Ирландецът Майкъл Хъмфрис е новият ръководител на делегацията на Европейската комисия в България, след като мандатът на гърка Димитрис Куркулас изтече през есента на м.г. Хъмфрис е ръководил мисии на Европейската комисия и в други държави. Последният му пост е бил в Босна и Херцеговина, а преди това в Казахстан и Украйна. Женен е, има един син.
Ваше Превъзходителство, какви са впечатленията Ви от България?
Майкъл Хъмфрис:
С много позитивни впечатления съм от България, чудесна страна, с много предизвикателства. Радостен съм, че съм във В. Търново - историческият център на България (интервюто е взето по време на посещението на Майкъл Хъмфрис във В. Търново - бел.ред.). Искам да видя и останалата част от страната ви скоро, защото българите са много приятни хора.
Каква е ролята на ЕК сега в България, след приемането ни за пълноправен член на ЕС?
Майкъл Хъмфрис:
Ролята ни се промени радикално. Преди присъединяването България беше в сферата на външните отношения на Европейската комисия. Преди аз бях посланик на ЕК, т.е. един вид посредник между българското правителство и ЕС, а сега съм ръководител на Постоянното представителство на Европейската комисия и основната задача на нашия офис е да работи за доброто познаване на политиките и ценностите на ЕС в България. Представителството на ЕК е важно звено в комуникацията между Комисията и страната. Една от основните ми задачи е да гарантирам, че политиките на ЕС се познават и разбират в гражданското общество, сред научните среди, в парламента, правителството. Аз трябва да предавам на ЕС посланията, които идват от гражданите на България.
Какви са впечатленията Ви, случва ли се това?
Майкъл Хъмфрис:
Надявам се. Все още сте в началната фаза на членството. То е важно, защото гарантира свободното пътуване без никакви спънки, няма нужда от визи и паспорт. Това българските граждани вече усещат. Надявам се това интервю да направи ЕС и ЕК по-разпознаваеми за широката аудитория, защото това е много важно. Изборите за евродепутати, които ще се проведат на 20 май, са много отговорно събитие.
Какъв е имиджът на България в голямото европейско семейство?
Майкъл Хъмфрис:
Очевидно не всеки от петдесетте милиона граждани на ЕС познава България. Фактът, че България е член на ЕС, се знае като цяло. Ставате все по-известни и познаваеми като страна. В родината ми Ирландия България е позната с морските и планинските си курорти.
Може ли според Вас България след няколко години да повтори ирландското икономическо чудо в ЕС?
Майкъл Хъмфрис:
Ирландия е много добър пример и от нея може да се научат добри уроци. Някои от тях са свързани с бизнес средата. Трябва да се гарантира, че бизнесът може да работи спокойно и ефективно, да се намали бюрокрацията и данъчната тежест. В България все още е прекалено дълъг срокът за регистрация на фирма - има много формуляри за попълване, за да се подготви всичко, са необходими около 200 дни, а това е много. Тук трябва да се създаде здрава основа за развитието на икономиката. България ще бъде връзката с Турция при евентуалното є приемане. В образованието в Ирландия гарантираме на младите идеални възможности за обучение, а те са съобразени с изискванията на икономиката на страната. Това са предизвикателства, които България също трябва да изпълни. Има области, в които страната ви се справя много добре макроикономически, макрофинансовата рамка е много ефективна, финансовите институции работят много добре.
Забележките към българската авиация, правосъдието, селското стопанство и ветеринарните власти бяха едни от най-критичните при приемането ни в ЕС. Каква е оценката Ви за направеното от страната ни в тези области през първите три месеца от членството?
Майкъл Хъмфрис:
Гражданската авиация е проблем в ЕС, който не приема самолети без сертификати за безопасност. Много се надявам, че българските власти ще се придвижат напред и ще подобрят стандартите. Тези въпроси трябва да се следят много отблизо, защото гражданската авиация е от ключово значение. По отношение на земеделието и сертифицирането на млякото, месото и месните продукти ветеринарните стандарти са много важни. Следим какво става и ще докладваме в Брюксел. В селското стопанство трябва да се гарантира, че България създава процедури, които ще позволят да се усвоят средствата от еврофондовете. Този процес също следим много отблизо. По отношение на върховенството на закона съдебната система и борбата с корупцията в ЕК очакваме, че българските власти до края на този месец ще предадат доклад за механизма за сътрудничество и проверка. Това са проблеми, които притесняват ЕС, но има въпроси, за които трябва време. С удоволствие приехме, че поправката в конституцията, свързана със съдебната система и въвеждането на дисциплинарните съдилища, беше направена навреме. Но трябват още действия в борбата с корупцията и организираната престъпност. Трябва да се гарантира, че съдебната власт работи ефективно и прозрачно и подлежи на контрол.
Работим ли с темпове, задоволяващи ЕС, по отстраняването на слабите ни страни?
Майкъл Хъмфрис:
До юни не можем да отговорим на този въпрос. През септември беше последният мониторингов доклад. В него казахме "да, има някакъв прогрес". Не мога да преценя как напредват нещата, чакам доклада от българското правителство в края на март. През април евроексперти ще дойдат да огледат проблемните области и в края на юни в ЕК ще докладваме на ЕС за постигнатото.
България предлага квалифицирана работна ръка и през последните месеци интересът на европейските страни към българските работници и специалисти непрекъснато се увеличава. Каква е вероятността според Вас в близко бъдеще да отпаднат ограничителните мерки към българите на трудовия пазар в страните членки?
Майкъл Хъмфрис:
Самата България има нужда от квалифицирани специалисти и работници. Ние се нуждаем от тях, но в момента вашата нужда е по-голяма. В ЕК напълно подкрепяме свободното движение на работници в ЕС, това е нашата политика и това ще се случи. След 7 г. всички тези ограничения ще са свършили. Някои от страните по-рано ще са ги премахнали. Вие трябва да гарантирате, че вашият пазар на труда създава условия за задържане на квалифицираната работна ръка. Това не е въпрос само на заплата, но и на условия на труд.
По инициатива на ЕК започнаха преговори за спасяването на несправедливо осъдените български медицински сестри в Либия. На какво можем да се надяваме?
Майкъл Хъмфрис:
Това, на което се надявате, е пълната подкрепа на ЕС. За ЕК, ЕС, Съвета на Европа е приоритет решаването на този проблем, но за България е по-важен приоритет. Ние сме с вас, подкрепяме ви. Това е много деликатен и труден въпрос, който много внимателно трябва да се решава. Вярвам, че българското правителство ще се справи с това по подходящ начин и може да разчита на нашата подкрепа.
Има ли смисъл от икономически натиск върху Либия за освобождаването на сестрите?
Майкъл Хъмфрис:
Това е един много деликатен въпрос. Балансът трябва да е много внимателен. Предпочитам да се огранича с това, да кажа - напълно ги подкрепяме, непрекъснато поддържаме контакти с българското правителство и либийската страна.
На какво може да се надява България в ядрената си енергетика след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй"?
Майкъл Хъмфрис:
Затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" не се отразява на енергийния баланс на България. То влияе на способността на България да изнася енергия в региона. Не виждам голям проблем с енергийния баланс в региона. Готови сме да осигуряваме помощ и ще продължим да осъществяваме контакт с правителствата в региона, но това не трябва да поставя под въпрос затварянето на двата блока. Тяхното затваряне е част от договора за присъединяване. Имаше достатъчно време преди затварянето да се помисли.
Комисарят по енергетиката приветства споразумението за построяване на петролопровода Бургас -Александруполис. Но в България има опасения от екологична и икономическа гледна точка. Какво е Вашето мнение?
Майкъл Хъмфрис:
ЕК счита, че петролопроводът Бургас - Александруполис е проект от общоевропейски интерес. Очевидното екологично предимство е, че се премахва напрежението от Босфора и рязко намалява рискът от петролни разливи. Трябват ни много източници на нефт, газ и вода, и то от различни географски ширини. Русия винаги ще бъде един от тези важни региони. Ефективните доставки от Русия винаги са добре дошли.
Интервю на в. "Янтра днес"