Администрацията не знае какво значи да си близо до хората

07.05.2009 | 17:44
по статията работи:
Юрген Айзеле, Управител, "Инфраструктура" ООД
Администрацията не знае какво значи да си близо до хората

Специално за Econ.bg

През месец март в столичния район "Нови Искър" се състоя Конференция на инвеститорите в северната част на столицата ни. Съорганизатор на инициативата, която се проведе за втори път, беше строителната компания „Инфраструктура" ООД.

"Инфраструктура" ООД е създадена през 1997 г. Двамата съдружници в нея са германски поданици с дългогодишен опит в сферата на разработването на недвижими имоти и акумулирането на проекти. Управителят Юрген Айзеле познава България от 1992 г. В Германия той е работил над широкомащабни проекти за преструктуриране и модернизиране на индустриални и търговски площи като летище Лайпциг в Телтов край Потсдам, Фридрихщрасе в Берлин, Трептовер Парк - Берлин и др.

В България фирма "Инфраструктура" ООД реализира проекти за логистични центрове на германските фирми "Плюс" и "Пени", както и проект за основна база на австрийския спедитор "Лагермакс".

Фирмата се концентрира върху три основни звена: разработване на търговски и промишлени площи, алтернативни източници на енергия и публична инфраструктура. Дейността й се разпростира във всички райони на страната.

По време на Конференцията на инвеститорите от "Инфраструктура" ООД представиха своите виждания за развитието на Северна София през последната година. Столичната администация трябва да промени още редица неща, за да облекчи работата на инвеститорите, категорични са от компанията. Някои от основните политики, които спешно трябва да се променят, сподели в интервю за Econ.bg управителят на "Инфраструктура" Юрген Айзеле.

Акценти:

  • Администрацията не знае какво значи да си близо до хората
  • Елин Пелин и Костинброд може да вземат инвеститорите на Северна София
  • Идеята за преобразуването на металургичния комбинат „Кремиковци" в бизнес парк е много добра
  • Северна София ще се развива бавно и ще бъде все по-атрактивна за инвеститорите


Г-н Айзеле, как оценявате бизнес климата в северните райони на София?

Юрген Айзеле:

Намираме се в тотално недоразвит регион. Съществува потенциал за разкриване на нови работни места. Има много български и чуждестранни инвеститори, които се интересуват от северните региони на София. Процедурите за откриване на нова сграда, фабрика или някакъв друг обект са много тромави и бавни.

Фирмите се стремим да осъществим контакт една с друга, за да можем взаимно да си помагаме.

Кои са основните пречки, които спират по-бързото развитие на този регион?

Юрген Айзеле:

На първо място, това е тотално липсващата инфраструктура. Единствената смислена връзка е Северната дъга на Околовръстното шосе, а тя е в катастрофално състояние. Ако трябва да се снабдите с ток и вода, ще ви трябва много, много време, докато се увенчаете с успех.

Какво предлагате като варианти на Столична община, за да се облекчи този тромав процес. Имате ли някаква идея за развитие на района?

Юрген Айзеле:

Основният проблем е в главите на администрацията. Те все още не знаят какво означава да са близко до гражданите, да са ориентирани към тях. Мога да дам и конкретен пример в подкпрепа на думите си. На конференцията на инвеститорите беше обещано, че представители на Общинското предприятие „Софпроект" ще вземат участие и ще представят Общия градоустройствен план (ОГП). Оказва се, че точно в деня на конференцията са ги извикали на друга среща. Никой не се обади да съобщи и поне да се извини, че няма да присъства на срещата.

Действието от страна на общинското предприятие представлява пренебрежително отношение спрямо предприемачите в региона. Това обаче е симптоматично за всички администрации, тъй като с действията си показват, че и гражданите, и фирмите за тях сякаш не са важни.

Имате ли претенции към новия Общ градоустройствен план?

Юрген Айзеле:

Претенициите ни са за това, че има предприятия, на които дъжавата им е дала концесия, а тя не е отбелязана в Общия градоустройствен план. Това означава, че фирмите, които в момента работят в региона, трябва да се борят и да се легализират съгласно новия план.

Друг момент - има обявени индустриални зони покрай Северната дъга. До момента обаче никой от Национална агенция „Пътна инфраструктура" не е обявил как ще бъде разшитен пътят.

Всеки предприемач, който купува терен, за да разкрие производствени мощности, иска да знае как ще има достъп до Околовръстното. Примерите показват, че липсва комуникация между гражданите, фирмите и администрацията.

Колко логистични бази се предвижда да бъдат изградени в северната част на София?

Юрген Айзеле:

Това никой не може да каже. Инвеститорите търсят най-добрите места. Ако администрацията продължава да работи по този начин, те ще избягат в посока Костинброд или Елин Пелин. Местната администрация се отнася към тях по съвсем различен начин и няма административни усложнения. Съществува реалната възможност именно там да бъдат разкрити много работни места.

Каква е вашата прогноза за бъдещето за индустриалните зони в северния регион?

Юрген Айзеле:

Районът ще се развива бавно и ще бъде все по-атрактивен за инвеститорите. Налице са три ключови фактора, които ще привличат инвеститори: възможности за бизнес, да живееш тук и да почиваш пълноценно.

Като специалист, споделяте ли идеята за преобразуването на металургичния комбинат „Кремиковци" в бизнес парк?

Юрген Айзеле:

Това е една много добра идея, която трябва да продължи да бъде преследвана. Подобни примери има в много други страни. Например в немската област Рур има затворени минни шахти, които бях преобразувани. От стари индустриални съоръжения пък бяха направени модерни бизнес паркове.

Интервю на Апостол Апостолов, Econ.bg

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....