Учени от университета в Бристъл са разработили сапун, съставен от богати на желязо соли, които реагират на магнитно поле, когато бъдат поставени във воден разтвор, съобщават от учебното заведение.
Магнитните свойства на сапуна са били доказани благодарение на неутронен тест, извършен в института Laue-Langevin. Оказало се, че магнитните частици се намирали в миниатюрни богати на желязо късчета в разтвора на сапуна.
Усъвършенстването на това свойство може да доведе до създаването на ефективен и екологичен сапун, който може да бъде използван при почистването на нефтени разливи и като цяло да революционизира продуктите за индустриално почистване.
Учените търсят от години начин да контролират свойствата на сапуните (или повърхностно активните вещества, както са известни в индустрията). Крайната им цел е да увеличат тяхната способност да разтварят мазнини във вода и след това да ги премахват от системата.
В миналото специалистите от университета в Бристъл са работили върху разтвори на детергенти, които са били чувствителни към светлина, въглероден диоксид и промени в киселинно-алкалната структура.
Магнитният сапун бил създаден посредством разтваряне на желязото в повърхностно активни материали на базата на хлорните и бромидните йони, които са много подобни на тези в ежедневната вода за уста. Добавеното в тях желязото създавало метални клъстери, които придавали магнитни свойства в частиците на сапуна.
Бъдещите потенциални приложения на магнитните повърхностно активни вещества са огромни. Тяхната чувствителност към външни магнитни полета би им придала набор от качества, свързани с електрическата им проводимост, точката им на топене, размерите и формата на самите частици. С други думи характеристиките на даден разтвор биха се променяли с едно натискане на копчето. До момента подобни промени в състава и качествата на детергентите изиксвали енергоемки и скъпи методи за промяна в химическите и физически свойства на разтворите.
Магнитните свойства на почистващите препарати ще бъдат особено полезни и при премахването им от околната среда след използването им. В бъдеше технологията ще улесни и учените, които извършват прецизни експерименти с различни по вид течности.