Екип от китайски изследователи съобщи, че се използвали специален 3D принтер, за да отпечата мостра на ушния хрущял, направен от истинска тъкан, пише "Машъбъл".
Учените от университета Хангжоу Дианци са изобретили уреда за принтиране на 3D тъкани, наречен Regenovo. За момента устройството може да произведе истинско ухо или част от черен дроб за по-малко от час.
Досега опитите са показали, че близо 90% от тези принтирани клетки оцеляват и биват поддържани в изкуствени условия за период от четири месеца.
Макар специфични детайли по процеса на изработка да остават неизвестни, китайските специалисти прогнозират, че с тази технология ще могат да отпечатват цели функциониращи органи в рамките на едно, до две десетилетия.
Опити за принтиране на човешки уши се извършват и от други научни институти по света. През май тази година учени от университета в Принстън представиха бионично ухо, създадено с помощта на комерсиален принтер. Подобни експерименти провеждат и в университета Корнел, където учените са използва живи клетки за създаването на външната част на ушите.