Между 50 и 80% от спестяванията по света са в инвестиционни дружества

02.08.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Специално за ECON.BG

 

Г-н Тошев, как работят инвестиционните дружества?

Стоян Тошев:

Инвестиционните дружества са пример за т.нар. колективни схеми за инвестиране, при които множество индивидуални инвеститори се обединяват и така се превръщат в голям институционален инвеститор. Това има редица предимства. Инвестиционното дружество, според законодателството на България е акционерно дружество, като има два типа дружества – от затворен и от отворен тип. По популярни са дружествата от отворен тип. Те не са с фиксиран капитал, а във всеки един момент инвестиционното дружество е задължено да емитира и обратно да изкупува свои акции. Нов инвеститор, който иска да инвестира в такова дружество отива в инвестиционното дружество, прави поръчка за покупка на акции, дружеството емитира нови акции и му ги продава. Парите, получени от продажбата на тези акции се инвестират във финансови активи – облигации или акции, съгласно инвестиционната политика на дружеството.

Какви са предимствата на инвестиционните дружества в сравнение с алтернативните начини за инвестиция?

Стоян Тошев:

Предимствата са няколко: Първото предимство е професионалното управление на средствата. Един индивидуален инвеститор разполага с малко средства и за него е икономически неизгодно да възложи управлението на тези средства на професионални мениджъри. Когато множество индивидуални инвеститори съберат значителен обем от средства, за тях вече е икономически изгодно да възложат управлението на тези средства на професионални мениджъри. Второто предимство е по-ниският риск на портфейла на инвестиционните дружества, и съответно по-ниският риск на инвестицията на всеки индивидуален инвеститор. Големият обем на средствата позволява да се инвестира в различни видове активи и да се диверсифицира (намали) рискът. Трето предимство е ликвидността – т.е. възможността във всеки един момент да се разполага с инвестираните средства. Дружеството е задължено при поискване от инвеститор да изкупи неговите акции. Изкупуването на акциите става по справедлива цена. Всеки ден се изчислява колко струва всеки един актив от портфейла на дружеството, пресмята се колко струва целият портфейл, вадят се задълженията на дружеството и се получават чистите активи на дружеството. Те се делят на броя на акциите и се получава нетната стойност на активите на акция, на чиято основа, намалена с таксата за обратно изкупуване , се получава цената за обратно изкупуване на акциите.

Каква е гаранцията, че инвестициите ще донесат по-голям доход на участниците в дружеството отколкото те сами биха постигнали?

Стоян Тошев:

Има две предпоставки за това – професионалното управление и икономиите от мащаба. Индивидуален инвеститор не разполага с уменията, знанията, материалната база, софтуера, с които разполагат професионалните мениджъри на фондовете. Втората предпоставка са икономиите от мащаба. Управлението на големи по обем средства води до много по-малък процент на трансакционните разходи за всяка операция, отколкото при малки операции.

Иво Георгиев:

Ние сме инвестирали много средства в информационното осигуряване, което е много важно при взимането на инвестиционни решения. Не само в получаването на информацията, но и за обработването й. Един индивидуален инвеститор не може да си позволи да прави такива инвестиции за информация и за информационни технологии.

Кой инвестира в такива дружества? Каква част от спестяванията на домакинствата се влагат в подобни дружества по света? Къде сме ние в това отношение?

Иво Георгиев:

В България почти никой не инвестира в такива инструменти в момента. Ние сме едни от първите, които развиваме този продукт. Ако погледнем към света, огромна част от спестяванията са в такива инструменти и много малка част са в банкови депозити. Процентът варира между 50 и 80%. Предимствата, които предлага този вид инструмент са се наложили през годините. Подобни дружества вече са станали част от ежедневието. В България още сме в самото начало. При положение че има около 7 милиарда лева в банкови депозити и още толкова извън банковата система, в такива фондове има само около 20 или 30 милиона лева. Това е нищожна част. Опитът на други страни от Средна Европа, като Чехия, Унгария, Полша, показва, че този процент се увеличава значително – около 20-25% от спестяванията там вече са в такива инструменти.

Какъв капитал управлява Ти Би Ай Холдинг? Какво показват резултатите от досегашната ви дейност?

Иво Георгиев:

TBIH работи в редица страни от Средна и Източна Европа. Oсвен Балканите, където е основната част от дейността – Румъния, България, Сърбия, Хърватия, имаме дейности в Словакия, Грузия, Украйна и Русия. Управляваме активи от над 400 милиона евро, като основните два пазара са България и Словакия, където управляваме парите на най-големите пенсионни фондове. След това са Румъния, Хърватия, Сърбия и по-малки обеми в Русия, Грузия и Украйна.

Доходността, която постигаме на всички пазари е  по-висока от средната за пазара доходност и се стремим да бъдем в челната тройка на институционалните инвеститори по отношение на доходността на инструментите.

Как да изберат хората най-подходящото дружество, което да управлява парите им?

Стоян Тошев:

Изборът на инвестиционно дружество са базира на няколко критерия. Първо - на характеристиките на инвестиционното дружество и на инвестиционните цели на дадения инвеститор. Първият критерий е целите и предпочитанията на инвеститора да отговарят на инвестиционната политика на фонда. След това е важно да се види кой управлява инвестиционното дружество, да се видят постигнатите до момента резултати и да се види цената на продукта.

Иво Георгиев:

Трябва да се има предвид стратегията, от гледна точка на риска. Инвеститорът трябва да реши къде иска да инвестира – дали иска по-консервативна политика, съответно с по-малка възможност за възвращаемост или е готов да поеме по-голям риск и съответно, възможност за по-голяма възвращаемост. Второто е да се види кой управлява парите и каква е историята на дружеството. Третото е да сравнява цената на продукта.

Как могат да се популяризират предимствата на тази услуга?

Иво Георгиев:

Това е един дълъг процес. Трябва да протече обучение, запознаване на населението с този вид продукт и ще отмине доста време докато той се наложи. Както допреди 3-4 години на пазара почти не присъстваше ипотечното кредитиране, а днес то е част от живота и всеки е запознат с него. Същото се отнася и за този продукт. Всички ние, които сме на пазара и го развиваме, работим за популяризацията му и за запознаването на хората с него. Постепенно ще навлиза все повече, ще се разрастват фондовете, ще има повече информация за доходността, хората ще се чувстват по-спокойни и по-сигурни. Ние работим под много стриктен финансов контрол от страна на Комисията за финансов надзор. Инвестиционните дружества се контролират ежедневно. Резултатите, които постигаме са публични. Ще мине известно време докато хората свикнат да приемат продукта като нещо сигурно.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...