Регулирането на телекомуникационния пазар в ЕС и България

13.10.2008 | 11:46
по статията работи: Лили Бончева
Анализ на Industry Watch на причините и очакваните ефекти
Регулирането на телекомуникационния пазар в ЕС и България

Регулирането на телекомуникационния пазар в ЕС и България: анализ на причините и очакваните ефекти
Автор: Industry Watch


На 13 октомври 2008 г. анализаторската компания Industry Watch оповести свой експресен преглед на състоянието на телекомуникационния пазар и очакваните регулаторни мерки, предлагани от КРС и препоръчвачни от Европейската комисия:
  • Европейската комисия отчита, че въпреки спада в цените на едро за взаимно свързване на мобилните опетатори, те все още значително надхвърлят разходите. Имайки предвид монополното положение на всеки оператор при приемане на обаждане към клиент на мрежата си, поддържането на цени над разходоориентираните води по прекомерно високи цени за потребителите и изкривяване на конкуренцията.
  • Цените на едро за терминиране на разговори (взаимно свързване) в мобилни мрежи са около 9 пъти по-високи от тези за разговори към фиксирани мрежи. Асиметрията в цените на взаимно свързване е довела до "трансфер" от потребителите на фиксирани мрежи към мобилните оператори в значителни размери през последното десетилетие. Това крос-субсидиране е факт и в България, като в крайна сметка субсидията се покрива от потребителите чрез по-високи сметки.
  • В България конкуренцията е изкривена дори в по-голяма степен. Цените за терминиране в мобилни мрежи са средно 2.4 пъти по-високи от средните за ЕС. В същото време се поддържа още една асиметрия – мобилните оператори поддържат с близо 40% по-висока цена за входящо повикване от фиксирана мрежа, в сравнение с повикване от мрежа на друг мобилен оператор. От всички страни-членки на ЕС единствено в България и Словения се прилагат различни ставки за терминиране в мобилни мрежи в зависимост от вида на мрежата, от която е изходящо повикването (мобилна или фиксирана).
  • Високите цени за свързване между мрежата на БТК и мобилните мрежи водят до голяма диспропорция между цените на дребно. Най-висок марж между цените на едро и дребно се реализира при свързване на мобилни мрежи с други фиксирани мрежи (61%) и на мобилни мрежи с БТК (54%). Този марж е значително по-нисък при свързване на мрежите на БТК с мобилните мрежи (36%) и на други фиксирани мрежи с мобилните оператори .
  • Ценова дискриминация се забелязва не само при свързване на мобилни с фиксирани мрежи, но и при свързване между отделните мобилни оператори. Цените за разговори в рамките на една мобилна мрежа (on-net трафик) са 6 пъти по-ниски спрямо разговори извън мрежата (off-net трафик), насърчава "затварянето" на трафик. Делът на трафика в рамките на същата мрежа е около 88%, което възпрепятства изграждането на единен телекомуникационен пазар.
  • Препоръката на Европейската комисия е националните регулатори да наложат ценови тавани за цените на взаимно свързване, основани на ефективните разходи. ЕК очаква до 70% намаляване на действащите цени, докато българският регулатор предлага спад от 50% до 64% за периода до 2010 г. Към края на периода ще се премахне и дискриминирането на повикванията от абонати на фиксирани мрежи към мобилни мрежи и цените за терминиране ще се изравнят на 0.11 лв. / мин.
  • Може да се очаква пренасяне на значителна част от намалението на цените на едро върху потребителите. Възможните стойности на намаленията на крайните цени на дребно през следващите 2 години са с до 30% за разговори между мобилните мрежи и до 55% от фиксирани към мобилни мрежи. Очакваме това да доведе до пропорционален ръст на потреблението, т.е. до повече минути в разговори между абонати на различни оператори.
  • Значението на телекомуникационните услуги за българския бизнес и домакинства трайно нараства за последните години. Телефонните услуги достигат 5.5-6% от разходите в домакинските бюджети. Това означава, че 10% среден спад на цените би довел до 0.6% спад в общите разходи на домакинствата за цялата страна. Общите ползи за потребителите (индивидуални и бизнес) могат да достигнат 150 млн. евро годишно към края на 2010 г.


Пълния текст на анализа ще откриете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...