Юлий Павлов: Оставката на премиера е прибързана

20.02.2013 | 11:40
по статията работи: Елица Елефтерова
"Не може едно агресивно малцинство, което не е и 2% от населението на държавата, да определя кой ще управлява държавата и кой - не", коментира социологът пред Econ.bg
Юлий Павлов: Оставката на премиера е прибързана

Оставката на премиера е прибързана и ще има отрицателно влияние върху политическия живот в страната. Това заяви пред Econ.bg социологът Юлий Павлов. Действието според него е предприето под натиска от протестиращите 100 хил. души в цялата страна. “Не може едно агресивно малцинство, което не е и 2% от населението на държавата, да определя кой ще управлява държавата и кой - не. Още повече пък когато до редовните избори остават само четири месеца и предсрочните избори няма да са много по-скоро. Ако да речем станат след 2,5-3 месеца, това какво дава? Нищо не дава, ако смятаме, че трябва да се смени управлението”, коментира той.

Според социолога единственото, което дава това време, е, че ще едно правителство ще работи абсолютно безконтролно, без парламент, който да осъществява контрол върху него.

"Премиерът, както е ставало ясно и при предишни случаи, е прекалено чувствителен към протести, колкото и малобройни да са те", счита Павлов. Той припомни, че Борисов се отказа от шистовия газ, заради протести, при положение, че имаше немалко български граждани, които искаха поне да знаят има ли в България шистов газ, или не. Социологът припомни и протестите за Витоша, Пирин, заради които министър-председателят е спирал проекти, и допълни, че сега заради 100 хил. души подаде оставка.

Точно заради това Павлов смята, че оставката е твърде прибързана. “Подкрепата, която ГЕРБ има, с нищо не е намаляла. Може да се спори дали БСП са ги настигнали като първа политическа сила или не. Факт е обаче, че ГЕРБ и БСП са първите две политически сили и беше нормално ГЕРБ да си изкарат мандата”, допълни той.

На въпрос какво ще се случи в неделя и дали хората отново ще излязат да демонстрират, Павлов коментира, че “протестиращите изглеждат странни. Правителството обеща, че ще изпълни разумните им искания. Искания от типа на национализация, очевидно няма как да бъдат изпълнени. Още по-малко едно служебно правителство ще ги изпълни. Зад тези протести не стои единен мозък, стоят някакви емоционални нагласи, които трябваше да бъдат туширани с адекватни мерки, а не с оставки”, допълни Павлов.

Социологът посочи, че президентът ще назначи новото служебно правителство. Ако се следва цялата предвидена по Конституция процедура, трябва да мине поне един месец в консултации. Възможно е обаче и всички политически сили да декларират отказ от мандат и тогава служебно правителство може да бъде сформирано още след десетина дни.

И с оставката на Борисов, и без нея, не е ясно как ще се развият предстоящите избори, посочи още Павлов. Според него ако предсрочните избори се проведат след около два месеца, то от това как ще се развие кампанията на политическите сили, ще зависи кой би надделял. Едно обаче е ясно - никой няма да има абсолютно мнозинство. “Новото правителство ще бъде резултат от преговори между партиите, които минат 4-процентната бариера”, заяви социологът.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/7
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...