Кмет не се става, а се създава с години и много упорит труд

05.02.2009 | 16:53
по статията работи: Лили Бончева
Инж. Стефан Стефанов, кмет на община Стражица
Кмет не се става, а се създава с години и много упорит труд


Кмет не се става, а се създава с години и много упорит труд

Държавата е собственост на всички ни и каквато си я направим, такава ще си я гледаме.



Инж. Стефан Стефанов е втори мандат кмет на Община Стражица. В продължение на дълги години е работил в радиаторния завод, където достига до длъжността генерален директор. След това в продължение на 12 години се занимава с частен бизнес. През 2003 г. е избран за кмет на общината, а през 2007 г населението на общината му гласува доверие и за втори мандат. Женен е, има син и дъщеря.



Г-н Стефанов, Вие сте втори мандат начело на Община Стражица. Каква е тайната на добрия и успешен кмет?

Стефан Стефанов:


Първо искам да кажа, че кмет не се става, както мислят много от хората. Кметът се създава като резултат от много, много дълга и упорита управленска работа. Преди да бъда кмет в продължение на 21 години и половина аз бях инженер в радиаторния завод тук в Стражица и стигнах до генерален директор. Тъкмо, когато се научих да управлявам, държавата се отказа от моите услуги и ме изкара на улицата. 12 години бях в частния бизнес. И след това ме избраха за кмет. Аз знаех, че ще стана, защото по моето време фабриката беше 1100 човека. Във всяко село имам свои бивши работници, които ме познаваха и ми повярваха. И днес аз съм доволен, че не съм ги излъгал.

Какви качества трябва да притежава един добър кмет?


Стефан Стефанов:


Така както аз виждам ролята на кмета, на първо място той трябва да е един човек, който да има всестранни познания от живота: от икономика, от психология. Трябва да умее да работи с хората. Човек, който да има реални познания във всяка една сфера на обществения живот. Тъй като при мене всеки ден допират различни хора – от последния бедняк до големите бизнесмени и успели хора. И аз трябва да мога да разговарям адекватно и с единия, и с другия, да разбера проблемите им, да вникна в тях и да им помогна, с каквото мога. В края на разговора си с мен и двамата трябва да останат доволни от това, което съм им казал.

За какво най-често Ви търсят хората? Какви са най-големите им болки и проблеми?

Стефан Стефанов:


Вижте, за добро или лошо кметът днес остана единствената административна фигура и единственият представител на държавата, до когото обикновените хора имат реален достъп. Те смятат, че кметът е човекът, който може да откликне и да реши всичките техни проблеми. Аз винаги съм оприличавал кмета като един дирек на мегдана. Всички си изтриват и избърсват ръцете в него и с него. Държавата тотално се е оттеглила от кметовете. Тя си е създала по всеки един въпрос структури в общините, които независимо от кметовете и местната администрация си решават някакви проблеми. Например, вземете системата на здравеопазването, или поземлените комисии. В областта на социалното подпомагане. Има цели дирекции за социално подпомагане. А в същото време в общината няма нито един лев за реално подпомагане на нуждаещите се. В нашата община въпреки това ние в момента сме осигурили работа на 400 безработни. Ние се явяваме най-големия работодател в общината. Кметът все още е нещо, което осигурява провеждането на държавната политика на територията на общината.

Помага или пречи държавата във Вашата ежедневна работа?

Стефан Стефанов:

Това е един много спорен въпрос. Зависи какво разбираме под думата държава и от какъв аспект я разглеждаме. Ако под държавата разбираме сборът от дейността на всички ни, бих казал, че каквито сме ние, такава ни е и държавата. Ако гледаш държавата като институция от група хора, която управлява всички останали, зависи от качеството на тия хора. Колкото повече положителни управленски качества те притежават, толкова по-добра ще бъде и държавата. Аз лично приемам първия вариант – че държавата е собственост на всички ни и каквато си я направим, такава ще си я гледаме.

Стражица е една от средните общини във Великотърновска област. Трудно ли е да се управлява такъв тип община?

Стефан Стефанов:

Да, действително Стражица е средна община. Тя се намира на пето място след Велико Търново, Горна Оряховица, Павликени и Свищов. Аз мисля, че всяка община си има конкретните проблеми. Не мога да кажа дали трудно се управлява. Мъча се да решавам проблемите, които тя и живеещите в нея хора имат. И най-малката, и най-голямата община се управляват по едни и същи механизми и закони. И двете трябва да направят едни и същи стъпки и процедури. Така че този въпрос е доста относителен.

Какви са най-големите проблеми пред община Стражица?

Стефан Стефанов:

Най-сериозният проблем, разбира се, е безработицата. И той не е от вчера и днес, а от доста години. Но тук се натъкваме на един факт, който е характерен не само за нашата община, но и за цялата държава. Има много безработни, които не искат да работят. Ето тази година ние сме осигурили 441 работни места за социално слаби и безработни. Повече от това, какво да кажа. А приоритет на общината не е да създава и осигурява работни места. Осигуряването на едно работно място иска много сили и средства. Ако в този случай например става въпрос за един среден завод с 441 човека, този завод ще има ръководство от 40-50 човека. А ние с 3-4 човека се мъчим да управляваме тия 441 човека. Кметовете по селата са се обърнали на технически ръководители. Друг сериозен проблем е голямата миграция в чужбина и в останалите големи градове на България. Тук обаче трябва да кажа, че политиката на някои фирми е много порочна. Ето, "Корадо" например, повсеместно съкращава работниците си. За 6 месеца вече второ голямо съкращение прави. Първия път съкратиха 42 души, сега съкращават 80. Информацията, която идва до нас, е, че до май 2009 г. фабриката ще бъде затворена. И къде ще отидат тези съкратените хора, питам аз? Всеки от тях има семейство, жена и деца, които всеки ден трябва да храни и облича. Така на територията на общината остава само другото голямо предприятие "Велпа" и разни по-малки. Но те съвсем не са достатъчни, за да дадат хляб и препитание на всички безработни. "Корадо" беше гръбнакът на местната икономика и сега като затвори врати, ще стане много трудно за хората от общината.

Като кмет вече шеста година, за или против централизацията в управлението на общините сте?

Стефан Стефанов:

Този въпрос го задайте на тези, които говорят за централизация. Откакто аз съм кмет съм достигнал до извода, че всичко, което се развали от държавата, се дава на общините. За каква децентрализация да говорим?... Ето вземете например оперативните програми. По договор с Европейския съюз бенефициенти по тях са общините. Да обаче държавата създаде десетки управляващи органи и органчета, през които ние трябва да минем като препятствие, за да защитим проектите си. Не можеш да им видиш края. Ако държавата даде автономност на общините, тогава какво ще правят и с какво ще се изхранват хилядите държавни чиновници? Тях вече никой няма да ги пита за нищо и е станат безполезни и непотребни.

Каква е бизнес ситуацията в общината. Има ли нови инвестиции?

Стефан Стефанов:

Ами, вижте... в последните години Стражица стана център в развитието на птицевъдството. Създадоха се много добри птицекланици, някои от които изнасят продукция и в останалите страни от Европейския съюз. Добре се развива земеделието. Местният хлебозавод се развива много добре. Сега произвежда по 60 хиляди хляба на ден и може би вече става най-голямото предприятие в областта в тази дейност. Във "Велпа" сега монтира нова поточна линия за хартия, която ще доведе до разкриването на нови работни места. Интерес към нови инвестиции обаче няма. Стражица се намира в центъра на България, но сме едно по-специфично кътче. Нали знаете, че заради земетресенията и сеизмичната активност на този район, много от бизнесмените се страхуват да разкриват тук бизнес.

Като стана въпрос за земетресението, възстановен ли е градът напълно от него?

Стефан Стефанов:

Ако става въпрос за жилищните сгради, мога да кажа да – възстановен е. Не са възстановени обаче обществените сгради. Стражица няма картинна галерия, няма хотел, няма ресторант и читалище още. Мъчим се всичко да приспособяваме и оправяме в движение. Но за това са необходими много пари, които общината няма и поне на този етап не може да си ги позволи.

А с какви проекти кандидатства и ще кандидатства Вашата община за европейски средства по оперативните програми?

Стефан Стефанов:

Вижте сега, това е един продължителен процес, който се движи във времето. Общината си има разработен план за икономическо развитие. На базата на него сме направили и план за участие с проекти по оперативните програми. За мерките по земеделието имаме подадени проекти за около 20 милиона лева. Имаме проекти по околната среда, по техническата помощ. Има проекти, които чакат обработка, имаме вече и спечелени. Например по "Красива България" имаме спечелени два нови проекта за оформяне на интериора на църквата в Стражица и за ремонт на детската градина в село Кесарево. В процес на разглеждане и евентуално одобрение е проектът за пречиствателната станция. В него е заложено изграждането на три канализации в по-големите села – Камен, Кесарево и Сушица. За първите две села проектите вече са подадени, а за Сушица проектът сега се завършва.

През шестте години откакто сте кмет кое беше най-трудното и кои бяха първите предизвикателства в работата Ви?

Стефан Стефанов:

Всичко беше и продължава да е трудно. А най-голямото предизвикателство беше, че когато за пръв път станах кмет, в центъра на Стражица беше една голяма поляна, на която пасяха коне и магарета. Сега направихме един площад и парк, в който гражданите да могат да се разхождат и да им е приятно. Сега продължаваме с изграждането на един парк и поставянето на паметник на писателя Ангел Каралийчев малко по-надолу. Има все още и някои полуразрушени сгради, с които искам да се справя. А иначе успяхме да направим ремонт на 35 км пътна мрежа. Изградихме църква основно с дарения. Направихме ремонти на учебните заведения и детските градини. Разбира се, има още много какво да се направи. През този мандат имаме право да кандидатстваме за още 30-35 милиона лева. Аз казвам така: "Още толкова да ми дадат, и на тях ще им намеря място и няма да се чудя какво да ги правя". Ще ви дам и още един показателен пример. В едно от големите села на общината – Кесарево, сме инвестирали 2 млн. лв. за отводнителната канализация и за укрепването на реката. Още 6 млн. сме дали на кмета за канализация на селото. Ако някой може да намери друго такова село, в което са инвестирани 8 млн. лв., да дойде и да ми го каже.

В колко от населените места има учебни заведения и как се извършва превозването на учениците между селата и града?

Стефан Стефанов:

В Камен има средно и основно училище. В Кесарево, Виноград и Сушица също има две основни. В Царски извор има само начално училище. А що се отнася до превозването... Тук моята позиция е коренно различна от тази на министъра на образованието. Общините не са дапове или транспортни фирми. И даването на автобуси и други транспортни средства на училищата, означава страхотна безотговорност. Защото транспортирането на учениците трябва да се извършва при спазването на много специфични и тежки изисквания към фирмите превозвачи. Тук влизат предпътните прегледи на превозното средство и на шофьора, задължителния здравен преглед на шофьора. Защото все пак той вози десетки деца. Има разбира се и доста други. Едно училище, на което е даден такъв един автобус, не може по никакъв начин да изпълни тези изисквания и поставя под опасност всеки ден живота на учениците, които превозва. Според мен начинът за извършването на транспортирането на учениците е много по-прост. Има транспортни фирми, с които съответните учебни заведения сключват договори. И всичко ще бъде както трябва. И в нашата община така практикуваме. Само в село Камен превозването се извършва с училищен автобус и всяка сутрин треперя. Но съм предупредил кмета и директора на училището, че това, което правят, е едно ужасно безумие.

А как стои въпросът с престъпността в общината?

Стефан Стефанов:

В момента се забелязва едно леко увеличение на дребната престъпност – кражбите и хулиганските прояви. Сериозни престъпления засега няма.

Един от сериозните проблеми в много от общините в цялата страна е този със сметосъбирането. Стои ли той на преден план и при Вас?

Стефан Стефанов:

Както и на много други места сметосъбирането и тук се извършва на концесия. Тъй като сега договорът изтича, сме подали обява за провеждането на нова договорка. Чух, че след като вече разрешиха на общините да извършват стопанска дейност, ще отпадне този член в закона, с който ни задължаваха да отиваме на концесия. Но по този въпрос засега все още нямам достатъчно ясна информация. Понякога в кръга на шегата казвам, че ако няма къде да си оставим боклука в България, ще го изнесем в някой от побратимените ни градове в Гърция например.

Доколко един кмет трябва да афишира партийната си принадлежност?

Стефан Стефанов:

Партийната принадлежност на един кмет е полезна дотолкова, че тя му дава възможности и му помага да разрешава различни затруднения. Партията няма да ти свърши пряката кметска работа. Но тя може да ти уреди да се срещнеш с някой министър или друг отговорен фактор. Или да ти помогне за уреждането на някой въпрос с политически оттенък. Но партията помага само, когато има интерес.

През тези 6 години какво Ви даде и какво Ви отне кметуването?

Стефан Стефанов:

Лично на мен сякаш ми отне много. Не съм много удовлетворен от прекараното тук, в този кабинет време.

А трети мандат ще има ли?

Стефан Стефанов:

Не! Категоричен съм! Завършвам този и приключвам с кметуването.

Когато напуснете тази сграда, как обичате да си почивате? С какво запълвате свободното си време?

Стефан Стефанов:

Първо искам да кажа, че свободното ми време е много малко, защото имам много работа. Преди да стана кмет по закон ме задължиха да си продам фирмата. И в момента в нея се произвеждат най-добрите камини за водно отопление, които са по моя конструкция. През тази година направих една технология и инсталация за отопление от биомаса. От нея се получава топлина по три стотинки на киловат. Това са ми заниманията. Сега като остарях започнах да се занимавам и с овощарство и с друга земеделска работа.

Ако сега трябва да дадете съвет към следващия Ваш наследник на този стол, какъв съвет бихте му дали?

Стефан Стефанов:

Първото, което ще му кажа е, че всички, които идват при него – от най-простия и неграмотен циганин, до най-висшия бизнесмен, има свое собствено достойнство. И трябва да намериш начин така да постъпиш, че да не му урониш неговото достойнство. Независимо, че понякога те постъпват така, че уронват твоето. Пък като има разум и мисъл, те нещата постепенно се подреждат.


Интервю на Иван Първанов, в. "Форум"
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....