През следващите две години експертите очакват увеличение на цените на недвижими имоти у нас. Това е една от отчетливите тенденции на пазара за 2013 и 2014 г., представени от "Пощенска банка" и Национално сдружение „Недвижими имоти“ на съвместно събитие.
Форумът се проведе в Пловдив. Пред брокери, клиенти и партньори Румен Радушев, началник управление „Жилищно кредитиране“ във финансовото дружество, и Иван Велков, председател на УС на ресорното сдружение, представиха перспективите за развитие и очакваните тенденции на пазара на недвижими имоти и жилищно кредитиране за двугодишния период. Беше направен и анализ на пазара през изминалата 2012 г. според данните на двете структури.
Тенденции за 2013 и 2014 г.
Очертаха се някои важни тенденции за периода. На първо място експертите очакват средно кумулативно увеличение на цените на кв. м чиста използваема площ. Прогнозите са за формиране на стабилни нива на номиналните крайни цени на имотите през 2013 г., като тенденцията е през 2014 г. нивата да постигнат увеличение.
В настоящата година се прогнозира и плавен ръст на себестойността, обемите и цените на новото строителство, докато през 2014 г. този ръст ще се засили. За периода 2013-2014 г. се очаква спад на номиналните обеми общи площи, ръст при чистата използваема площ, спад на цените само при надценените и некачествени пазарни предложения, стабилизиране на номиналните наемни нива и ръст на обемите наети площи.
2012 г. за пазара на недвижимите имоти
Под влияние на свиването на вътрешното и външното търсене през миналата година цените на имотите са отчели номинален и реален спад. Поведението им Иван Велков обясни както с промяната в номиналния доход (БВП) и темпа на търсене на ипотечно финансиране, така и с динамиката на намалелите входящи капиталови потоци по линия на текущите трансфери и преките чуждестранни инвестиции, особено тези в недвижими имоти.
От сдружение „Недвижими имоти” смятат, че външното търсене на имоти в страната, измерено чрез динамиката на емигрантските пари и преките чуждестранни инвестиции в недвижими имоти, продължава да се свива.
В подкрепа на оптимистичните прогнози за следващите две години Румен Радушев отбеляза, че след като през първите години от финансовата криза спадна търсенето на кредити, по данни на БНБ вече се забелязва леко оживление в жилищното кредитиране. За 2012 г. е постигнат ръст от 0,8%.