Мотивираме компаниите да инвестират в хората си

30.10.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
 
 
Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
 
 
Г-н Попов, решение на кои проблеми ще търсите със средствата от еврофондовете по оперативна програма Развитие на човешките ресурси?
 
Красимир Попов:
 
Смисълът на тази програма е да се постигнат целите на ЕС за пазара на труда от Лисабонската стратегия. Напоследък много се заговори за конкурентоспособността на работната сила. Оказва се, че кривата в съюза не върви нагоре толкова бързо, колкото в Япония и САЩ. А това е в противоречие със стремежа на Европа да се превърне в една от най-конкурентните икономики в света.

Може ли бизнесът да участва с проекти по тази програма?
 
Красимир Попов:
 
Разбира се. Приоритетът Повишаване конкурентоспособността на заетите е насочен главно към бизнеса. Ако един работодател иска да обучи служителите си, трябва само да попълни неособено сложен формуляр за кандидатстване. Практиката показва, че компаниите се страхуват да инвестират в развитие и обучение, тъй като смятат, че хората им след това може да напуснат и инвестицията да остане неефективна. Имаше предложения за клаузи в договора, с които служителите да декларират, че за определено време няма да напускат. Но държавата може да съфинансира обучението и фирмите ще бъдат по-мотивирани да инвестират в хората си.

Как предвиждате да бъдат изразходени средствата по оперативната програма?
 
Красимир Попов:
 
Много важно е тези пари да отидат за постигане на целите - създаване на нови работни места, преквалификация, подкрепа за компаниите. Залагаме количествени цели по всеки от приоритетите. Би било много хубаво, ако успеем да усвоим цялата сума, тъй като членството ни в ЕС е скъпо. И ако усвояемостта ни е под 50-60%, де факто съществува рискът да плащаме повече, отколкото получаваме.

Какви са основните проблеми на пазара на труда у нас?
 
Красимир Попов:
 
Безработицата у нас е малко над 10%, което е почти европейско ниво, но проблем е структурата й. Голяма част от неработещите са дългосрочно незаети, които не отговарят на изискванията на работодателите. А на пазара стоят свободни работни места, защото няма хора с подходяща квалификация.
 
Другото предизвикателство е свързано със нивото на заетост, което е малко над 56% при 10% безработица. Къде са останалите до 100% лица? Или не са регистрирани в бюрата по труда, или са част от сивата икономика. За неактивните лица сме предвидили мерки за интеграцията им на пазара на труда. Това е нашият ресурс, който може да бъде активизиран, за да постигнем целите на Лисабонската стратегия.
 
Очакваме също сериозен демографски проблем, чието начало ще усетим през 2015 г., а пълната му сила през 2050 г. Предвидили сме инвестиции и за така нареченото активно стареене.
 
Трябва ли да очакваме емиграционна вълна след присъединяването ни към ЕС?
 
Красимир Попов:
 
Не смятам, че трябва да се говори за имиграционен проблем. По-скоро хората ще станат по-мобилни. Но аз очаквам и обратния процес - българи, работили или учили навън, да се завръщат в България. Възможностите в нашата страна не са по-малки, отколкото в другите държави. Динамичен поток сигурно ще има, но той вероятно ще е в двете посоки.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...