Специално за Econ.bg
На 2 януари 2008 г. официално стартира Единният електронен търговски регистър на България. Процедурата по регистрация на фирма в Търговския регистър по електронен път отнема между 6 и 10 минути и се извършва на адрес www.brra.bg . Там подробно са описани възможностите за подаване на заявление - за първоначално вписване, за промяна на обстоятелствата, или за пререгистрация. С Ивайло Филипов, ръководител на проекта "Търговски регистър", разговаряме за възможностите на регистъра и за проблемите, които са били решени преди неговото стартиране.
Г-н Филипов, кои бяха основните етапи при осъществяването на проекта „Търговски регистър”?
Ивайло Филипов:
Първоначално беше изготвен бизнес анализ. При съставянето на информационната система на регистъра трябваше да се имат предвид нормативната база и добрата практика, с която разполагаме. Тя беше анализирана и описана като отделни бизнес процеси.
В тази част беше създадена работна група, в която участваха и външни експерти, като например съдии от районни съдилища, чиято роля беше да предадат своите знания.
Основният момент при изграждането на Търговския регистър беше включването на наименованията на фирмите. Други важни моменти бяха съхраняването и управлението на информация, работата на
деловодителите и на лицата по регистрация, както и изграждането на цялостната комуникационна и хардуерна инфраструктура на системата.
Какви проблеми показа пилотното внедряване на системата в периода 1 септември - 1 декември 2007 г.?
Ивайло Филипов:
По време на тримесечния период, в който беше тествана системата, бяха анализирани всички процеси. Те бяха допълнително описани и оптимизирани.
Например сканирането на заявленията и документите, които пристигат всеки ден от гражданите и бизнеса, беше подобрено. В резултат на това процесът вече е част от системата и не се налага документите
да бъдат отделно запазвани на компютър, а впоследствие присъединявани в един общ централен компютър.
Какъв обем информация може да обработва системата?
Ивайло Филипов:
Хардуерната част, която управлява базата данни, заедно с хардуерните елементи, могат да поберат и управляват до 9 терабайта информация.
Какви мерки ще вземете при възникване на аварийни ситуации?
Ивайло Филипов:
В момента Агенцията по вписванията е в процес на изграждане на втори резервен център, който да послужи в случай на срив на първия, и работата да премине автоматично към него. По този начин се
гарантира цялостност на данните и непрекъсваемост на работата, както в Интернет, така и мрежата на Агенцията по вписвания.
Ще могат ли чужди фирми, които оперират в България, да бъдат вписани в Търговския регистър?
Ивайло Филипов:
Всички дружества и фирми, които отговарят на условията в Закона за търговския регистър и имат управители или собственици чужденци, ще имат право на регистрация.
Използвахте ли опита на останалите страни в Европа в областта на изграждането на търговски регистри?
Ивайло Филипов:
Проведени бяха срещи с организацията, в която са обединени всички търговски регистри в ЕС. Колегите, които помогнаха при реализирането на регистъра, са преминали обучение в Сърбия, където също има
изграден търговски регистър.
Считаме, че нашият регистър от гледна точка на прозрачност и отвореност през интернет е на челно място в Европа.
С кои от фирмите, които предоставят услугата електронен подпис, имате сключени договори?
Ивайло Филипов:
Агенцията по вписванията е изградила регистъра по начин, по който всяка една комуникация, била тя външна или вътрешна, се извършва посредством електронен подпис. Системата поддържа електронните подписи на всички регистрирани удостоверителни органи.
Интервю на Петър Чернев, Econ.bg