Ценовият индекс на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) на ООН, който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, се понижи през декември спрямо достигнатите нива през ноември. Основна причина за месечния спад се явява понижението на международните котировки на захарта, въпреки че показателят отбелязва растеж на годишна база, сочат най-новите данни на ФАО, публикувани на сайта на организацията.
Ценовият индекс на ФАО се понижи до 127 пункта през миналия месец спрямо ревизираните леко нагоре 127,6 пункта през ноември, когато достигна 19-месечен максимум.
На годишна база през декември индексът на цените на храните на ФАО расте с 6,7 на сто, но остава с 20,7 на сто под историческия връх, достигнат през март 2022 г., посочват от ФАО.
За цялата 2024 г. индексът отбеляза средна стойност от 122 пункта, или с 2,1 на сто по-малко от равнището си през 2023 г. Значителните понижения на котировките на зърнените храни и захарта бяха частично компенсирани от по-слабо растящите цени на растителните масла, млечните продукти и месото.
Цените на захарта са основна причина за месечния спад на индекса на ФАО през декември, спадайки с 5,1 на сто на месечна база благодарение на подобряването на перспективите за реколтата от захарна тръстика в основните страни производителки. Така ценовият индекс на ФАО на захарта се понижава с 10,6 на сто в сравнение с декември 2023 г.
Цените на млечните продукти се понижиха след седем последователни месеца на поскъпване, като спрямо ноември 2024 г. намаляват с 0,7 на сто през миналия месец. На годишна база обаче ръстът е с цели 17 на сто. Цените на растителното масло спаднаха с 0,5 на сто на месечна база през декември 2024 г., но се повишиха с 33,5 на сто спрямо същия месец на 2023 година.
В същото време цените на месото нарастват с 0,4 на сто през декември спрямо ноември 2024 г. и са със 7,1 на сто над нивото, отчетено през декември 2023 г.
Индексът на цените на зърнените храни на ФАО отбелязва минимално изменение през миналия месец спрямо ноември, а спрямо декември 2023 г. спада с 9,3 на сто. Лекото покачване на котировките на царевицата компенсира спада на цените на пшеницата, обясняват от ФАО.
Очаква се специализирана организация на ООН да публикува нова прогноза за световното производство на зърнени култури през идния месец.