Развитието на българските общини през първата година на членството на България в ЕС

13.03.2008 | 13:53
по статията работи: econ.bg
Анализ на "Глобал Рейтингс"
Развитието на българските общини през първата година на членството на България в ЕС

Развитието на българските общини през първата година на членството на България в ЕС

Анализ на “Глобал Рейтингс"


Независимата агенция за кредитен рейтинг “Глобал Рейтингс”, която е присъдила над 50% от кредитните рейтинги на общини през 2007 г., представи в партньорство с Националното сдружение на общините в България и Фондацията за реформа в местното самоуправление анализ за развитието на общините през първата година на членството в ЕС на основата на извадка от над 70 общини.

Анализът на отделни аспекти от финансовото състояние на общините показва ясна тенденция към стабилно развитие на публичния сектор, с растяща финансова независимост на общините, макар че се очаква по-малките общини да срещнат трудности при реализиране на бюджетите си за тази година. Това се дължи най-вече на очакваните трудности, свързани със събираемостта на местните данъци и промените във взаимоотношенията с централния бюджет.


Основни изводи от анализа

Кредитен рейтинг: Общините вече осъзнават нуждата от присъждане на кредитен рейтинг

  • През 2007 г. рейтингът на по-голяма част от общините бе повишен. Една единствена община беше с понижен кредитен рейтинг.
  • Преобладаващата част от общините (46%) са с кредитен рейтинг между А- до ВВВ -.
  • Към края на февруари 2008г. броят на общините с присъден кредитен рейтинг е 60.
Бюджетни средства: 15% ръст на дела на собствените приходи в бюджета на общините
  • Анализът на касовото изпълнение на бюджета на извадка от над 70 български общини показва стабилна тенденция на увеличение на собствените приходи.
  • През 2006г. средният относителен дял на собствените приходи е възлизал на 33%, а през 2007г. той възлиза на 38%.
  • През 2007г. тези приходи бележат ръст от средно 15% спрямо предходната година, като прогнозите за текущата година са за увеличение с още 10%. 
  • Като цяло общият размер на бюджетните взаимоотношения на общините с централния републикански бюджет през 2007 г. е 1.570 млрд. лв. и нараства за следващата година в бюджета за 2008г. на 1.8 млрд. лв. В това число и общата субсидия за делегирани от държавата дейности се увеличава от 504 млн. лв. на 1.530 млрд. лв.
  • За първи път са предвидени дейности за предотвратяване на последствията от стихийните бедствия, за които са определени 10 млн. лв. за непосредствени действия при възникване на стихийните бедствия.
  • Най-голямо е увеличението от страна на държавата в областта образование за общинските училища. Предвидени са 1.15 млрд. лв., което е с 164 млн. лв. повече отколкото през 2007г.
  • Общият трансфер от централния републикански бюджет към общините се увеличава значително – с близо 300 млн. лв. Увеличението за общините като цяло е над 18%. Обсъждат се редица нови механизми за насърчаване въвеждането на делегираните бюджети, в училищата, в детските градини и в други звена. Това е положително както по отношение на децентрализацията, така и ефективното усвояване на средствата от местната власт по отношение на редица дейности и по отношение на самоуправлението на българските общински училища.
  • Много важна стъпка в подкрепа на местната власт е решението на правителството националното съфинансиране през първите три години от членството в ЕС по всички проекти (като най-големите бенефициенти са българските общини) да се финансира от централния бюджет. Така от гърба на общините се сваля тежко бреме, тъй като малките общини трудно биха финансирали такива обеми от средства.

Дългово финансиране: Три общини с външно финансиране от над 10 млн. лв.

  • През 2007г. 26 общини са поели нов дълг под формата на дългосрочен банков кредит, като общият размер на отпуснатите заемни средства е 81 766 000 лв.
  • Повечето общини заемат средства до 1 000 000 лв., като само 9 общини са поели дълг, който надвишава тази сума.
  • Единствено 3 общини – Варна, Смолян и Сливен са подписали договори за външно финансиране, надвишаващи сумата от 10 000 000 лв.
Реализирани проекти: Увеличен брой реализирани проекти от общините през 2007 г. - 188 инфраструктурни проекта за над 11 млрд. евро
  • През изминалата година има ясно увеличение на броя реализирани от общините проекти. По отчет на българското правителство от 25 февруари 2008 г. за развитието на инфраструктурните проекти в отделните министерства, 188 инфраструктурни проекта за над 11 млрд. евро се реализират страната през 2007г.
  • 92 обекта е одобрил проект "Красива България" за 2008 г. Общият бюджет на проектите е повече от 13.7 млн. лв. Обектите ще бъдат реализирани през 2008 година на територията на общините в България. Общият им бюджет е в размер на 13 708 733 лева, при съфинансиране от бюджета на проекти в размер на 6 769 551 лева.
  • МОСВ ще финансира "Натура 2000", инфраструктура за води и отпадъци в общините. 100-те млн. лв. са получени от излишъка в бюджета. Със 100-те милиона лева, които Министерството на околната среда и водите е получило от бюджетния излишък, ще бъдат финансирани дейности за изграждане на екомрежата “Натура 2000” у нас, инфраструктура за води и отпадъци в общините и за оборудване на Изпълнителната агенция по околна среда.
  • За целево финансиране на дейностите по изграждане на “Натура 2000” се отпускат 991 225 лв. Средствата са необходими на Регионалните инспекции по околна среда и води и дирекциите на Националните паркове за изпълнение на дейности за актуализиране на териториалния обхват и границите на защитените зони, по данни от Картата на възстановената собственост / КВС /, за изготвяне на опис на имотите с техните площи и на координатен регистър на границите на защитените зони.
  • 90 508 775 лв. се отпускат за екологични инвестиционни обекти в областта на водите и отпадъците за общините. Средствата ще бъдат използвани за разплащане по сключени договори за проекти, одобрени с решение на Управителният съвет на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/. Ще се финансират вече извършени дейности по тези проекти, актувани и одобрени от контролните органи на ПУДООС. С 10 472 279 лв. ще бъдат финансирани пречиствателни станции за отпадни води; с 48 309 940 лв. – канализации; с 19 101 943 лв. – малки водоснабдителни обекти и 12 624 612 лв. – депа за битови отпадъци.
  • Предстоят нови концесии - на пристанището в Созопол и летищата в Русе и Горна Оряховица. Върви и процедура за концесиониране на пристанище Лом. Промените в Закона за концесиите предвиждат въвеждане на институционализираното публично-частно партньорство като още една форма освен концесията за привличане на частен капитал за реализация на обществено значими проекти. Допълненията в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие са във връзка с проблеми, възникнали при неговото прилагане.

Финансиране от фондовете на ЕС:

  • Възможностите за привличане на външно финансиране за реализиране на общински проекти са повече от добри. Именно и по тази причина е учудващо, че по описаните мерки на Оперативна програма "Регионално развитие" към 31.12.2007г. е  кандидатствала едва 1 община – Община Попово. Към настоящият момент подадените проекти от общини са 38.
  • Най-вероятно този факт се дължи на липсата на готови технически проекти, които са част от необходимите за кандидатстване документи. Ето защо е необходимо общините, които искат да кандидатстват с проекти по европейските фондове, да предвидят средства в бюджетите си за финансиране на проектирането.
  • За програмния период 2007 - 2013 г. българското правителство е договорило 6,853 млрд. евро от Европейския социален фонд, Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд.
  • България ще получи още около 3 млрд. евро и от два специализирани фонда - Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейски фонд за развитие на рибарството.
  • През ноември 2007 г. стартира операция „Регионална и местна пътна инфраструктура" по оперативна програма "Регионално развитие", управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). По нея общините могат да кандидатстват за финансиране на отдавна отлаганите, в повечето случаи непосилни за ограничените им бюджети скъпи инфраструктурни проекти за възстановяване на общинските пътища. По тази мярка допустими бенефициенти са 86 общини.
  • Третата стартирала през декември 2007 година операция по оперативна програма „Регионално развитие" е насочена изцяло към 178 по-малки общини, описани в приложението. Чрез „Дребно мащабни местни инвестиции" се предоставя възможност на по-малките общини да кандидатстват с проекти за сградите на общинските образователни институции - училища, детски ясли, детски градини и др.
  • През 2008 година ще има и други покани за набиране на проектни предложения от общини. Оперативните програми „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика", „Развитие на човешките ресурси", „Административен капацитет" и „Регионално развитие" вече публикуваха индикативните си годишни програми. В тях са описани редица възможности за финансиране на общински проекти в съответните области. Ето как в „ръцете" на ръководствата на администрациите вече има множество инструменти за борба с „хроничния" недостиг на бюджетни средства - както за изпълнение на общинските програми за капиталово строителство, така и за стимулиране на местния бизнес и привличане на инвестиции. С възможностите, предоставени от Структурните фондове на ЕС, просперитетът и развитието на общините зависи само и изцяло от тяхната креативност и желание да променят в положителна насока състоянието на българските градове. Така със сериозния финансов ресурс, достъпен за общините, животът на хората и качеството на услугите може осезаемо да се подобрят. Всичко това зависи само и изцяло от общинските администрации и тяхната възможност да разработват качествени проектни предложения.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...