Започват масови проверки на обменните бюра

26.05.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Господин Панов, какво налага отново да се променя наредбата, регламентираща дейността на обменните бюра?

Васил Панов:

- През м. г. затегнахме режима за обменните бюра значително, така че да се намалят възможностите за измами при сделките. Основният проблем е, че хората не внимават какво подписват и продължават да се лъжат. Намаляха като бройки оплакванията. За съжаление обаче през т. г. ужилванията от недобросъвестни сарафи са за големи суми.

- Защо един от най-регулираните бизнеси в държавата продължава да е заплаха и за цял отрасъл като туризма?

Васил Панов:

- Причините са няколко. За мен е въпрос, дали не избързахме с отмяната на лицензионните режими. Това не е проблем само при обменните бюра. В същото време този бизнес няма силна браншова организация, която да поеме ролята на сито за недобросъвестните, които го петнят. На срещата в Пловдив сарафите предложиха много по-рестриктивни мерки, като лицензиране и т. н., т. е. самите те искат строг режим. Там със съвместни усилия на данъчните органи, полицията и прокуратурата се постигна мигновен ефект. Бюрата, с които имахме проблеми, не работят. По същия начин се решиха проблемите и във Варна, където има само единични случаи.Смачкани са всички тези нелоялни търговци след добро взаимодействие между органите. В Слънчев бряг обаче съвсем не е така. През м. г. оплакванията от чейнджбюрата може би бяха по няколко на ден. От юни пак започваме масови проверки. Каквото зависи от нас като репресивни мерки, ще го приложим. Предстои ми среща с прокуратурата в Бургас, ще има и представители на полицията.

- Какви нормативни промени предлагате?

Васил Панов:

- Първото предложение е да бъде фиксиран курс не повече от 5% от основния валутен курс за деня. За целта освен в наредбата ще бъде необходима промяна и във Валутния закон. В наредбата предлагаме сделката да може да се разваля още преди клиентът да напусне обменното бюро. Няма да се подписват договори при сделки, когато курсът се отклонява с над 10% от този на БНБ. Тази опция въведохме, надявайки се, че след като хората трябва да се подписват на още едно място, ще бъдат по-внимателни и ще забележат, ако курсът е неизгоден. За голямо съжаление не е така и те го признават в жалбите. Оказа се, че сега това е главната схема обменните бюра да ги мамят. Асоциацията на хотелиерите държи валутните сделки да са разрешени само в хотелите или в масивни сгради, а не на случайни места по улиците. До края на седмицата имаме среща с Агенцията за финансово разузнаване и ще изготвим текстовете за промените.

- Какво показват проверките на заложните къщи?

Васил Панов:

- Нашите проверки нищо не доказват, ако питате за крадените стоки. Ние не можем да установим дали една вещ е крадена или не. Чия собственост е, е работа на полицията. От гледна точка на плащането на патентите те са изрядни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...