Измина най-успешната година за VISA в България

06.04.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Не се очаква увеличаване на таксите за разплащания с карти след членството в Евросъюза

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Крецу, кое предизвика задълбочаване на интереса на VISA към българския пазар точно в този момент?

Каталин Крецу:

Решението за разширяване на позициите ни тук се основава на анализ на пазарната ситуация и резултатите от предходната година. Изминалата 2004 г. беше най-успешната година за Visa в България. Всички тези фактори показаха, че е назрял моментът за започване на рекламната кампания, която стартираме. За услугите ни в България съществува огромна ниша - има стотици хиляди фирми заедно с техния персонал, които ще се стремим да обхванем.

Може ли да се каже, че активизирането на дейността ви тук се дължи основно на повишения интерес на самите банки към картовия бизнес?

Каталин Крецу:

Да. На пазара на картови разплащания освен постигнатите до момента резултати основна роля играят активността и индикациите, които получаваме от страна на банките, членуващи във Visa. В България те вече са 19.

Възможностите ви в България ли са се повишили, или това е част от обща маркетингова политика в региона?

Каталин Крецу:

Интересът ни е провокиран от наблюдаващия се значителен растеж на този сегмент както в България, така и в съседните ви страни. Сходни са тенденциите в Румъния, Сърбия, Хърватия и Македония. Поради това правим всичко възможно да подкрепим усилията на нашите банки членове за повишаване обема на разплащанията с карти.

Как оценявате сътрудничеството си с българските банки?

Каталин Крецу:

Отлично. Професионализмът на картовите отдели в банките е на много високо ниво и като цяло отговаря на тенденциите, които наблюдаваме в региона. До голяма степен това се дължи и на факта, че всички банки тук са собственост на големи чуждестранни финансови институции. Така се усвоява ноу-хау от по-развити пазари, което същевременно се прилага в практиката от много умели банкови специалисти тук. Бизнесът с банкови карти е много печеливш и това се осъзнава все по-добре от банките. Картовите продукти предлагат възможност не само за реализиране на икономии при управление на паричните наличности, но и самите те гарантират множество допълнителни парични потоци. Не на последно място банковата карта е един от най-добрите инструменти за реализиране на кампании по насърчаване на лоялността на клиентите.

Какво конкретно ще предприемете, за да привлечете повече потребители на карти VISA?

Каталин Крецу:

Първото, с което ще започнем, е кампанията за утвърждаване на търговската марка Visa. Тя ще стартира на 11 април с три рекламни клипа. Целта ни е да покажем, че клиентът на Visa е човек с висок дух и интелигентност, а от използването на картата всеки печели. Следващата ни стъпка ще бъде да насърчим използването на самите карти. Ще покажем, че Visa не е елитарен продукт. Картата ни може да задоволи част от ежедневните нужди на всеки.

На какво ще разчитате за увеличаване броя на търговските обекти, приемащи карти VISA?

Каталин Крецу:

И по отношение на търговците ситуацията е както и при картодържателите. Необходимо е търговците много добре да осъзнаят ползите за своята дейност чрез картовите плащания. Те се изразяват, от една страна, в подобряване на репутацията, от друга - в повишаване на печалбата и икономия на разходи.

Може ли да се очаква повишаване на таксите за крайния клиент при използването на карти след присъединяването ни към ЕС?

Каталин Крецу:

Не мисля, че влизането на България в ЕС може да има отражение върху таксите, които се дължат от клиента на банката. Размерът им се определя от самите банки и от останалите участници в платежния процес, какъвто тук е картовият оператор БОРИКА. Те ще продължат да осъществяват дейността си в същата среда, както и досега. С присъединяването на страната ви към ЕС ще се увеличи още повече конкуренцията както между банките, така между системните оператори. Този фактор води до намаляване на цените.

Смятате ли, че нивото на сивата икономика в България може да повлияе възпиращо на безналичните плащания с карти?

Каталин Крецу:

Във всяка икономика картовите плащания подкопават устоите на сивата икономика, защото са изключително резултатен начин за извършване на "светли" транзакции и използване на финансови средства по прозрачен начин. В борбата със сивата икономика освен на държавата разчитаме и на сътрудничеството си с банковия сектор.

Ще се пренесат ли у нас измамите с карти при евентуално закъснение на въвеждането на новата чиптехнология /EMV стандарта/?


Каталин Крецу:

Рискът е очевиден. Организираната престъпност много бързо идентифицира най-слабите брънки в една верига. Убеден съм, че банките в България си дават сметка за това и ще предприемат необходимите действия, за да въведат бързо EMV стандарта. Те ще имат възможност за тясно сътрудничество с органите на реда и специалистите на Visa по управление на риска.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....