Кметът на Пловдив Здравко Димитров-Зико отдавна е в политиката и може да бъде определен като врял и кипял в нея. Забележителен е и като осанка - бивш баскетболист е, и като риторика, и като непоколебимост в решенията и действията. Да си градоначалник на втория по големина град у нас не е лека задача. Особено, когато „на главата“ са ти наболели инфраструктурни проекти, общинският съвет е непредвидим, спортната общественост нетърпелива, финансите ограничени, а за капак – коронавирусът те е ударил тежко. Novinite.bg потърси Здравко Димитров, за да внесе яснота за това какво ще се случва под тепетата през 2021 година, как оценява мандата си до момента и какви са предизвикателствата пред него и администрацията му. Той бе любезен да приеме медията ни.
- Г-н Димитров, Пловдив е хилядолетен град и жителите му имат по-особено самочувствие – много взискателни са и това рефлектира и върху очакванията им към кмета. Това тежи ли ви или ви мотивира?
- Едновременно е и страхотна мотивация, и голяма тежест. Също е и отговорност – да оправдаеш очакванията на тези хора, които са гласували за мен като кмет, както и да покажеш на онези, които не са ми се доверили на изборите, че си правилния човек, който ще бъде полезен на този град и да продължи развитието му. Затова аз и екипът ми се стремим да направим най-доброто за Пловдив, въпреки тежкото време.
- В отминалите 15-ина месеца като градоначалник, вие и подопечните ви в общината бяхте подложени на сериозни критики – за раздута администрация, за липса на инициативност в печеленето на европроекти, за несправяне с общинските старейшини, които са преимуществено от вашата партия ГЕРБ, но често бламират вашите решения…
- Тук искам да кажа, че през 2020 година в Пловдив бяха привлечени инвестиции на стойност 220 милиона лева. И това е в година, когато пандемията от COVID-19 върлува в целия свят и когато бюджетните прогнози навсякъде бяха опровергани от тези непредвидени обстоятелства. В тази цифра не влизат и над 80 милиона лева, които са част от водния цикъл на Пловдив и които на практика също ще останат в града. Що се отнася до дебатите с общинските съветници – мисля, че това е за доброто на града. Знаете, че в предните мандати съветниците бяха упреквани, че са "мокрия печат" на Иван Тотев. Сега има дискусия, има дебат, не се налагат еднолично решения и смятам, че именно това е демокрацията.
- Прави впечатление, че на видно място в кабинета ви се намира портрет на пловдивския митрополит Николай. Помогна ли ви упованието във вярата в трудните месеци, когато лично водехте битка за живот срещу коронавируса?
- Разбира се – не е тайна, че аз съм вярващ човек. В кабинета ми има портрет не само на пловдивския митрополит, сложил съм и снимки на моето семейство, както виждате. Те, както и вярата, ми помагат в най-трудните моменти, така беше и при изпитанието с вируса.
- Нужно ли беше да излизате пред болницата, когато все още бяхте болен, а премиерът дойде да ви види?
Категорично да. И сега, ако се наложи, отново бих излязъл. Все пак премиерът Борисов не ходи на всекиго на свиждане, а той пожела да се видим. Аз не съм напускал периметъра на отделението, бях изведен с инвалидна количка отпред. Преди това обсъдихме с премиера и възможността да се покажа на прозореца, а той да е отдолу, но това беше по-лошият вариант.
Интервюто взе Стефан МАРКОВ, Novinite.bg. Целият текст четете тук.