Има политическа воля за решаване на проблема с дълга

31.01.2002 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Специално за Econ.bg.

 

- Г-н Кудрин, как оценявате разговорите с българския си колега, вицепремиера Николай Василев?

Алексей Кудрин:

- Много интересен и резултатен разговор. Като съпредседатели на двустранната българо-руска междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество набелязахме 10 теми, които ще обсъждаме и по които ще постигнем договорености на сесията след месец (21 и 22 февруари). Отбелязахме, че имаме политическа воля да подготвим решение за проблема с дълга за следващото заседание на комисията.

- Кажете какъв е напредъкът в разрешаването на въпроса с руския дълг към България?

Алексей Кудрин:

- Дългът е около 100 млн. долара от времето на СИВ. Има политическа воля. Това вече е конкретна стъпка. Зам. министрите на финансите се срещнаха и разговаряха. Още е рано да се обсъждат конкретни схеми. Ще можем да намерим решения.

- Ще се обвързва ли решението на въпроса за имотите на бившия СССР с изплащането на дълга на Русия към България?

Алексей Кудрин:

- Не. Разбира се, ние сме заинтересовани от по-бързото решение и на въпроса с имотите. Разчитаме нашите колеги, министрите на външните работи да намерят по-бързо решение.

- Обсъдихте ли конкретни инвестиционни проекти, в които ще участват двете страни?

Алексей Кудрин:

- Да, обсъдихме проекта за построяване на петролопровод Бургас-Александруполис. Направени бяха контакти по първоначалните стъпки към реализацията на проекта. Предстоят преговори с компаниите, уточняване на участието на страните в съвместното предприятия. Обсъждахме въпросите на военно-техническото сътрудничество, надяваме се и то да се разшири.

- Търговията е един от болезнените въпроси между двете страни- огромното отрицателно салдо тревожи България. Намерихте ли решение на този проблем?

Алексей Кудрин:

- Говорихме за възможности руските предприятия да се активизират за участие в търговете за приватизация на енергийни обекти и в други области- тютюнопроизводството, банковото дело. Такова участие ще разшири възможности за разнообразяване на износа на Русия в България, да не се внасят само енергоносители както е досега, но ще се повиши и вноса на български стоки в Русия. Потенциалът за търговия, който имат нашите страни, можем отново да го реализираме.

Обсъдихме въпросите за подобряване условията на взаимната ни търговия. Сега България ползва преференции при вноса на стоки в Русия. Всичките ставки за български стоки се намаляват с 25%. Този режим важи за редица страни, включително за България. Ние мислим, че сме направили своята крачка за разширяване на търговията. Но ние виждаме възможности за увеличаване на стокообмена, но и в подобряване на условията за транспорт, за логистика и т.н.

- Какво ще направите за повишаване броя на руските туристи у нас?

Алексей Кудрин:

- Засегнахме въпроса за туризма, за облекчаване на визовия режим, за откриването на нови консулства на България в Русия, което ще помогне повече руски туристи да почиват в България.

Говорихме и за АЕЦ "Козлодуй". Руската федерация има кредитна линия за правителството на България за модернизация на блоковете на АЕЦ "Козлодуй". Тя е заложена в бюджета за 2002 г. почти 10 млн. долара минимално за подобряване и модернизация на състоянието на атомните блокове.

По всички тези въпроси ще работим месец, за да достигнем до конкретни резултати през февруари в София.

По всички тези въпроси ще работим месец, за да достигнем до конкретни резултати през февруари в София.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...