Съвместно интервю на в. "Марица" и Econ.bg
Какво трябва да знаят настоящите и бъдещите инвеститори на Договорния фонд "Юг Маркет Максимум", като се има предвид, че дялове на фонда вече се продават и на "Българска фондова борса – София"?
Катя Папукова:
Една от основните ни задачи винаги е била да "преведем" на разбираем език тази все още непозната за много хора у нас материя, така че те да могат да изберат най-доброто за себе си. Договорните фондове, известни още с наименованието взаимни фондове, са най-широко достъпните форми за инвестиция на капиталовите пазари. Познати от десетилетия в развитите страни, те са основен пристан за спестяванията на стотици милиони хора, независимо от техния социален статус и благосъстояние. Добрата новина е, че у нас популярността им расте изключително бързо, особено през последните една-две години. С повишаване на финансовата култура на българите, инвестицията във финансови активи престана да бъде нещо екзотично, достъпно само за малцина "просветени". Вече не е необходимо да познавате из основи финансовите пазари, за да инвестирате успешно. Ежедневно на всеки от нас се налага да повери изпълнението на определена дейност на някой друг – някой, който знае "как се прави". Доскоро в сферата на финансовото посредничество доминираха банките, предлагайки пасивни форми на спестяване – предимно депозити и спестовни влогове. Ситуацията днес е много по-различна. Взаимните фондове набират скорост и все повече българи скъсват със стереотипите и поглеждат напред. А точно това е верният път, защото навсякъде по света взаимните фондове са сред основните форми на дългосрочно спестяване.
Гено Тонев:
Бих искал да добавя, че договорният фонд е схема за колективно инвестиране – той обединява инвестициите на стотици или хиляди хора, всеки от които е предоставил различна сума за управление, в зависимост от индивидуалните си възможности и предпочитания. Всеки притежава пропорционална част от общите инвестиции на фонда – т.е., решавайки да инвестирате определена сума, вие купувате съответния дял в един голям портфейл от ценни книжа. Ние влагаме тези пари в покупка на финансови активи, преследвайки общия интерес на всички – стойността на инвестициите да нараства във времето. Увеличаването на стойността на ценните книжа увеличава и стойността на всеки един дял от фонда, и обратното.
Едно от основните предимства на взаимните фондове е и тяхната достъпност. За инвестиция в дялове на договорния фонд са необходими много по-малко средства, отколкото за изготвяне на индивидуален портфейл, тъй като няма минимално изискуем капитал – можете да купите дори части от дял, а това е нещо, което няма как да сторите с редица други инвестиционни алтернативи – някои видове депозити, недвижими имоти и др.
Вярно ли е, че професионалното управление на спестяванията може да осигури по-висока доходност от традиционните схеми, когато парите ни са на влог и получаваме само и единствено лихва от "престоя" им в дадена банка?
Катя Папукова:
Винаги опитът и знанията могат само да помогнат за постигането на добри резултати. Естествено, инвестирането в акции, облигации и други ценни книжа носи своите рискове. В този смисъл никой на света не би могъл да гарантира получаването на сигурен доход, както и предпазването от загуба. В това число и ние. Но точно тук е моментът да спомена, че екип от висококвалифицирани и опитни специалисти се грижат за инвестициите на нашите клиенти. Техните знания и дългогодишен опит ни дават увереност за бъдещето.
На уеб сайта си информирате, че вложените средства не се облагат с данък? Така ли е?
Катя Папукова:
Това е така, наистина. За щастие, държавната политика в това отношение е изключително либерална. Притежателите на дялове от Договорен фонд "Юг Маркет Максимум" не дължат данъци върху доходите от сделки с дялове на Фонда – в случаите на обратно изкупуване на дяловете или продажбата им на БФБ. Разбира се, в интерес на инвеститорите, които са юридически лица, е да се консултират по конкретни данъчни въпроси с данъчните си експерти.
Какво очаквате в близките няколко седмици?
Гено Тонев:
Договорният фонд вече премина границата от 500 хил. лв. и започнахме обявяването и на цена за обратно изкупуване на дялове. Темповете, с които набираме активи за управление, може само да ни радват – това означава огромно доверие и ние ще направим всичко по силите си, за да го оправдаем. Следващите ни цели са вече поставени и очаквам до края на годината фондът да акумулира активи на стойност над 1 млн. лева.
В проспекта ви е записано, че фондът ще инвестира преимуществено в акции на български емитенти (до 80% от активите), в акции на чуждестранни компании, търгувани на чуждестранни международно признати и ликвидни регулирани пазари (до 40% от активите), както и дългови ценни книжа (до 20% от активите). Къде ще инвестирате, разкажете ни за вашите намерения?
Катя Папукова:
Да, "Юг Маркет Фонд Мениджмънт" ще инвестира набраните средства на фонда преимуществено в ликвидни български акции и в ликвидни акции, приети за търговия на чуждестранни регулирани пазари, в
дългови ценни книжа с потенциал за растеж на цените, в инструменти с фиксирана доходност, с цел поддържане на ликвидност и в моменти на пазарни сътресения. До края на годината при благоприятна
пазарна конюнктура, възнамеряваме да направим и първите си инвестиции в публични дружества от региона – Румъния, Сърбия, Хърватска и др. Прогнозната доходност на ДФ "Юг Маркет Максимум" е около
20-25% на годишна база, като дяловете са с номинална стойност 1 лев, емисионната стойност към 01.12.2006 е 1,2175 лева, а цената за обратно изкупуване е 1,1932 лева.
Какво ще пожелаете на вашите настоящи и бъдещи инвеститори?
Катя Папукова:
Освен традиционните пожелания за много здраве, лично щастие и благополучие бих искала да уверя настоящите ни и бъдещи партньори, че и занапред ще продължим заедно да работим за по-лесното и успешно приемане на предизвикателството, наречено Европейски съюз. Искрено им пожелавам европейско мислене и европейски доходи.