Важно е банките да внимават много за качеството на кредитите

21.11.2003 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Време е по-малките трезори да започнат да се обединяват
 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Господин Доу, какви са основните изводи, които Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/ е направила в доклада си от 2003 г. за прехода в България?

Джон Шомел-Доу:

- В доклада си банката е разгледала икономическия прогрес, отбелязан от всяка от отделните страни в региона, както и напредъка на България в тази и други области. Споделили сме и натрупания опит в България през последните 10 години и сме начертали новата стратегия през следващите няколко години - какво планираме да направим, как смятаме да го осъществим. Целта е да прибавим стойност към процеса на реформи в България.

- Прогнозирате консолидация в банковия сектор в страната ни, но не смятате ли, че процесът ще бъде труден?

Джон Шомел-Доу:

- Консолидацията е естествен процес, който се наблюдава навсякъде в глобален мащаб. С времето по-малките институции на пазара разбират, че им е по-трудно да оцелеят, освен ако не се специализират в дадена област. Просто историята показва, че тенденцията е такава - по-малките банки да се обединяват. Това би могло да се случи или чрез сливане между няколко банки, или чрез поглъщане една друга. Наблюденията ни показват, че това става, макар и бавно, и в България. Наистина процесът не е лесен. Трудно ще се осъществи, но ще стане и тук.

- Как виждате участието на ЕБВР в такъв процес?

Джон Шомел-Доу:

- Бихме могли да подпомогнем подобни процеси чрез акционерно участие в някоя банка, както например при Юнионбанк, в която имаме дял от 15%. Друга възможност е да окажем помощ на дадена банка в разработване на стратегия за бъдещо развитие на базата на някои стратегически виждания като придобивания или сливания. Бихме могли също да придобием акционерно участие в други по-малки български банки и да им помогнем те да се слеят. Или пък можем да подпомогнем Юнионбанк например да купи друга банка. Това са възможни начини, по които този процес би могъл да се извършва.

- Вярна ли е според вас сентенцията, че лошите кредити се отпускат в добри времена? Сега са добри времена за българските банки...

Джон Шомел-Доу:

- Понякога може да се случи следното: когато конкуренцията между банките стане много силна, ако те не са внимателни, качеството на кредитите може да спадне. Това се наблюдава, защото банките се борят за клиенти помежду си и в резултат понякога стандартът просто пада. Може да се случи така, че някои банки да "отпуснат" критериите си само и само да вземат бизнеса на някоя друга банка. Именно в тези случаи, ако не са внимателни, започват проблемите. Но ако банките са съсредоточени действително върху качеството на отпусканите кредити, тогава всичко е наред. Важно е те да държат на фокус качеството на кредитите си.

Поради това трябва понякога да имат готовност да кажат "Не, няма да се заемем с тази сделка, защото рискът е твърде голям или защото цената не е добра". Доколкото банките поддържат високи стандарти, всичко ще бъде наред. Не трябва да се правят никакви компромиси между качество на кредитите и пазарен дял.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...