Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Господин Фликеншилд, какво се е променило в България след последната Ви визита у нас?
Ханс Фликеншилд:
Целта на тази визита беше да дискутираме изпълнението на бюджета за 2005 г. и опитите на правителството да постигне колкото е възможно по-голям излишък за годината при настоящите условия. Друг важен акцент на посещението ни беше проектобюджетът за следващата година. Това, което се е променило най-осезаемо, е разрастването на дефицита по текущата сметка. Сега разполагаме с повече данни, които за нещастие не са особено добри. Оказва се, че инфлацията продължава да се покачва, опасността от прегряване на икономиката все още е актуална. Силен е натискът за увеличението на разходите, както и за увеличението на заплатите в бюджетната сфера. Всички тези предизвикателства пред българското правителство предстои да бъдат разрешени.
Кои са елементите от новия бюджет, които не одобрявате?
Ханс Фликеншилд:
Не намирам сериозни недостатъци в бюджета за 2006 г. Той представя приоритетите на правителството за разпределянето на държавните финанси. От МВФ сме наясно, че приемането на бюджета е въпрос на големи компромиси между трите различни партии в коалицията. Заради това до окончателното му гласуване има вероятност някои от приоритетите да бъдат сменени. Това може да включва увеличаване на някои от разходите за субсидиране на селското стопанство и за Министерството на труда и социалните грижи. Изцяло в правомощията на правителството е да реши какво е най-добро за електората. МВФ не може да се намесва в това отношение. Надявам се, че бюджетът ще премине през гласуването в парламента без съществени промени.
МВФ все още ли настоява за бюджетен излишък от 3% от БВП за 2006 г.?
Ханс Фликеншилд:
Целта на настоящата ни визита не включваше обсъждане на излишъка за 2006 г. Но като се има предвид влошаването на икономическите данни, ние нямаме основание да понижим изискването си за излишък от 3%. Това ще бъде един от основните въпроси на преговорите с правителството. Въпреки всичко съм оптимист за подписването на споразумението през януари. Моите впечатления са, че правителството е решено да доведе до успешен край предстоящите дискусии.
Смятате ли, че Националната агенция по приходите ще успее да стартира успешно през 2006 г.?
Ханс Фликеншилд:
Няма съмнение, че агенцията ще започне да функционира в уречения срок, след като правителството направи всичко необходимо за това. Мисля, че са взети достатъчно мерки, за да се предотвратят всякакви загуби на приходи в преходния период на реформата. Някои от проблемите бяха свързани с установяването на регулаторната рамка на приходната агенция, която ще бъде гласувана в последния възможен момент. Наред с това трябва да бъде организирана много активна публична кампания, за да се разясни на гражданите как ще работи новата агенция. Хората трябва да разберат къде и как ще могат да платят задълженията си. Очевидно най-големи трудности в това отношение има в София. В по-малките населени места вече са решени проблемите със сградите, където ще се помещава агенцията.
Как оценявате нивото на корупция в страната?
Ханс Фликеншилд:
Като външен наблюдател ми е трудно да преценя реалната ситуация с корупцията в България. Често в разговор съм слушал разкази за конкретни случаи на корупция, което създава впечатлението, че това явление е доста разпространено. Такова е мнението и на хората, които се занимават с този проблем. Със сигурност в чужбина се знае, че има корупция в страната и това не е особено добър сигнал. Правителството трябва да намери верния път, за да се пребори с този проблем. Важно е скоро да има и осъдени хора по тези обвинения, за да се премахне усещането за безнаказаност.
Кога изтича Вашият мандат и кой ще бъде наследникът Ви?
Ханс Фликеншилд:
Моите задължения ще се изчерпят с подписването на споразумението през януари. Тогава ще представя официално и Роберт Хагеман, който ще поеме поста. Той е човек с отличен опит, през последните четири години беше представител на МВФ в Камбоджа.
Какви са професионалните Ви планове, след като приключите мандата си тук?
Ханс Фликеншилд:
Все още обмислям предложенията, които имам, и скоро трябва да взема окончателното си решение. Засега обаче нямам конкретен план.
- Оказва се, че инфлацията продължава да се покачва, опасността от прегряване на икономиката все още е актуална
- Със сигурност в чужбина се знае, че има корупция в страната и това не е особено добър сигнал
- правителството е решено да доведе до успешен край предстоящите дискусии
Разминавания
Следващата мисия на МВФ през януари ще трябва да изглади най-важните разминавания с българското правителство. Те са свързани с:
- размера на бюджетния излишък за 2006 г. МВФ настоява за излишък от 3%, което означава 1.368 млрд. лв.
- мерките за овладяване на кредитната експанзия. МВФ настоява на годишна база за 2006 г. ръстът на кредитите да е 15%, а БНБ иска ръст от 16-20%.
-
мерките за намаляване на инфлацията дефицита по текущата сметка