Пазарът на труда за пореден път разтърси долара

08.03.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Дългосрочната тенденция към обезценка на щатската валута остава непокътната




Седмицата започна оптимистично за САЩ и долара, за да приключи с фиаско на пазара на труда и да запрати щатската валута отново по добре отъпкания път на обезценката. Основният генератор на сътресения за пазара стана доклада за новите работни места в САЩ, който сложи край на поскъпването на долара. Икономическите новини изместиха на заден план риториката от централни банки и правителствени кабинети. Това в голяма степен се дължеше на натоварения календар с макроданни и на заседанието на ЕЦБ в четвъртък.

Генерира ли американската икономика нови работни места? Най-важният въпрос на седмицата започна с отговори – уви, погрешни! ISM-индексът за индустрията отчете спад, който беше очакван, прогнозиран и дори желан. Все пак показателят остана значително над нивото, при което има експанзия в индустрията – 61.4 пункта. И най-важното – компонентата на заетостта, изразяваща наемането на нови работници в индустрията, се покачи от 52.9 до 56.3 пункта. Точно това трябваше на пазара, за да започне да дисконтира едни добри данни за пазара на труда в САЩ, тъй като и от индустрията се очакваше да наема нови работници. Заедно с увеличението на същата компонента на обявения в края на месеца индустриален индекс за региона на Чикаго, беше сериозно основание да се смята, че американската икономика започва да се справя с проблемната безработица, и че цикълът на повишаване на лихвите отвъд океана може да започне по-рано от очакваното.

След обявяването на ISM еврото започна да губи почва под краката си, подкрепено и от притесненията на пазара за евентуално намаляване на лихвите в Еврозоната. Най-ниската стойност на единната валута стана 1.2056 EUR/USD, достигната в сряда. Това равнище се оказа непреодолимо, като в същото време върху силата на долара въздействаха нарастващите спекулации за "проблемен" пазар на труда. ISM-индексът за сектора на услугите също отбеляза намаление, включително и на компонентата за заетостта. Отваряйки скоба, непременно трябва да се акцентира върху услугите като единственият фактор за създаване на работни места през последните години. През февруари услугите изневериха на традицията и това доведе до само 21 хил. нови работни места при очаквания от 130 хил. Поглед назад във времето показва, че февруари е най-трудният за прогнозиране месец, като очакванията са се различавали от действителните цифри средно със 133 000. Освен това февруарските данни за заетите са надминавали очакванията в 15 от последните 17 години, докато данните за януари обикновено са били ревизирани надолу.

Рязкото разминаване на очакванията с действителността разтърси валутните пазари в петък. Доларът отново загуби привлекателност и за секунди курсът се настани на 1.24 EUR/USD след оповестяването на данните за работните места.
Въпреки това за коренна промяна в ситуацията при американската икономика не може да се говори. "Бежовата книга" – докладът на Федералния резерв не каза нищо ново, обобщавайки че въпреки засилената икономическа активност, повишението в заетостта е незадоволително. Без съществена реакция върху валутите премина изказването на председателят на Федералния резерв Алън Грийнспан във вторник. Според централния банкер обезценката на долара през последните месеци ще помогне за намаляване на дефицита по текущата сметка, тъй като чуждите производители изнасят по-малко за САЩ. На въпрос за лихвените равнища, Грийнспан за пореден път повтори, че лихвата е на най-ниските си нива от 1958
година с определена цел, но трябва рано или късно да се повиши. "Лихвеният процент е приспособим и в определен момент ще трябва да бъде повишен до по-неутрално ниво, защото е в противоречие с дългосрочната стабилност на
икономиката" – думи, които съвпаднаха със засилването на долара през първата половина на седмицата.

Азия отново във фокуса на Фед

Грийнспан обърна по-голямо внимание на покупките на щатски активи от азиатските централни банки и не скри силното си безпокойство от високата скорост на натрупването им. Китай и Япония се опитват да спрат поскъпването на валутите си
спрямо долара с непрекъснати интервенции, а намесите на Bank of Japan дори пишат нова глава в учебниците по международни финанси. Данните показаха, че от началото на годината само за 2 месеца BoJ е използвала 10.496 трилиона йени за интервенции, или половината от общата сума през цялата 2003 година.

Тези интервенции водят до печатане на пари и инфлация. Но докато в Япония все още има нужда от покачване на цените, в САЩ се притесняват, че това ще се пренесе извън границите на страната и ще засегне глобалната икономика. А според Грийнспан наближава времето, когато няма да има нужда от интервенции в сегашните мащаби. Реакцията с японски адрес не закъсня – говорителят на правителството Ясуо Фокуда коментира, че не приема думите като критика и че министерството на финансите ще продължи да действа срещу резки промени във валутните курсове. Споделяме мнението, че валутната намеса в двойката USD/JPY няма да бъде прекратена или дори чувствително отслабена в близките тримесечия, тъй като това ще засегне силно износа на страната. Едно доказателство стана интервенцията в петък, когато Bank of Japan купи 5 млрд. USD, за да неутрализира загубите на долара спрямо йената. Това стана в най-напрегнатото време на валутните пазари, а банката изневери на традицията си да влияе при нисколиквиден пазар рано сутрин българско време. Йената приключи седмицата близо до ключови нива от 112.30 USD/JPY, където се намира 200-дневната пълзяща средна. Това е третата поредна седмица на поевтиняване на йената, която неотдавна се намираше на 105.35 USD/JPY.

На Стария континент вниманието на инвеститори и спекуланти беше приковано от заседанието на ЕЦБ в четвъртък. Резултатите от него не се разминаха с очакванията ни, нито по отношение на лихвени промени, нито в някаква промяна в риториката от банката. Председателят на банката Жан-Клод Трише отново каза, че лихвения процент в момента е на равнище, което стимулира възстановяването на европейската икономика. На призивите на политици от водещите икономики в Еврозоната Трише отговори, че ЕЦБ е независима институция. И сложи точка на "намесата" на Шрьодер и Рафарен. Силна роля за запазване на лихвите в Еврозоната оказа и резкия спад на еврото спрямо долара през тази седмица.

Ниската инфлация също не е фактор за намаляване на лихвите. Данните за февруари показаха изненадващо ниско ниво от 1.6% на годишна база, но това не доведе до ревизиране на очакванията на ЕЦБ по отношение на цените. Трише обясни, че високата инфлация се е дължала най-вече на скока на цените на енергийните ресурси в началото на 2003, но този период вече не се взима предвид при изчисляването на годишната инфлация. Икономическите новини обаче доказаха слабите темпове на възстановяване в Европа – индексът за производствената активност в Еврозоната остана на непроменено ниво на 52.5 пункта за февруари, а данните от Германия бяха направо плачевни с регистрираното покачване на безработицата и 2% спад на поръчките в индустрията с 2%.

Както се очакваше, Bank of England също остави лихвите на Острова непроменени в четвъртък. След обявяването на решението паунд/долар слезе към нивото 1.8156, което не е изненада, предвид моментната сила на долара. Прогнозите на пазара за ново увеличение на лихвите през април-май и стабилните фундаменти пред британската икономика са в основата на очакванията ни за продължаване на средносрочния възходящ тренд на паунда спрямо зелените пари към 1.95 GBP/USD.

А и предишните две повишения засега не показват задоволителен ефект върху високите заеми на пазара на жилища във Великобритания, което трупа силен инфлационен натиск.

Какво да очакваме през следващата седмица?

Сред "тежката артилерия" са данните за търговията на дребно при скромни очаквания за нарастване, и балансите на бюджета и външната търговия на САЩ.

Продажбите трябва да потвърдят силните резултати през февруари на търговските вериги, както и на възстановяването на покупките на автомобили след рязкото свиване през януари. Външнотърговското салдо обаче едва ли ще се подобри след рязкото покачване на цените на горива и суровини, а покупките на вносни стоки от американците остават високи въпреки обезценката на долара. Трендът по този показател е възходящ и допълнително притиска надолу щатската валута.

Долар / Лев

Долар/лев достигна най-високи стойности от 3 месеца насам на 1.6147 в средата на седмицата, след спекулации относно свалянето на лихвите от EЦБ и оптимистични прогнози за пазара на труда в САЩ. Но този връх не се задържа дълго, поради разочароващи данни за щатската заетост и липсата на промяна в паричната политика на Европа. Седмицата завърши на 1.5730 – над нивото от 1.5590, където валутната двойка отвори пазара в понеделник. Евро/лев остана близо до най-ниските си стойности от 1.946, на които нива е официалния курс купува на БНБ при наличието на добра ликвидност в банковата система на България.

Технически анализ

EUR/USD

В началото на изминалата седмица евро/долар проби ключовото ниво от 1,2350/30 и продължи обезценката си, като в сряда достигна до най-ниско ниво от 1,2056, след като активирането на стоп-поръчки даде допълнителен импулс на движението.

Възхода на долара беше ограничен от 38.2% корекция на движението от 1.0760 до върха на 1.2926. След това валутните пазари се успокоиха, очаквайки важните данни за безработицата в САЩ, като търговията се движеше в границите между 1,2130 и 1,2240. След публикуването на данните в петък, евро/долар рязко поскъпна като премина границата от 1.2400. При условие, че евро/долар не успее да се задържи над подкрепата на 1,2330 ще очакваме ново движение в посока надолу с цел 1.1980/1.2000. При дневно затваряне на пазара над пробива на възходящия тренд на 1.2500/20, ще последва поскъпване на евро/долар с цел 1.2775 и 1.2900/1,30.

Технически анализ

GBP/USD

Паунда рязко поевтиня спрямо щатския долар, като пробивът на важното ниво при 1.8455 ускори низходящото движение на валутната двойка. В сряда беше регистрирано най-ниското ниво от 1.8155, където се намира 38.2% корекция на възходящото движение от 1.6563 до 1.9140. В четвъртък паунд/долар затвори под възходящата трендова линия, която минава през дъната на 1.5606 (3/9/2003) и 1.6563 (7/11/2003). С рязкото си поскъпване в петък след лошите данни за безработицата, паунд/долар даде положителен сигнал, но за стабилизация на валутната двойка и възобновяване на възходящия тренд е необходим пробив и затваряне на пазара над върха на 1.8577 (12/1/2004).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...