Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Пол Флакет е свързан с конгресната индустрия повече от 25 години - той е стартирал EIBTM /Exhibition For The Incentive, Business Travel & Meetings/ и заема поста изпълнителен директор, докато изложението бива закупено от Reed Travel Exhibitions. През 1999 г. основава собствена компания, а по-късно, през септември 2001 г., обявява официалното откриване на IMEX /International Meetings Exhibition/. Пол Флакет e член на SITE /Society of Incentive Travel Executives/ от 1988, отговарящ за Великобритания и Ирландия в международния борд на директорите. През 1994-1995 печели квалификацията CITE /Consortium for ITS Training and Education/ и бива избран за президент на организацията. От 2002 г. той е вицепрезидент на борда на директорите на SITE.
Каква е целта на визитата Ви в България?
Целта на посещението ми този път е да се срещна с хората, обвързани с организацията на олимпийските игри, и с г-н Васил Иванов-Лучано, и с Българската организация за конгресен туризъм, за да
обсъдим как да превърнем София в привлекателно място за бизнеспосещения.
Какъв потенциал виждате в страната ни?
Може да се каже, че в индустрията на конгресния туризъм за всяко голямо търговско шоу има поне 140-150 различни дестинации, които го очакват. Виждате, че има голяма конкуренция. Непосредствената конкуренция на България е в тази част на Европа. Една от горещите точки е Хърватия, Унгария също се представя добре, а и прибалтийските страни - Латвия, Литва и Естония, поддържат не лошо ниво. Това, което е във ваша полза, е, че сте нови като дестинация, но стари като страна - хората винаги ще търсят нови преживявания. Общото схващане е, че достъпът дотук не е много лесен. Друг проблем е, че никой не знае наистина какво може да предложи България. Точно тук трябва да представите посланието си и да разкажете историята си. Трябва да достигнете до индустрията, не можете да чакате да бъдете открити.
Какво според Вас трябва да направим, за да разрешим тези проблеми?
Мисля, че вече сте започнали доста добре с BVCB. Това обаче трябваше да стане още през 1995 г. - отне известно време да се осъществи, но в момента разполагате с добри професионалисти, разбиращи от тази индустрия. Една от иконите ви е Христо Друмев, който е чудесен човек, Поли Карастоянова, изпълнителният директор на BCVB, прави отлично представяне на България пред международните организации. Трябват ви такива хора, за да минете през целия път. Това, което трябва да постигнете, е обединението на обществения с частния сектор.
Споменахте силните страни. Според вас какви са слабостите ни?
Що се касае до слабостите ви, бих казал, че най-големите са ограниченият достъп и фактът, че хората не са запознати с това, какво представлявате в действителност, и това, с което разполагате. Силните ви страни са пълните противоположности на слабостите ви - никой не ви познава наистина и имате шанса да се покажете по най-добрия начин. Силна страна са и хората ви - тук има много добри хора, много ентусиазъм. Културата ви също е от значение - сега, когато хората планират корпоративни срещи, търсят да сложат в програмите си и възможността да видят нещо ново - всеки е виждал Рим, Лондон и Париж, търси се нещо ново и това е силна страна.
Какво според Вас ще е бъдещото развитие на страната ни в този сектор?
Трябват ви повече петзвездни хотели. Първата дестинация, която ще бъде по-известна, е София - сега, когато говорим за ЮАР, първото нещо, което ни идва наум, е Кейптаун. Чак след това идват така наречените второстепенни градове. Трябва да сте сигурни, че след като хората видят София, те трябва да имат желанието да посетят и Варна, че преживяването, което София осигурява, е добро. Иначе хората биха си тръгнали. Има например много англичани, които са почивали във Варна, част от приятелите ми карат ски в страната ви - съществуват малки групички, сред които сте добре познати.
А какви мислите, че са шансовете на София за домакинство на това спортно събитие?
За това претендират седем или осем града. В началото на следващата година броят им ще е намален до четири. Поради това първият ви успех ще бъде да сте сред тези четири. Проведох разговор с човека, отговорен за организацията в Лондон за това, какви предложения има, и той ми каза, че имате силна конкуренция, но въпреки това, ако честно покажете това, с което разполагате, а и фактът, че вие сте единствената столица сред кандидатите, може да ви помогнат. Не Лондон, а Париж беше фаворит, случвало се е и преди. Ако сега трябва да заложа, мисля, че най-големият фаворит е Корея, тъй като страната има опита от организирането на Световното първенство по футбол, проведено през 2002 г. Те имат инфраструктурата. Странното тук е, че говорим за процес, който ще се реши през 2006 г. - 8 години преди събитието. Например страните, свързани със Съветския съюз, не са приемани като популярни дестинации за посещения, но до 2014 г. това може да се промени.
Мислите ли, че кандидатстването ни за това събитие може да се отрази положително на София?
Този опит ще бъде полезен, тъй като ще обедини частния и обществените сектори върху работата около една цел. След като те осъзнаят, че могат, ще опитат и в други области - ще могат да кандидатстват за големи медицински или финансови конференции, за домакинството на други спортни събития - не Световното първенство по футбол, но защо не за финала на Шампионската лига например?