Въпреки глобалните финансови сътресения, банковите системи на всички страни от Югоизточна Европа остават надеждни и добре капитализирани. Това са заключили управителите и представителите на централните банки от Югоизочна Европа по време на среща в румънския курортен град Синая.
Срещата се е провела днес по покана на Мугур Исареску, Управител на Националната банка на Румъния, и в нея са участвали управителите и представители на Албанската банка, Българската народна банка (БНБ), Централната банка на Босна и Херцеговина, Централната банка на Кипър, Гръцката централна банка, Националната банка на Република Македония, Централната банка на Черна гора, както и ръководителите на банковите органи в Босна и Херцеговина и Република Сръбска, са се срещнали днес в Синая. Това съобщи пресцентърът на БНБ.
Тази среща е четвъртата поред в рамките на многостранния Меморандум за разбирателство, подписан в Атина през юли 2007 г., който има за цел да засили сътрудничеството в областта на банковия надзор в Югоизточна Европа и да запази финансовата стабилност в региона.
Обсъжданията по време на срещата са се концентрирали върху макроикономическото развитие и развитието на финансовите пазари, условията и перспективите за банките, както и промените в регулаторната рамка в региона. Участниците са подчертали голямото значение на сътрудничеството и координацията между централните банки и надзорните органи в региона за ограничаване на преките и косвени въздействия на световните финансови сътресения и за възстановяване на доверието и гарантиране запазването на финансовата стабилност.
Срещата е била добра възможност за повишаване на подпомагащата роля на държавите-членки на ЕС в рамките на региона чрез споделяне на ценен опит в областта на надзора с държавите-кандидати и потенциални кандидати за членство в ЕС, допълват от БНБ. Участниците са наблегнали на ключовата роля на неотдавна създадените надзорни колегии, работещи в рамките на нормативната база, предоставена в Насоките на Комитета на европейските органи за банков надзор (CEBS), за оценка на справянето с рисковете, пред които са изправени трансграничните банкови групи, както и за създаване на постоянна платформа за по-ефективен и ефикасен надзор. Тази платформа ще спомогне също и за съвместното оценяване на нуждите от капитал на всички институции, работещи в региона, като се взема предвид техният рисков профил и се защитават интересите както на държавите по седалище, така и на държавите - домакини, допълват от БНБ.
Било е договорено, че следващата среща на Управителите на централни банки от Югоизточна Европа ще се проведе догодина в Кипър.