Динамиката на българския лизингов пазар продължава

20.03.2008 | 12:24
по статията работи: Лили Бончева
Пламен Минев, Главен изпълнителен директор "УниКредит Лизинг"
Динамиката на българския лизингов пазар продължава


Специално за Econ.bg


Пламен Минев е на 49 години и има над 25-годишен стаж във финансовия сектор. Признава, че след студентската скамейка не е работил и ден извън банковия и финансовия сектор. След като през 1983 г. става специалист в БНБ, работи в различни банкови институции. За първи път през 1989 г. заема мениджърска позиция. През 1996 г.
създава клона на "Булбанк" в Пазарджик. От 2001 г. поема дирекция "Управление на клоновата мрежа" в "Булбанк". Три години по-късно става изпълнителен директор на стартиралата тогава лизинговата компания на "Булбанк". В началото на миналата година поема длъжността главен бизнес директор на обединената лизингова компания "УниКредит Лизинг". Запазвайки тази позиция, през ноември 2007 г. е назначен за главен изпълнителен директор на "УниКредит Лизинг".  Минев е завършил УНСС, владее отлично английски, немски и руски език.


Г-н Минев, кое е най-голямото предимство на лизинга пред банковия кредит?

Пламен Минев:


Лизингът е модерен финансов инструмент, който се прилага много активно в цяла Европа. Ако трябва да го сравним с банковия кредит като средство за финансиране, той е много по-гъвкав по отношение на обезпеченията. Така времето за вземане на решения и за сключване на лизинговата сделка е много по-кратко. Затова той е привлекателен за бизнеса у нас. Предприемачите търсят добри условия, но наред с това от важно значение е факторът време. Лизингът ще остане предпочитан и през следващите години.

Кои са последните тенденции в лизинга у нас по отношение на максимален срок, размер на отпускания ресурс, такси и не на последно място лихвени условия?

Пламен Минев:

Тенденциите, които ясно се очертават на лизинговия пазар, могат да бъдат обобщени в няколко думи – динамика, ръст, скорост и разбира се все по-силна конкуренция.

Нашите очаквания са, че тази тенденция ще се запази в следващите три години и лизингът като форма на финансиране ще става все по-предпочитан. По отношение лихвените равнища те са функция на цените на финансовите ресурси, които за съжаление в последно време бележат постоянна тенденция на нарастване. Вече повечето търговски банки повишиха лихвите по кредитите си, мисля, че скоро и лизинговите компании ще ги последват.

Какво се лизингова най-вече у нас и какво е състоянието на този бизнес? Кой сектор от лизинга ще претърпи най-бързо развитие тази година?

Пламен Минев:

Леките автомобили като най-подходящи активи за отдаване на лизинг бележат значителен ръст – около 80% от новите автомобили се отдават на лизинг. Това обаче може да се каже и за останалите превозни средства като камиони, автобуси, ремаркета и други търговски автомобили. Така търговските автомобили се отличават като един много динамичен сектор.

През последната година се забелязва и още една тенденция, свързана със строителството като индустриален сектор с едни от най-добрите перспективи. Наблюдава се бум в отдаването на лизинг на строителна и пътно-строителна техника. Вероятно този тренд ще продължи и през следващите години, през които се очаква да стартират множество инфраструктурни проекти, финансирани, както от Европейския съюз, така и от България.

Нашите усилия ще бъдат насочени именно в тази посока – да отговорим адекватно на пазарното търсене, да сме в крак с времето, като удовлетворяваме финансовите потребности на нашите клиенти и на техния бизнес.

Какви са перспективите пред лизинговия пазар, как ще се развива през тази година? Има ли бъдеще лизингът на луксозни стоки у нас?

Пламен Минев:

Пазарните ниши са тези, които вече са си проправили място и развили на българския пазар. Някои от тях ще имат разширение на дела. Със сигурност това ще е в областта на строителната и пътно-строителната техника, а също ще расте делът на луксозните стоки на лизинг. Недвижимите имоти е следващата голяма ниша.

Как стои въпросът с конкуренцията?

Пламен Минев:


Лизинговият пазар в България е един от най-динамично развиващите се в цяла Европа. Това формира един постоянен натиск и засилена конкуренция между лизинговите компании, които водят към намаляване на лихвените и другите параметри на лизинговите сделки. Някои компании стават все по-малко рестриктивни и вече все по-често правят сделки при поемане на допълнителни рискове стремейки се към по-висок пазарен дял.

Оказва ли влияние световната криза на лизинговия пазар? Как се отразява кризата на БФБ върху лизинговия пазар у нас?

Пламен Минев:

Традиционно първите 2-3 месеца от годината са не особено силни за лизинговата индустрия, "съживяването" започва обикновено след първото тримесечие. Тогава ще имаме и първите статистически резултати за тримесечието, след което би могло да се направи някаква оценка на поведението на лизинговия пазар. Личните ми очаквания са, доколкото лизинговият пазар е част от глобалния пазар, да има известно негативно влияние по отношение на новия бизнес. Освен това не са изключени и сътресения в някои отрасли и сектори на икономиката, което ще създаде проблеми при изплащането на погасителните вноски и в качеството на лизинговите портфейли.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...