Какви са вашите очаквания за преговорите с фонда?
Ами преговорите с фонда те трябва да свършат с някакво постигане на споразумение, защото без този фонд ние не можем...
В противен случай...
В противен случай това би било негативно за нас. Фондът не е само институция, която ни обезпечава известни парични ресурси, но тя просто създава добрия имидж за България, и тя е много важна от тези гледна точка, защото, ако престанат преговорите, ще престанат и всякакви интереси.
Може ли да коментирате приемствеността между двата екипа - от една страна, имаме първите обещания, едни уверения за това, което общо взето беше и нагласата на всички, но сега следва разочарование – фразата, че бюджетът няма пари за нищо, не е този растеж, който се предвиждаше. Как смятате - на какво се дължат тези противоречия?
Сега, безспорно тук могат да се намерят всякакви оправдания, но ние в бизнеса много държим... ние имаме позиции, имаме виждания вече, защото ние не се сменяме така бързо, както се сменя властта, тоест ние държим много на една дискусия, в която по определени въпроси, които са жизненоважни за икономиката, ние да имаме своята дума и да може да се постига някакъв консенсус. Ако те спазват тези условия, аз смятам, че няма да допуснем кой-знае какви грешки и ще се възползваме оптимално от ситуацията, в която се намираме, и това, което можем да направим.
А как си представяте тази дискусия, господин Божинов - в някаква конкретна форма ли, нещо предстоящо?
Да, в конкретна форма. Ние сме връчили вече конкретни наши искания. Изразихме нашето желание в парламентарните комисии да имаме по-активно участие, отколкото досега. Самият господин вицепремиер каза, че и той е бил свидетел на някога, когато са връчвали обещания и когато след това не са били изпълнявани. Надявам се всичко това да е в подкрепа, наистина да има чуваемост и да можем бързо да взимаме решения по кардинални въпроси, тоест да не се допускат някои грешки в законодателството, както досега, и после да се изправят в течение на времето, а просто да бъдат предотвратени всички тези моменти. Надяваме се браншовите съюзи да имат много по-голямо присъствие в решаването на тези проблеми, да има и закон за тях, което е много съществено, за да може да ги представи, да има тази представителност, която им е нужда пред държавните органи. Така че досега поне не сме получили отказ в нещо, което за нас е добре. Сега, оттук нататък как ще стане - това е вече въпрос, който предстои да наблюдаваме всички.
/Предоставено от BEF News Desk/