Научното да бъде съчетано с практичното

18.12.2003 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Специално за ECON.BG

 

- Г-жа Маркова, бихте ли ни представила Евроскул Холидейз?

Диана Маркова:

- Евроскул Холидейз е лицензиран туроператор, който е специализиран в образователния туризъм и вече осма година сме на българския пазар в името и в интерес на българските студенти и ученици и в помощ на техните родители при ориентацията им в по-нататъшното им развитие.

- Трудно ли е за българите да учат в чужбина?

Диана Маркова:

- Не бих казала, че е трудно. Доказано е, а и в практиката виждаме, че българските деца са много интелигентни, за тях не е проблем да кандидатстват и да бъдат приети. Единственият проблем е, че не всички те имат финансовите възможности да учат в чужбина.

- Защо, според Вас, българите предпочитат да учат навън? Трябва ли да ни притеснява изтичането на мозъци?

Диана Маркова:

- Да, наистина през последните години много деца заминават да учат в чужбина, но това е нормално. Такива процеси има в целия свят. Глобализацията настъпва за целия свят и при отварянето ни с демократичните процеси в страната е нормално и нашите деца да искат да учат навън. От друга страна се усеща, че в нашето висше образование има лек спад, наблюдават се остарели учебни програми. Децата искат нови съвременни програми, по-интензивен начин на обучение, проучват и намират учебни заведения навън и заминават.

- Каква е препоръката ви по отношение на българската държавна политика в областта на образованието? Нужна ли е промяна?

Диана Маркова:

- Може би всички университети са разбрали нуждата и лека полека започват да се променят. Всяко учебно заведение трябва да дава както академична подготовка, така и практиката, необходима за студентите. Досега нашите учебни заведения са на много академично ниво и де факто завършващите не могат да се реализират. И ние, когато взимаме студенти от университетите виждаме, че знаят много на теория, но не знаят какво трябва да правят на практика във фирмата.

- Какво могат да направят българските университети, за да станат предпочитаното място за образование за българите? Практическата насоченост ли е ключът?

Диана Маркова:

- Университетите ни могат да направят много неща. Те трябва да бъдат по-взискателни към студентите, да не са прекалено демократични, да имат изисквания за присъствие, за качество на изпитите, да въведат повече практика. Научното да бъде съчетано с практичното. Много са нещата, но едва ли ние сме хората, които могат да кажат на университетите какво трябва да правят. Те просто трябва да видят с какво съвременните университети привличат студентите.

У нас липсва връзката на университетите с работодателите. Всички университети в чужбина имат програма, по която работодателите проучват студентите, избират ги на един предварителен прием. Така те могат да дадат стипендия на студент, който харесат и той да стане техен служител след завършването си. Точно тази връзка трябва да бъде по-близка в България. В някои от университетите ни вече има контакти, но те не са достатъчно задълбочени. Тепърва предстой това да се развива.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...