Преди всичко широките политически цели и насоки на новото правителство, такива като запазването на валутния борд и на нисък бюджетен дефицит, ускоряването на структурните реформи и на приватизацията, тези мерки са положителни за българската икономика и за кредитния рейтинг. В момента обаче е ясно, че новото правителство все още е в процес на изработване на своите приоритети и засега анонсираните мерки все още не представляват изчерпателен и последователен пакет от мерки. В този смисъл ние искаме да бъдем сигурни, че някои от анонсираните мерки, такива като повишаването на минималните заплати и намаляването на данъка върху печалбата и върху личните доходи, са в съответствие с обявената от правителството фискална цел. В по-широк план ние искаме да знаем дали новият икономически екип ще има политическата и административната подкрепа да изпълни своите цели.
Това означава ли, че все още не е ясно каква икономическа политика може да се очаква от новото правителство?
Ние непрекъснато получаваме нова информация, но тя все още не представлява ясен и последователен пакет, доколкото правителството все още работи върху редица мерки.
Къде виждате най-големия риск за България в сегашната ситуация?
Мисля, че съществуват няколко риска. Преди всичко напрежението в правителството от гледна точка на задоволяването на различните ангажименти, поети за спечелването на изборите към различните групи, които трябва да бъдат задоволени. Мисля, че има риск и в това, че за правителството ще бъде трудно да изпълни своите цели по отношение на бюджетния дефицит заради някои от вече анонсираните мерки. Това също така е едно от опасенията на МВФ.
Споделяте ли тези опасения на фонда, които бяха заявени през миналата седмица?
Да, ние споделяме тези опасения. Мисля, че за правителството наистина е много важно да запази строга финансова дисциплина. Макар че целите на правителството по отношение на бюджетния дефицит изглеждат добри, все още не е ясно дали очакванията за приходите и разходите в бюджета са в съответствие с тези цели, като имаме предвид ангажиментите, които вече бяха поети. Ние обаче се надяваме, че като станат известни повече подробности, тогава политическите мерки ще започнат да съответстват на обявените фискални цели.
До каква степен българският рейтинг зависи от това дали ще има ново споразумение с МВФ?
Наличието на споразумение с МВФ определено е положителен фактор от наша гледна точка, доколкото то представлява печат на одобрение от фонда за политиката в България, а също и от гледна точка на парите, които ще бъдат отключени от фонда, а също така и от Световната банка. Това обаче не е единственият фактор, ние оценяваме цял комплекс от фактори.
На този фон остава ли в сила позитивната перспектива на "Фич" по българския рейтинг?
Положителната перспектива по рейтинга остава за момента, но след нашата визита в София ние сме в процес на преразглеждане на рейтинга и очакваме да вземем решение по въпроса през октомври.
Очаквате ли превръщане на сегашната положителна перспектива по българския рейтинг в по-висок рейтинг, или по-скоро ще има понижение на положителната перспектива в стабилна?
В момента не мога да кажа нищо повече по този въпрос.
/Предоставено от BEF News Desk/
В момента не мога да кажа нищо повече по този въпрос.
/Предоставено от BEF News Desk/