България предоставя възможности за американски компании

20.05.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Каква е оценката ви за инвестициите на американските компании в България?

Франк Мермуд:

В ролята си на специален представител по търговски и бизнесвъпроси на Държавния департамент на САЩ аз следя за интересите на американските компании в чужбина. Отношенията между България САЩ са силни и динамични. Радваме се, че страната ви вече е член на НАТО и очакваме присъединяването ви към Европейския съюз. Посещението ми тук се съсредоточи върху възможностите за американските компании в различни сектори. Срещнах се с различни представители на правителството и приватизационната агенция, също и американски компании в България, които представиха възможностите пред наши компании за партньорство във вашата страна. Използвам думата партньорство напълно съзнателно и в пълния й смисъл. Например говорих с представителя на Сisco в България, който ми разказа, че компанията има над 100 мрежови академии в България. Cisco доброволно ги е открила, за да обучава младежта на България. Това не е част от бизнесмодела на Cisco. Групата го прави, тъй като знае, че обучената работна сила е важна за България. Американските компании идват в страната ви с мисълта за партньорства.

В кои области смятате, че американските компании може да инвестират или да развият инвестициите си?

Франк Мермуд:

Смятам, че има редица възможности. Очевидно, енергийният сектор е един от тях, като в момента от името на редица американски компании водим разговори за евентуални сделки. Секторът за услуги също е интересен. Селскостопанската област е истински извор на възможности, като у вас пристигна наша търговска мисия.

Темата за интелектуалната собственост е много важна в момента за България. Смятате ли, че страната ни може да бъде санкционирана по някакъв начин?

Франк Мермуд:

Правата върху интелектуалната собственост е много важна тема в разговорите ни с българското правителство. Едно е да имате нужното законодателство, друго е да го прилагате. Нужна е координирана работа на съдебната система, митниците и т.н. Още повече че това е пречка за хората на изкуството в България. Това е сериозен въпрос, който за съжаление задържа България в списъка за наблюдение за нарушение на авторските права. Трябва да има и кампания в обществото, че това е погрешно, че не е добро за икономиката.

Възстановяването на Ирак среща трудности заради множеството атентати. Мислите ли, че българските компании имат добри шансове да участват като подизпълнители?

Франк Мермуд:

Да, бунтовниците - аз ги наричам терористи, в момента представляват проблем. Но волята на иракския народ е силна. Компаниите вече правят бизнес там. Строят се училища и болници. Смятам, че има възможности за български компании да участват като подизпълнители, а защо не и като изпълнители на договори по възстановяването. Търговското министерство на САЩ, моето ведомство и други организации провеждат разговори с български компании. Готови сме да свържем заинтересуваните български компании с всякакви възможности за работа по възстановяването на Ирак.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....