До месеци отправяме търгово предложение за Нефт и газ

09.08.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Господин Керезов, от колко предприятия притежава дялове Химимпорт и в кои сектори на икономиката са насочени инвестициите му?

Александър Керезов:

- Към настоящия момент Химимпорт притежава участия, които оказват влияние върху управлението при вземането на решения в над 30 компании. Направленията, в които са съсредоточени инвестициите, са няколко - търговия, финансово дело, което включва банката и застраховането и пенсионноосигурителното дружество, транспорта чрез авиокомпания Хемус Еър, както и Химтранс, което осигурява наемането на превозни средства. Имаме сериозен интерес и в селското стопанство. В производството работим по две направления - плевенското предприятие Проучване и добив на нефт и газ и завод за комбинирани торове в старозагорското село Калояновец. Най-сериозната инвестиция, която отчитаме при нас, е финансовата част от структурата на Химимпорт.

- Защо сте се насочили в тези сектори на икономиката?

Александър Керезов:

- Търговията е доходна, но за да съществува, трябва да има производство. Тази година сме на път да реализираме една схема за финансиране на селското стопанство, и то не само там, където ние имаме интереси. Не толкова с парични средства, колкото с предоставяне на торове, семена, препарати за растителна защита и основното - горивото за обработка на почвите. Като на хората, които нямат средства, се осигуряват кредити от ЦКБ и същевременно ангажимента на тези стопани е след това да предоставят на пазарни начала продукцията си на нас. Това беше и целта на една от основните инвестиции, която беше направена миналата година - придобиването на пакет акции от GAZ.

- Какви са финансовите резултати на Химимпорт за 2003 г. и кои от структурите му са печеливши и кои са все още на загуба?

Александър Керезов:

- Резултатът по баланса на Химимпорт като самостоятелно предприятие след плащане на данъци е 564 хил. лв. печалба. В консолидирания отчет на групата печалбата е 3.641 млн. лв. след плащане на данъци. Печеливши са търговията, финансовият сектор, транспортът. Имаме загуба в производството, но не толкова от пряката оперативна дейност, колкото от курсови разлики. Тя е заради преизчисляване на дългосрочно вземане, свързано с отделянето от Проучване и добив на нефт и газ на Геоком сервиз и Геоком инженеринг в Либия - клоновете на плевенското предприятие, които се занимават с проучване експлоатацията на концесиите в Либия. В началото на годината направихме преструктуриране на компанията. Създадохме три самостоятелни дружества, собственост на Нефт и газ, в които съсредоточихме рафинерията, сондажите и геофизичните проучвания. Това преструктуриране помогна да отделим ясно направленията, които може да бъдат експлоатирани, а и даде възможност на дружествата за сондажите и геофизиката да извършват услуги на други компании извън структурата.

Другото сериозно направление, в което влагаме доста средства, е развитието на авиокомпания Хемус Еър. Всъщност Химимпорт има пряко участие от 49, а чрез дъщерно дружество държим още 51%. Така изпълняваме инвестиционната програма, която беше поета от Пиринтурист. Тази програма предвижда инвестиции в нови летателни средства в размер на 5 млн. лв. за  2 години и 4 млн. лв. за инфраструктура за 5 години.

- Имате ли намерение да купувате мажоритарни дялове от други публични дружества освен в сегашните - Проучване и добив на нефт и газ и ЦКБ?

Александър Керезов:

- Специализирали сме се по-скоро в придобиване на участия в дружества, които са в незавидно финансово положение. От почти 2 години насам стремежът ни е предприятията, в които имаме участие, да ги развием до степен, която да ни позволи възможността да ги оставим да работят сами, при намален контрол. Така беше и с ЦКБ. В момента банката разчита на български средства, а не на кредитни линии на гръб на чужда банка майка. В преговори сме пред подписване и вече имаме няколко подписани кредитни линии за насърчаване на малкия и средния бизнес. Имаме намерение да разширяваме и предлаганите  услуги от банката. Но най-малкото е това, че в момента вече в София се знае, че има доста клонове на ЦКБ. Допреди 2 години имаше само два. ЦКБ има една от най-развитите клонови мрежи. Притежава повече от 140 клона, офиси и изнесени работни места. Основното, което направихме, е да разширим клоновата мрежа в по-големите градове - София, Варна, Бургас, Пловдив, където имаше само по едно.

- Верен ли е слухът за проявен интерес от чужди инвеститори към покупката на миноритарен дял от ЦКБ и бихте ли продали дял от банката?

Александър Керезов:

- Слухът беше за интерес от страна на Credit Swiss. В момента няма пречка някой да купи по-голям пакет акции от капитала на банката, още повече че тя е публично дружество. Собственият капитал не е малък като величина, но точно от гледна точка развитието на банката по отношение собствен капитал към балансово число пристъпихме към това решение за увеличаване на капитала. Надяваме се всичко това да приключи успешно до края на ноември.

- Смятате ли да пускате от вашите акции на пазара, тъй като остават много малко free float - само 5%?

Александър Керезов:

- Химимпорт получи правото заедно със свързани с него лица да придобие до 95% от капитала на ЦКБ. Целта на нашето искане беше да имаме правото да придобием до 95%. Тоест това във времето как и кога ще бъде направено е въпрос на стратегия за развитие.

- Ще успее ли ЦКБ да постигне същите финансови резултати при увеличения капитал?

Александър Керезов:

- По-скоро обратно. За увеличението на капитала изхождаме от идеята за нарастване на резултатите. Това увеличение на капитала ще позволи разширяването на кредитирането в посока на предоставяне на нови пакети услуги. А всяко  подобно нещо води до нарастване на приходите за банката от такси, лихви и т.н., което увеличава нейните резултати.

- Какво точно е представлявала сделката, при която Централният кооперативен съюз е взел акции на ЦКБ?

Александър Керезов:

- Централен кооперативен съюз /ЦКС/ е един от учредителите на ЦКБ. И той никога не е имал по-малко или повече от 23.5%, които е притежавал в началото. Имаме договор за съвместно управление с ЦКС, което означава, че решенията се вземат в консенсус с ЦКС. Все пак те са следващият по величина акционер в ЦКБ. След разрешението от Банков надзор част от обекта на сделката ще бъдат и техните акции. Въпросът е имат ли възможност ЦКС да участват в увеличението на капитала. Ако нямат възможност, най-логичното е придобиването на този пакет акции от Химимпорт или по-скоро от Проучване и добив на нефт и газ.

- Можем ли да очакваме търгово предложение за Нефт и газ?

Александър Керезов:

- До края годината нашата амбиция ще бъде да придобием изцяло Нефт и газ. Ще отправим и търгово предложение. Имаше предложение от един от големите акционери на Нефт и газ - варненската фирма Интеройл, която направи един затворен аукцион. И за мен това беше "покана за танц", защото беше направено с надежда, че ние ще придобием тези акции.

Имаме амбицията да придобием Проучване и добив на нефт и газ, защото целта ни е да го развиваме. В преговори сме с водещите в света американски компании за производство на геофизично оборудване за внос на такова оборудване, като работим евентуално за осигуряване на кредитна линия от американската Ексимбанк.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...