Специално за Econ.bg.
- Г-н Ковачев, каква е равносметката на Министерството на енергетиката и енергийните ресурси за изминалите близо 200 дни от началото на своята работа?
Милко Ковачев:
- Считам, че равносметката за работата на министерството е положителна, защото постигаме това, което си бяхме поставили като цели до момента и успяваме да спазим сроковете и ангажиментите, които сме поели. През есента на миналата година подготвихме и представихме пред Народното събрание промяната на закона за енергетиката и енергийната ефективност, подготвихме и представихме и концепция за енергийната стратегия на България. Заработи Държавната агенция по енергийно регулиране, с която имаме много добро междуинституционално сътрудничество в интерес на страната, на потребителите, и на целия енергиен отрасъл. Сега завършваме стратегията за енергетиката. Подготвихме и започнахме търга за избор на инвестиционен консултант за електроразпределителните дружества, а паралелно успяхме да осигурим стабилно положение през зимния сезон и България да бъде осветена и топла. Считам, че подходите, който прилагаме в своята работа са по-демократични и по-открити, отколкото досега прилаганите.
- Какво бихте споделили по отношение на стратегията за бъдещата работа на Министерство на енергетиката и енергийните ресурси?
Милко Ковачев:
- В стратегията за бъдещата работа на Министерство на енергетиката и енергийните ресурси има много елементи – приватизационна стратегия, ценова реформа, нов пакет за решаване на проблемите на потребителите, който значително разширява познатата досега социална помощ в сферата на енергетиката.
Основните акценти в стратегията на министерството, са че вървим към изграждане на открити и пазарни отношения, към нормализация на търговските взаимоотношения в енергийния отрасъл. Вървим към енергетика, обърната към своите битови и промишлени потребители. Надявам се, че стратегията поставя бъдещите хоризонти на България като страна с добре развит енергиен отрасъл.
- Какви мерки, считате, че трябва да се прилагат в защита на потребителските интереси?
Милко Ковачев:
- По отношение на потребителските интереси, нашата цел е търговските дружества да развиват една друга култура на отношение към пазара и потребителите. Те все още изпитват затруднения при предлагането на качествени услуги. Това е едно от най-важните неща – промяна на отношенията между производителите и потребителите. Бих искал да спомена и законово предвидените наредби за отваряне на пазара, които ще позволят на големите индустриални потребители да избират своя доставчик на енергия. Това е първата фаза на процеса на създаване на конкурентност в енергийния отрасъл.
Именно затова започваме с приватизация на електроразпределителните дружества. Защото смятаме, че така можем драстично да подобрим качеството на услугата, характера на отношението към потребителите. Ще можем технологично да обновим тези дружества, така че те да могат поетапно да разширяват пазарите си и да привличат потребители.
- Как смятате да привлечете необходимите инвестиции към енергийния сектор?
Милко Ковачев:
- Специално при електроразпределителните дружества, става дума за продажба на бизнеса, на дейността, не толкова на активите. В този смисъл, считам, че инвеститори трябва да бъдат компании, които имат натрупан опит в енергийния сектор.
- Специално при електроразпределителните дружества, става дума за продажба на бизнеса, на дейността, не толкова на активите. В този смисъл, считам, че инвеститори трябва да бъдат компании, които имат натрупан опит в енергийния сектор.