Банката за международни разплащания (Bank for International Settlements)* заяви, че банките са "изиграли" тяхната роля да помогнат на икономическото възстановяване и сега е ред на правителствата да направят повече по въпроса, предаде "Би Би Си".
Базираната в Базел организация, наричана още "централната банка на централните банки" смята, че е време да се сложи край на така наречения подход да "направим каквото е необходимо". Тя иска да види завръщането на един "силен и устойчив икономически растеж".
Миналата седмица централната банка на САЩ заяви, че планира да започне постепенно ограничаване на покупките на облигации по-късно през тази година и да пристъпи към постепенно спиране на една от най-агресивните програми за количествени парични облекчения в историята на страната.
В годишния си доклад Банката за международни разплащания подчертава, че световните централни банки са направили това, което е по силите им, за да компенсират в известна степан последиците от световната финансова криза.
"Централни банки приложиха различни тактики, за да се противопоставят на кризата - първоначално пристъпиха към намаляване на лихвените проценти, а по-късно добавиха и количествени облекчения, закупуване на активи и "вливане" на огромни суми пари в банковата система. Но сега светът е "в разгара на кризата" и е време тези интервенционни политики да се променят", се казва в доклада на банката.
Правителствата трябва да "поемат щафетата" в борбата с кризата, чрез реформиране на пазарите на труда и предприемане на "категорична програма за реформи", смятат от банката за международни
разплащания.
"Централни банки трябва да насочат вниманието си към поддържане на финансова стабилност и насърчаване на реформите, а не да ги забавят с почти нулеви лихвени проценти и покупки на все по-големи
количества от държавни ценни книжа", каза ръководителят на икономическия отдел на банката за международни разплащания, Стивън Цечети.
*Банката за международни разплащания е създадена през 1930 г. и е най-старата международна финансова институция в света. В нея членуват над 60 организации и банки, включително централната банка
на Англия, Европейската централна банка (ЕЦБ), Федералният резерв на САЩ (ФЕД), Народната банка на Китай и централната банка на Япония.