между един и три месеца. Основният фактор, влияещ на решението им, е цената на имота, като се наблюдава положителното явление: стесняване на „ценовата ножица” между търсене и предлагане през периода.

За клиентите в София жилищни имоти с цена до и около 80 000 евро са най-приемливи. За Варна и Бургас цените са съответно около 60 000 евро и 40 000 евро. Процентът на корекция между офертната цена и цената, на която реално се сключва сделката, е между 10% и 15%. За сравнение преди година корекции се правеха до 20% от цената.

Сред основните изисквания на купувачите при избора на жилищен имот е и локацията. За клиентите е много важно жилището им да се намира в район с добра инфраструктура и в близост до спирки на градски транспорт или метро. За София най-предпочитаните квартали за живеене остават южните, където към момента има голям обем новопостроени жилищни сгради, и квартали в близост до вече изградените метродиаметри. Във Варна търсенето е съсредоточено върху Бриз, Чайка и централните райони на града. През първите шест месеца на годината в Бургас най-активно търсене се набюдава в кварталите Славейков, Изгрев, Лазур и Център.

Продължава да се наблюдава тенденцията от миналата година на купуване на жилища за лично ползване в близост до вече изградени шопинг центрове. Особено активно се наблюдава тази тенденция в Бургас край мол Галерия. През последните месеци все по-силно се усещат миграционните процеси в страната. Големите градове са по-привлекателни, особено за младите хора, които търсят по-добрите възможности за работа. Забелязва се търсене и от семейства с деца за закупуване на жилище в по-големия град в близост до детски градини, училища, медицински центрове и т.н. Целта им е да осигурят удобства и бъдеще за децата си.Броят на търсещите с подобна мотивация продължава да нараства.

Най-активни на пазара на жилищни имоти остават българите. Сред чужденците най-активни са руснаците, но тяхното търсене се различава от това на българите и е насочено основно по Черноморието. Основно търсенето е насочено към малки и средни по големина апартаменти. Малък е делът на чуждестранни лица, които са насочени към луксозни жилищни имоти в най-престижните райони на градовете по Черноморието и ваканционните селища там. Целта, с която закупуват имот в България, е за почивка по морето през летните месеци, както и за дългосрочно ползване. Страната ни ги привлича с близостта на двата народа в културно и езиково отношение, по-ниската цена на живота и недвижимите имоти, добрия лайфстайл, мекия климат и красивата природа.

Продължава и тенденцията, която се открои през 2012г, на интерес към големите градове по Черноморието от чужденци, а не само към ваканционните селища. Причината е, че в градовете социалната инфраструктура е значително по-добра. Градовете предлагат и по-добри комуникации, по- голяма сигурност, по-ниски разходи за поддръжка и т.н. Подобно търсене има, когато целта на покупката е за дългосрочно ползване на имота. По-голямата част от руснаците фокусират търсенето си върху малки апартаменти, с една-две стаи, ново строителство, напълно завършени и обзаведени, като основен фактор при покупка е цената. През първото тримесечие на 2013 г. средната стойност на „покупателната сила на средната работна заплата, измерена в кв.м. жилищна площ” за страната достига 0.90 кв.м.

От началото на годината се наблюдава раздвижване при някои инвестиционни проекти. През тези месеци стартира строителството на нов луксозен комлекс на име „Резиденция Калина” в столичния квартал Бистрица. Парцелът е разположен на 30 дка, на склон на Витоша, а бъдещите собственици ще могат да проектират къщите си по свой вкус. Комплексът е оформен, но всяка къща се строи самостоятелно при проявен интерес за покупка. Това е един от малкото проекти, който стартира след кризата от 2008 г.

През 2013 г. започна стоежът и на нов жилищен комплекс във Велико Търново, който ще носи името „Боляри” и се разпростира на близо 60 дка.  През 2013 г. станахме свидетели и на рестартиране и на някои по-големи проекти, които обявиха конкурси за процедури по проектиране. Такива проекти са Black Sea Garden (2 000 дка), който се намира в местността Карадере, край Бяла, „Град на 21 век”, разположен на площ 389 619 кв.м. в бургаския квартал Крайморие, „Комплекс Корона” (РЗП 7 000 кв.м.) в Пловдив.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...