Наличието на Национален кодекс за корпоративно управление е конкурентно предимство за българския бизнес

12.04.2007 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Прозрачността е една от основните цели, заложени в кодекса

 

С помощта на Глобалния форум за корпоративно управление към Международната финансова корпорация в България беше сформирана работна група с участието на експерти от заинтересуваните институции. Целта е да се подпомогнат българските компании да подобрят корпоративното си управление и да се присъединят към основните ценности на прозрачността и отчетността. Групата се ръководи от професор Бистра Боева – Университет за национално и световно стопанство, и Бистра Илкова – Изпълнителен директор, Българска фондова борса – София. Работната група си поставя за цел да подготви Национален кодекс за корпоративно управление, който се очаква да бъде готов за публично обсъждане през месец април 2007 г. Подобни кодекси съществуват в много страни по света и приемането им се препоръчва от Директивата за прозрачност на ЕС. Работната група се събира веднъж месечно и включва представители на Българска фондова борса-София, Комисията за финансов надзор, академичните среди, бизнес асоциации и сдружения на инвеститорите и директори на български компании. Дейността на работната група се координира от Мария Прохаска – Директор, Център за икономическо развитие, а Мари Лоранс Ги от Глобалния форум за корпоративно управление е международен експерт и съветник по проекта.

 

Специално за Екон

 

Г-н Димитров, съвместно с Центъра за икономическо развитие провеждате инициатива за изготвянето на единен Национален кодекс за корпоративно управление. Какво ще представлява той?

Илиян Димитров:

Желанието ни е Националният кодекс за корпоративно управление да се превърне в инструмент в помощ на фирмите, които желаят да подобрят практиката на управлението си. В него като основа ще бъдат използвани принципите за корпоративно управление, приети от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Също така ще бъдат взети под внимание различни най-добри практики по отношение на принципите и стандартите, които са залегнали в различни национални и международно признати стандарти за добро корпоративно управление. Освен това в кодекса фирмите ще могат да видят и най-добри практики по отношение на прилагането на тези принципи, както и възможни решения за интегрирането на тези принципи в своята дейност.

С какво този кодекс ще бъде полезен за бизнеса?

Илиян Димитров:

Като цяло кодексът ще бъде от изключителна важност и полза за фирмите. Екипът по съставянето му е направил проучване и анализи на международната практика за това как се прилагат принципите, на които се основава той. Във връзка с това кодексът ще представлява синтез на всички тези най-добри практики. На тяхната база фирмите ще могат впоследствие да извършат промени в своето управление, които ще бъдат наложени от тези принципи. 

Тези добри практики засягат различни аспекти. Кои от аспектите са най-присъщи за българския бизнес?

Илиян Димитров:

Основните моменти, върху които ще се спре кодексът, са свързани с разкриването на информация. Всъщност постигането на прозрачност е една от основните цели, които са заложени в Националния кодекс за корпоративно управление. Засегнати са също така основни принципи по отношение на правата на миноритарните акционери, ясно дефиниране на задълженията и правомощията на директорите, на мениджърите на компаниите. Освен информативен характер, Националният кодекс за корпоративно управление си поставя за цел да има и образователен характер – в него ще има различни текстове, свързани с практики в областта на корпоративното управление, които не са широко разпространени в практиката на фирмите в България в момента. Такива са текстовете, свързани с вътрешния контрол, със създаването на различни комитети, с правата на заинтересованите лица. Срещаме известен проблем в работата си по текста, свързан с ясното дефиниране на някои термини, които към настоящия момент в практиката се използват с различно значение. Именно уеднаквяването на терминологията, която се използва в практиката у нас и в международен аспект, е третата основна цел, която се поставяме с Националния кодекс.

Участва ли дейно бизнесът в изготвянето на кодекса? Има ли положителни нагласи към този документ?

Илиян Димитров:

Преди време беше създаден Кодексът за корпоративно управление на Българската фондова борса, в съставянето на който доста широко беше работено с представители на бизнеса. Те взеха дейно участие, за да може този кодекс да бъде максимално приложим съобразно особеностите и характеристиките на българската икономика. Целият този опит ще бъде пренесен и при съставянето на Националния кодекс за корпоративно управление. Насъбралата се инерция в работата с реалния бизнес е един голям плюс. Бизнесът вече е запознат с особеностите на този вид документи, изискванията за работа с него и с това какви биха могли да бъдат ползите от него. Ето защо мога да кажа, че има интерес от страна на бизнеса, работим съвместно с него и се надяваме да направим един добър краен продукт.

Защо е важно да има подобен Национален кодекс за корпоративно управление?

Илиян Димитров:

Общият национален кодекс е изключително важен с оглед на това, че той поставя границите и основните принципи, които бизнесът в съответната страна следва. Принципите, залегнали в подобен кодекс, са един от основните критерии, които чуждестранните инвеститори използват при избора си на търговски партньори. Наличието на такъв документ е от особена важност за повишаване на конкурентоспособността на българските фирми. В него са описани принципите, които бизнесът следва – по този начин се повишава доверието както на международните, така и на националните инвеститори в корпоративното управление на дружествата в България. Още повече, че вече сме част от Европейския съюз и българските компании имат нужда от такова конкурентно предимство.   

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...