Политическата класа превърна финансовия министър на държавата в един прост счетоводител. От него се очаква само да попълва таблица с числа по вече взети решения. Няма реална фискална политика, няма контрол до какво водят решенията, как може да се оптимизират разходите. Закономерно това доведе до сериозен проблем с бюджета.
Това коментира икономистът Лъчезар Богданов в ефира на bTV. Според финансиста Любомир Дацов балансите са нарушени и единственият начин да бъдат възстановени е през рязко свиване на разходите. Абсурдно е да се вдигат данъци, категоричен е Дацов. Не ни чака нищо добро на фона на ситуацията в Европа, счита анализаторът Кузман Илиев.
Върху бюджета тежат много уж временни решения, вземани по време на ковид и в последствие в хода на политическата криза, коментира Богданов. Буквално за ден два в парламента минаха решения, които товарят бюджета със стотици милиони левове разходи, посочи той.
Картината, представена от служебния финансов министър Людмила Петкова, е реална, какъв минус ще се очертае зависи от нивото на капиталовите разходи. На този фон трябва да се мисли за свиване на дефицита през оптимизиране на разходите. Абсурдно е да се вдигат данъци, никой политик не е обещавал такива решения на избирателите си, коментира още Дацов. Според него България започна да има проблем с производителността на труда, защото разходите за заплати влизат в цената на стоките и конкурентоспособността се влошава.
“Имаме демографски, структурен проблем със заетостта. Още повече, че хората могат свободно да работят в ЕС. За много позиции се търсят хора и няма такива. Необходима е структурна промяна - ако една задача изисква 100 души, да работим с 50-80, но по-добре платени, коментира Богданов.