Законодателството не може да бъде само за себе си, то трябва да е за хората

18.03.2003 | 01:00
по статията работи: econ.bg
 

Специално за Econ.bg

 

- Г-жа Костржева, какво е необходимо, за да се създаде ефективно законодателство?

Карина Костржева:

- Основното е законодателството да отговаря на реалността, на пазарната икономика, на обществото, на гражданите, на всяка заинтересувана група, която ще бъде засегната от него. Законодателството не може да бъде само за себе си, то трябва да е за хората. Законът трябва да бъде въведен така, че да не ограничава мислите, идеите, плановете на никой. Законодателството трябва да помага.

- До каква степен, според Вас, законодателството трябва да е общо или специфично? Има ли опасност общото законодателство да  отнеме идентичността на отделните държави?

Карина Костржева:

- Всички страни кандидатки оперират в трудна ситуация, защото Европейското законодателство е над държавното. Ако една страна иска да се присъедини към Европейския Съюз, то тя трябва да приеме Европейското законодателство такова, каквото е. Тя трябва директно да въведе европейските закони в националната си законодателна система. Ние просто трябва да се съгласим с това. Понякога е трудно, понякога неразбираемо, но правилата се определят на европейско ниво и трябва да се приемат. Реално няма опасност за индивидуалността на една страна, защото националната идентичност се формира от неща, като култура, традиция, език.

- Каква е връзката между подобряване ефективността на публичната администрация и присъединяването към ЕС? Кое е причина и кое следствие?

Карина Костржева:

- Очевидно когато трябва да приемем такова голямо количество закони в толкова ограничена времева рамка, трябва да се установят съвсем точни процедури, които да въвеждат всички закони на ЕС. Това е много полезно, защото тогава публичната администрация ще се промени. Нашата публична администрация е свикнала да съществува сама за себе си, а трябва да е полезна за цялото общество. Процедурите трябва да са колкото се може по-ефективни, така че качеството на законодателството, което се приема и въвежда да е на едно наистина високо ниво и да бъде полезно за всички заинтересувани групи.

- Трудно ли се влиза в Европейския Съюз?

Карина Костржева:

- Иска се наистина огромна работа, огромно усилие. От полския опит знам, че има месеци работа в публичната администрация и много други институции, които трябва да изпълнят всички преговорни ангажименти и да създадат по-високи стандарти за качество. Разходите също са много високи. От друга страна, ние получаваме финансова подкрепа от ЕС. Всички процедури са нови за нас, но когато свикнем с тях, когато се научим да се справяме с тези процедури и структури, тогава ние ще си сътрудничим много добре в рамките на Европейския Съюз. Ще имаме възможност да следим процеса на вземане на решения, да даваме нашето мнение и така, до известна степен, да въздействаме на ЕС. По тази начин ние ще имаме силата да влияем върху цяла Европа.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...