Бюджетът продължава да е объркан и неясен

19.11.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Пенков, с каква цел се създава данъчно-инвестиционният съвет към БТПП?

Владимир Пенков:

И досега БТПП обръщаше сериозно внимание на инвестиционните условия и данъчния режим, но по-скоро като общ икономическо-правен проблем. Инвестиционният климат и данъчният режим обаче са особено важни и затова решихме да създадем данъчно-инвестиционен съвет, за да концентрираме всички дейности в един орган. Това има особено значение за ръста в икономиката и е предпоставка за създаване на конкурентни условия за българските фирми. Създаването на съвета беше наложено от проблемите на транспарентността, ръста на приходите в бюджета, икономическия растеж, създаването на нови работни места и проблемите за иновацията, особено в малките и средните предприятия. Привличането на специалисти, които да работят в дадена област, е свързано с огромен бюджет. БТПП счете за по-ефективно да създаде организационна единица, в която да участват членове на палатата, заинтересувани да предадат своя опит и да помогнат на останалите членове. Така няма да се харчат средства от бюджета на БТПП, а същевременно ще се постига много по-голям ефект, защото фирмите са заинтересувани да има транспарентност в икономиката, да се плащат данъци и те да бъдат справедливи. Участниците в съвета имат голям практически опит и ще правят разумни предложения за подобряване на инвестиционния климат. Необходимо е да се поставят реални проблеми и да се предлагат мотивирани решения за изменения на законодателството.

С какви правомощия ще разполага съветът?

Владимир Пенков:

Това е помощен орган на БТПП, който има съвещателни функции. Той ще обсъжда въпросите за подобряване на инвестиционния климат, а правомощията му ще са в областта на данъчния режим, търговското законодателство, регистрационния режим, подобряване на вносно-износния и митническия режим. Съветът ще организира функционални кръгли маси, срещи на браншови организации, семинари и конференции. Изключително важна е функцията му да събира и обобщава наличната информация и да селектира и запознава членовете си и инвеститорите в България с предоставяните преференции. Събраната и анализирана информация ще бъде използвана за намирането на финансови източници при нови проекти за инвестиране. Една от целите на съвета е и намирането на механизми за по-ефективна координация на въпросите с държавните органи.

С какво ще се заеме съветът най-напред?

Владимир Пенков:

На учредителното събрание бяха приети насоките за дейността на съвета и бяха очертани 7 групи приоритети. На първо място това е подобряването на данъчния климат чрез създаването на нова философия в данъчната политика. Всички присъщи разходи, доброволните социални и здравни осигуровки на фирмата трябва да се признават като разход, а амортизационните срокове трябва да бъдат в унисон с признаването като разходи на отделните вноски. Необходимо е също да има данъчно стимулиране в приоритетните области на държавата. Предлагаме възстановяване на данъчния кредит по ДДС за 15 дни, въвеждане на диференцирани ставки в някои чувствителни области, намаление на прага за регистрация по ДДС и въвеждане доброволно регистриране по ДДС, както и отпадане на невиновната отговорност на изправните фирми. Друг приоритет в дейността на съвета е новата обосновка и мотивация при обобщаване на очакванията за бюджета и за развитието на икономиката при въвеждането на действително семейно подоходно облагане, идентификация на пречките за иновационни инвестиции. Искаме също така регистрационният режим да бъде извън съдебната и административната система. Ще обосноваваме и намаляване на броя на разрешителните режими и замяна на принципа на мълчаливия отказ с принципа на мълчаливото съгласие.

Как ще се подобрят отношенията между бизнессредите и държавните органи?

Владимир Пенков:

Става дума за по-добра координация с цел повишаване на чуваемостта на бизнеса и създаване на възможност разумните предложения да бъдат приложени. Целта ни е предварително да се сондира мнението на членовете на съвета, да се селектират най-важните въпроси, да бъдат обсъдени, след което обобщените предложения да бъдат изпратени до съответните държавни органи, за да се направят навременни изменения на законите.

Една от насоките в дейността на съвета е създаването на специализирани търговски съдилища и промяна в регистрационния режим на фирмите.

Владимир Пенков:

БТПП подкрепя изваждането на регистрационния режим от съдебната система, тъй като той е тромав, характеризира се с липса на единна информационна система и добри условия за създаване на електронен документ и електронен подпис. Не се прави анализ на дейността, издаването на документите става само на български, регистрацията не се издава веднага и няма гаранция за добро обслужване. Ние сме против включването на регистрационната система в административен орган или създаването на специализирана държавна агенция към Министерството на правосъдието. Трябва да се използват капацитетът и вложенията на неправителствените организации и с конкурс при ясни критерии да се създадат условия този регистър да се води в неправителствена институция. Специализираните съдилища от друга страна в рамките на съдебната система ще обхванат всички спорове, свързани с търговското и дружественото право, несъстоятелността и регистърно производство. Ще има 3 или 4 концентрирани съдилища с тясно квалифициран съдебен състав. В резултат решенията ще бъдат по-добри и ще се взимат по-бързо, като условията за обжалване ще бъдат по-малко, ще се освободи капацитет на останалите общи съдилища за присъщите спорове, които те разрешават. По този начин значително ще се подобри и обслужването на бизнеса.

Кои са основните проблеми пред чуждестранните инвеститори?

Владимир Пенков:

Един от главните проблеми е свързан с непрекъснатите промени в законодателството, било то и положителни. Данъчният режим все още не е променил философията си към създаване на условия на ръст и на справедливо третиране на добросъвестните участници в стопанския живот. На следващо място е тормозът на администрацията, свързан с многобройните разрешителни режими, липса на еднакви критерии и предсказуемост и инструктивните срокове. Проблем е и липсата на единна информационна система и необходимостта от обучение в съвременни области, без да се подценяват корупционните предпоставки и престъпността.

Създава ли Бюджет 2005 условия за добър бизнес?

Владимир Пенков:

Бюджетът продължава да е объркан и неясен, не е добре обоснован и противоречив. Забелязва се необосновано разширяване на преразпределителната роля на държавата, необосновано растат и разходите за администрацията, без те да се използват за подобряване на административното обслужване на гражданите и фирмите. Разчита се на нарастване на приходите главно от увеличаване на данъчната тежест. Новият бюджет не предвижда значително подобряване или влошаване на условията на бизнеса, статуквото му се запазва от миналата година. Това означава, че губим ценно време за създаване на условия за двуцифрен ръст в икономиката и за присъединяване към ЕС през 2007 г.

От какво са мотивирани данъчните предложения на БТПП и какъв би бил ефектът им?

Владимир Пенков:

Данъчните предложения на БТПП са свързани с нова философия на данъчната политика. Предвиждаме промяна на базата при семейното подоходно облагане - при четиричленно семейство доходът трябва да се раздели на 4, да се въведе праг от 200 или 300 лв. за доход, който може да се намалява, когато семейството инвестира в приоритетни за държавата действия. При тези условия и при доход на семейство от 900 лв. се спестяват около 180-190 лв. месечно, като се увеличава оборотът в държавата. Част от загубите за държавата ще се намалят и от ДДС, който ще се плаща от покупките при допълнителната консумация на семейството.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...