Хай-тек защити пазят виното от фалшификации

24.06.2013 | 12:50
по статията работи: Георги Георгиев
Смартфонът се превръща в част от арсенала на потребителя в "дегустирането" на вино
Хай-тек защити пазят виното от фалшификации

Досега не бе особено трудно да се убедим, че виното в чашата ни е точно описаното етикета. Просто трябваше да предприемем няколкото прости стъпки по дегустация и да притежаваме добре настроени сетива за хубавото вино.

Повишеното търсене на вино в световен мащаб обаче привлече множество измамници, които се опитват да спечелят на гърба на добрите марки вино, имитирайки умело етикетите и бутилките им. Спасението?

Вадете смартфоните.

Бързо сканиране на етикета може да даде на потребителя директна връзка към сайта на потребителя до уебсайта на доставчика, където да се докаже автентичността на бутилката, да се проследи пътя на виното от гроздето до чашата и да предостави информация за избата.

Технологията вече се използва от Castel – най-големият производител на френско вино, пише PhysOrg.com. Компанията използва технологията за сканиране на баркодовете върху етикетите на 13 млн. бутилки за износ към китайския пазар, където проблемът с фалшификациите е особено остър, a китайските потребители са особено чувствителни към темата. Схемата се използва и към нови пазари като Виетнам, на които фалшифицирането на вино също е разпространена практика.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...