Вече принтират уши

19.08.2013 | 11:50
по статията работи: Георги Георгиев
Иновативна технология за ЗD печат ще доведе до принтирането на цели органи
Вече принтират уши

Екип от китайски изследователи съобщи, че се използвали специален 3D принтер, за да отпечата мостра на ушния хрущял, направен от истинска тъкан, пише "Машъбъл".

Учените от университета Хангжоу Дианци са изобретили уреда за принтиране на 3D тъкани, наречен Regenovo. За момента устройството може да произведе истинско ухо или част от черен дроб за по-малко от час.

Досега опитите са показали, че близо 90% от тези принтирани клетки оцеляват и биват поддържани в изкуствени условия за период от четири месеца.

Макар специфични детайли по процеса на изработка да остават неизвестни, китайските специалисти прогнозират, че с тази технология ще могат да отпечатват цели функциониращи органи в рамките на едно, до две десетилетия.

Опити за принтиране на човешки уши се извършват и от други научни институти по света. През май тази година учени от университета в Принстън представиха бионично ухо, създадено с помощта на комерсиален принтер. Подобни експерименти провеждат и в университета Корнел, където учените са използва живи клетки за създаването на външната част на ушите.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...