Специално за Econ.bg
Г-н Вълков, могат ли българските компании да намерят място на европейските финансови пазари?
Мариян Вълков:
Сегментацията на пазарите във Франкфурт е подобна на сегментацията в България. Имаме официален и неофициален пазар, като в официалния пазар регулацията се извършва от ЕС. Според степените по трансперетност, сме изградили два сегмента – първият е "General standard", където като изисквания към фирмите сме поставили най-ниската летва, която можем да поставим. В другия сегмент – "Prime standard", са т. нар. blue chip фирми (компании със стабилни приходи, изплащащи високи дивиденти. Тези компании са търсени от инвеститорите, тъй като носят сигурност за вложенията, бел. ред.), които предоставят на инвеститорите възможно най-много информация, като целта е да се намали рискът и да се включат както институционални, така и частни инвеститори. В рамките на неофициалния пазар, ръководството на Deutsche Boerse е организирало, пак според равнището на трансперентност, и "Entry standard". Този сегмент може да се опише като подходящ за малки и средни фирми, които все още нямат голям опит като публично дружество, но имат нужда от капитал. В този сегмент изискванията се поставят не от органите на ЕС, а от борсата. Изискванията за листване към компаниите в този сегмент са сравнително ниски, спрямо тези на Евросъюза. Именно този сегмент е подходящ за голяма част от българските компании, като първа стъпка към европейските пазари.
А какви са изискванията, които поставя борсата към този сегмент на борсовата търговия?
Мариян Вълков:
Както споменах, изискванията са занижени, поне що се отнася до сегмента "Entry". Те включват минимум 1 година съществуване (в другите сегменти този срок е 3 години), въпреки че са възможни и изключения. Ако говорим за публична оферта, задължително трябва да се разработи проспект, а при private placement (директно предлагане на части от капитала на дружество на лимитиран брой стратегически инвеститори) е достатъчно и експозе. Документацията за кандидатстване се представя от участника в търговията. В рамките на 10 дни, след като бъдат подадени всички необходими документи, Deutsche Boerse издава разрешение за търговия или отхвърля предложението.
Годината беше интересна – свидетели бяхме на сливания, разговори за обединения. Какви са вашите очаквания за новата година?
Мариян Вълков:
Това, което предстои пред нас, е през април да бъдат въведени рейдс в Германия, както и създаването на нови индекси. Планираме и създаването на нов, специален сегмент на борсата във Франкфурт, но този въпрос все още се дискутира от ръководството на Deutsche Boerse.
А като цяло – на финансовите пазари?
Мариян Вълков:
Що се отнася до глобалния финансов пазар, Deutsche Boerse има добре изразени интереси спрямо пазара в Русия, Китай, както и към пазарите в Централна и Източна Европа. Мисля, че в бъдеще ще намерим много партньорства в тази част от света.