Специално за ECON.BG
Г-н Тошев, Ти Би Ай създаде първия индекс на дълговия пазар у нас. Какво представлява този индекс и защо се появява точно в този момент?
Стоян Тошев:"Ти Би Ай Асет Мениджмънт" създаде първия индекс на емитираните от българската държава съкровищни облигации. Новият "Treasury Bond Index (TBI)" или в превод "Ти Би Ай Индекс на съкровищни облигации" ще показва как се движи пазарът на емитираните в лева и в евро ДЦК. В базата данни, въз основа на която всеки ден ще се изчислява стойността на индекса, са включени всички емисии ДЦК с фиксиран купон в левове и евро след 30 юни 2004 г., като началната стойност е 100. Той включва пет подиндекса, пазарнопретеглен е и се изчислява всеки ден.
Какви са ползите от индекса за развитието на финансовия пазар у нас?
Стоян Тошев:
Пазарните индекси са ключов елемент в редица процеси като: 1. Статистическо измерване на пазарните движения; 2. Измерване резултатите от управление на даден портфейл чрез сравняване с подходящ еталон (бенчмарк); 3. Създаване на индексни фондове. Новосъздаденият индекс запълва съществена празнина в пазарната информация за сектора на ДЦК и цели постигането и на трите цели посочени по-горе. В частност, правилният избор на бенчмарк е от съществено значение при анализиране на постигнатата доходност на определен инвестиционен портфейл. Нашата амбиция е новият индекс да стане стандарт за измерване на доходността на портфейли, инвестиращи в държавни ценни книжа.
Неотдавна "Ти Би Ай Евробонд" спечели Голямата награда на международното финансово изложение "Банки, инвестиции, пари". С какво заслужихте отличието Финансов продукт на годината?
Стоян Тошев:
Ти Би Ай Евробонд бе определен за победител сред 14 претендента, които се състезаваха в 8 категории. Бяха въведени 5 критерия за оценка на кандидатите – ползи за клиента, уникалност на предлаганата услуга, иновативност, фирмена стратегия при лансиране на продукта и маркетингова кампания.
Основният акцент разбира се беше поставен на това какви са ползите за клиента, а при Ти Би Ай Евробонд те са : доходност, професионално управление, удобство и ликвидност, диверсификация, сигурност и данъчни облекчения
Над 15 % е реализираната доходност към днешна дата от началото на публичното предлагане на акции на Ти Би Ай Евробонд АД. /17.11.2003 г/, а активите на инвестиционото дружество са нараснали 20 пъти.
Смятам, че чрез тази награда беше оценен и огромният потенциал на инвестиционните дружества в България.
Кои са преимуществата за потребителите от инвестиции в инвестиционно дружество?
Стоян Тошев:
Инвестиционните дружества са пример за т.нар. колективни схеми за инвестиране, при които множество индивидуални инвеститори се обединяват и така се превръщат в голям институционален инвеститор.
Това има редица предимства.
Първото от тях е професионалното управление на средствата. Един индивидуален инвеститор разполага с малко средства и за него е икономически неизгодно да възложи управлението на тези средства на професионални мениджъри. Когато множество индивидуални инвеститори съберат значителен обем от средства, за тях вече е икономически изгодно да възложат управлението на тези средства на професионални мениджъри.
Второто предимство е по-ниският риск на портфейла на инвестиционните дружества и съответно по-ниският риск на инвестицията на всеки индивидуален инвеститор. Големият обем на средствата позволява да се инвестира в различни видове активи и да се диверсифицира (намали) рискът.
Третото предимство е ликвидността, т.е. възможността във всеки един момент да се разполага с инвестираните средства. Дружеството е задължено при поискване от инвеститора да изкупи неговите акции. Изкупуването на акциите става по справедлива цена.
Успяват ли инвестиционните дружества да конкурират традиционната форма на спестяване засега?
Стоян Тошев:
Инвестиционните дружества са нов продукт за българския финансов пазар. Ако погледнем към света, огромна част от спестяванията на населението са в такива инструменти и много малка част са в банкови депозити. Процентът варира между 50 и 80%. Предимствата, които предлага този вид инструмент, са се наложили през годините. В България сме още в самото начало.
При положение че има около седем милиарда лева в банкови депозити и още толкова извън банковата система в такива фондове, има само около 60 милиона лева.
Опитът на другите страни в Средна Европа, като Чехия, Унгария, Полша, показва, че делът на този продукт при прехода към пазарна икономика се увеличава значително - около 20-25% от спестяванията там вече са в такива инструменти
Какъв дял от спестяванията на българите са в такива дружества? Какви тенденции очаквате в тази насока?
Стоян Тошев:
Инвестиционните дружества ще бъдат един от най-бързо развиващите се сектори на българския финансов пазар и ще конкурират още по-успешно традиционната в момента форма на спестяване. Нашите очаквания са, че до две-три години поне пет процента (около 700 млн. лв.) от спестяванията на българите ще бъдат вложени в такива дружества.
В какво инвестира "Ти Би Ай Евробонд"?
Стоян Тошев:
ИД Ти Би Ай Евробонд следва консервативна инвестиционна политика и е предназначено за инвеститори, които търсят относително сигурна инвестиция.
Портфейлът на Ти Би Ай Евробонд АД има следната структура към 31.01.2005 г.
-
Държавни ценни книжа – 45.6 %
-
Ипотечни облигации – 23 %
-
Корпоративни облигации – 7,6 %
-
Общински облигации – 1 %
-
Банкови депозити и парични средства – 22,8 %
Какъв е съветът ви – как хората да изберат подходящото инвестиционно дружество?
Стоян Тошев:
Изборът на инвестиционно дружество се базира на няколко критерия. Първо на характеристиките на инвестцинното дружество и на инвестиционните цели на дадения инвеститор. Първият критерии е инвестиционната политика на фонда да отговаря на целите и предпочитанията на инвеститора. Важни фактори при избора на инвестиционно дружество са управляващото дружество, постигнатите до момента резултати и цената на продукта.
Какви са вашите клиенти – индивидуални или корпоративни?
Стоян Тошев:
Ти Би Ай Евробнд АД е продукт, които е еднакво полезен както за индивидуални инвеститори, така и за корпоративни, в частност и поради факта, че доходът от инвестициите в такива дружества е освободен от данък печалба за юридическите лица, за разлика от приходите от лихви.
Наясно ли са хората как се работи с инвестиционни дружества?
Стоян Тошев:
Мисля, че хората бързо разбират какъв е принципът на работа на инвестиционните дружества и те ще стават все по-популярни в България.