Българското електронно правителство се забавя

16.01.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Евросъюзът инвестира милиарди в тази област, а ние досега сме дали само няколко милиона евро

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Г-н Василев, Европейският съюз зададе важни точки от дневния ви ред на министър. Кои са вашите приоритети номер 1?

Николай Василев:

В нашето ново министерство сме запознати добре с изискванията на ЕС по изграждането на адекватен административен капацитет. Имаме много добре подготвен екип и в кратки срокове беше изработена структурата на оперативната програма Административен капацитет. Приоритет номер 1 е да дадем своя положителен принос за членството ни в ЕС. Целта ни е да сме един от двигателите това да се случи на 1 януари догодина. 

Как в рамките на 1 година коренно ще модернизирате администрацията?

Николай Василев:

Боя се, че сроковете ни са дори много по-кратки. В Европа ще оценят нещата, които България осъществи до края на март т. г., тъй като докладът за напредъка излиза в средата на май. След последната ни среща през миналата седмица с голямата европейска делегация по мониторинга сме с впечатлението, че сме на прав път и към момента в Брюксел са доволни от нас. 

Но в България има недоволство от държавната администрация.

Николай Василев:

Това вече е съвсем друг въпрос. 

Но той е по-важният, администрацията обслужва нас, не Брюксел.

Николай Василев:

Така е. От опита си в администрацията разбрах, че не бива да се използват стереотипи: например, че в администрацията нищо не работи и всичко е много лошо. В действителност животът е много по-цветен. Има периоди, когато една част от администрацията работи по-добре, и периоди, когато други части от нея са на ниво. Световна тенденция е технологиите и бизнесът да се развиват много бързо. И на Запад големи държавници споделят, че частният сектор се модернизира много по-бързо от държавния.

Изненада би било да бъде обратното, тъй като много по-бързо се купуват нови машини и се въвеждат нови технологии, отколкото се променя манталитетът на хората. 

Много по-бързо се купуват и луксозни коли за властта у нас, но не така бързо се въвежда е-правителство.

Николай Василев:

Неправилно е да се остава с впечатлението, че цялата власт си е накупила нови автомобили. Областните управители например са доста зле с автомобилния парк - и като бройка, и като качество. За електронното правителство е постигнато немалко. За последните 10 години страните от ЕС са инвестирали стотици милиони, а по-големите - и милиарди евро за електронното правителство. В България инвестициите за e-услугите са почти нулеви. За тази година сме извоювали общо 15 млн. лв. за електронното правителство и за обучение на администрацията. След 1 година очакваме да има известен напредък.

Коя е реалната трудност електронното правителство да заработи?

Николай Василев:

Единият проблем е технически - да се изработят софтуерни продукти с най-висока сложност. Вторият е организационен: трудно е да се накарат 520 административни структури да използват унифицирани софтуерни продукти и информационните им системи да си "говорят".

Феодализмът в управлението не е само български, а е световен проблем, тъй като всеки има склонност да си пази информацията и територията. 

Кога електронният подпис по-масово ще влезе в употреба?

Николай Василев:

Натрупва се критична маса от държавни служители, бизнесмени и граждани, които ще използват електронния подпис като удобен и евтин начин за комуникация. На книга много институции имат електронен подпис, в това число и аз самият, но това не значи, че го използвам. През 2006 г. обаче ще го използвам при официалната кореспонденция. 

Неотдавна декларирахте желание хартията да намалее.

Николай Василев:

Като стандарт от февруари всеки служител на нашето министерство ще има електронен подпис. 

Кой ще го плати?

Николай Василев:

Поръчахме ги на много ниска цена. Всеки служител в Министерството на държавната администрация ще има и USB, ще е на "ти" с модерната информационна техника. Още през зимата стартира голяма обществена поръчка за електронни подписи за всички административни структури. Ще изготвим подобрения в нормативната база, които да улеснят електронната комуникация. 

Когато сформирате екипа на министерството, имате възможност за селекция на кадрите. Но как ще накарате другата администрация да повиши нивото на компетентност?

Николай Василев:

Имаме огромен наплив от кандидати за работа в министерството. За стотина места се явяват няколко хиляди. От тях подбираме най-подготвените. Средният брой езици, които ще се говорят в министерството, е близо 3 на човек. След броени дни ще обявим началото на първите два пилотни проекта за обучение на 10 хил. държавни служители в цялата страна по информационни технологии. Започваме от Благоевград и Пазарджик. Курсовете са едноседмични. Обучители ще са висококвалифицирани специалисти. 

Какво ще се направи, за да получи Брюксел чаканите сигнали по борбата с корупцията?

Николай Василев:

Предлагам да изчакаме по тази тема предложенията на специално създадената от премиера междуведомствена група, която да предложи на МС как да работи бъдещата комисия за борба с корупцията. В нашето министерство обученията, въвеждането на етичен кодекс, развитието на електронното правителство ще имат ефект срещу корупцията. 

Въпросът за корупцията в България усилено се коментира, но никой не посочва корумпираните.

Николай Василев:

В България този проблем е средно голям. Но често западната преса го представя за по-голям, отколкото той е в действителност. 

Какви привилегии дава властта?

Николай Василев:

Въпросът е много обширен. Надеждата ми е всеки, който се занимава с политика, особено по-младите, да запази до края на политическата си кариера голяма доза идеализъм. 

Имате впечатление, че идеализмът не е чужд на политиците?

Николай Василев:

Много хора са идеалисти. Хареса ми, когато преди време Надежда Михайлова заяви на своя партийна конференция, че тя е сред хората, за които идеализмът в политиката има значение. 

Създава ли спънки механизмът 3:5:8, към който се придържа тройната коалиция? има ли горчиви плодове?

Николай Василев:

По-скоро бих казал добри неща за коалицията. Машината работи все по-добре. 

Ще допуснете ли средства по различните програми да остават неусвоени?

Николай Василев:

Сигурно и световният шампион по стрелба не прострелва с куршуми само десетката. Статистически нито една държава от региона не усвоява парите на 100%. Целта ни е процентът да е по-висок. 

 

ТРАНСФОРМАЦИЯ

Преди Коледа Министерството на държавната администрация и административната реформа получи почивните бази, които бяха на разпореждане на Министерския съвет. Предприехме действия за подобряване на финансовите резултати чрез максимално ограничаване на разходите, предотвратяване на възможни злоупотреби и по-добра търговска политика. Кадрови трусове не се очакват, към момента нямам никакви намерения за персонални промени в министерството и неговите структури, казва министър Николай Василев. Директорите на повечето бази вече осъзнават предимствата да се преобразуват в търговски дружества. Комбинация от тяхната активност и нашето виждане ще реши кои да станат ЕАД, уточнява Василев. 


 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...