Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Господин Здравков, сключвате ли повече имуществени застраховки в резултат на последните наводнения?
Николай Здравков:
Не бих могъл да кажа, че сключваме повече имуществени застраховки. Причината е, че българинът се сеща да се застрахова след наводненията, а след като се е наводнил, си казва: вече няма смисъл да се застраховам. Имаме запитвания, но те са от рисковите райони, които така или иначе вече са наводнени. Още повече, че към момента застрахователите искат огледи и едва ли тези лица ще могат да се застраховат сега.
Ваши клиенти потърсиха ли вече съдействие от вас, за щети на каква стойност става дума?
Николай Здравков:
Съдействие от нас поискаха предимно от предприятията, които са по поречията на реки. Имаме доста пострадали предприятия от Ихтиман и от Нови хан. Що се отнася до размерите на щетите, имаме щети за по 100 хил. лв. и нагоре, имаме и съвсем нормални, в рамките на 5-10 хил. лв.
Има ли сериозни щети по автомобилите?
Николай Здравков:
Щетите по автомобили са много малък брой, те са свързани предимно с наводнени купета. Основно са имуществени щети и щети по земеделски култури. Най-интересното е, че около 99% от пострадалото население е без застраховки. Исковете, които идват, са предимно от юридически лица. Исковете от физически лица са минимални и са предимно във вилните райони, където застрахователната култура е на по-високо ниво.
Очаквате ли злоупотреби от страна на застраховани лица?
Николай Здравков:
Не е чудно някои хора да се опитат постфактум да сключат застраховки и по този начин да минимализират загубите, които са претърпели. Такива хора едва ли ще успеят, тъй като, първо, не е популярно сериозните брокери да им съдействат и, второ, застрахователите изискват оглед на всички имущества преди сключването на застраховката, особено в рисковите райони.
Отличава ли се по нещо сегашното наводнение от предходните?
Николай Здравков:
Интересното е, че при предишното наводнение валя повече, но въпреки това застрахователните искове за обезщетения в това наводнение са много повече.
Има опасения, че застрахователните компании ще се опитат да редуцират размерите на обезщетенията, които следва да изплатят...
Николай Здравков:
Това е част от играта. При всяко събитие застрахователят гледа да намали размера на загубите, а застрахованият - да ги увеличи. В края на краищата има съдилища и ако има спорове, там е мястото за
установяване на точния размер на обезщетенията. Смятам, че трябва да се подхожда професионално, без предварителна настройка за негативизъм. Не трябва да смятаме, че ще има откази за изплащане на
обезщетения или пък опити за злоупотреби от страна на застрахованите.
Друг е моментът, че сега ще има изключителен брой големи искове и застрахователите ще са притиснати финансово, тъй като ще трябва да бъркат в запасните фондове, за да изплащат щетите.