Вече е ясно, че ще се водят разговори с японската „Тошиба“ за изграждането на нов реактор в АЕЦ „Козлодуй“. Как очаквате да се развият нещата в атомната ни енергетика?
Има решение на предишния парламент да се спре проекта за АЕЦ „Белене“ и да се изгради на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ нова ядрена мощност. Дали ще бъде „Уестингхаус“ или нещо друго, когато трябва да се изгражда не с руска технология, вече не можем да говорим за VII, а за VIII реактор, те трябва да са близнаци и да се изработят в поток. Взаимно да се подпомагат в работата, да имат обща ремонтна база, общо хранилище с ядрено гориво.
Решенията на министъра вече са много по-ясни и точни в сравнение с преди. Това сега е един анонс – има инвестиционно намерение, което трябва да се провери преди да се вземе някакво конкретно решение. Разговорите не са преговори.
Очертава се, че това ще бъде изцяло частен проект. Ако той е частен, компанията „АЕЦ „Козлодуй“ - Нови технологии“ по нашето законодателство е частна компания независимо, че е с държавен капитал, и ако VII и бъдещият VIII реактор работят на пазарен принцип, никой не може да задължи компанията да прави търгове и конкурси. Рисковете се носят от инвеститора независимо кой е той. „Тошиба“ е мажоритарен собственик на „Уестингхаус“, което означава, че японската компания ще участва със стоков кредит. Т.е. машинната зала, турбините, парогенератора, електрогенераторите, системите за управление ще бъдат на „Тошиба“ и може би на още някой. Това не е необичайно, защото ядреният остров и машинната зала трябва да имат интерфейс, т.е. те трябва да са съгласувани по между си, което е най-добре да стане в една компанията, която произвежда ядрената част и в съдружие - другата част. Не виждам нищо нелогично. Никой не е казал, че реакторът ще бъде именно на „Уестингхаус“, че модулът ще бъде на „Тошиба“, но има голяма вероятност това да се случи.
Появяват се разнопосочни сигнали за това дали ще имаме достатъчно енергия за собствена консумация или ще трябва да внасяме?
АЕЦ „Белене“ преживя доста метаморфози, но в последния си вариант тя беше предвидена изцяло да играе на регионалния пазар. По моя информация е имало подписани договори за задължително изкупуване на енергията от частни играчи на електроенергийния пазар за 15 години напред. Това означава, че няма никакво отношение към вътрешния пазар. За да може да се намери оптималното решение, трябва да се разпрострем върху по-голяма област. Това означава, че ако балансираме нашата енергийна система в рамките само на нашите потребности, няма да получим оптимални и икономически изгодни решения. За целта трябва да се балансира и в регионален план, което и се прави. Дори в момента държавата изнася 1600 мегавата навън.