Националният проект i-център: 160 Интернет средища до края на 2005 г.

22.02.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Интервю на "Сандански бизнес новини он-лайн":

 

Какво представлява проектът i-център и какво е направено досега, г-н Симонски?

д-р Красимир Симонски:

Проект i-център се финансира от Министерството на транспорта и съобщенията, а се изпълнява от програмата на ООН за развитие UNDP. Подробна информация за него се предлагага в нашия сайт www.icentres.net.

В момента функционират 28 центъра. Тук включвам и Българо-корейския интернет център, койюто открихме в София неотдавна. Започва нова вълна за откриване на i-центрове, около 40. В рамките на един месец се надяваме да заработят поне още 30 из цялата страна. Около средата на годината те ще станат 160. Инициативата се приема много добре на местно ниво. Постигнатото ни окуражава и надхвърля очакванията.

Как гражданите ще почувстват ползата от i-центровете?

д-р Красимир Симонски:

За да помогнем на разностранно на гражданите, избрахме да работим в 4 направления.

Първото е обичайният Интернет клуб, в който хората влизат, за да сърфират, да ползват компютърни приложения.

Обучението е второто направление, което желаем да развием. Информационното общество, за което говорим, означава гражданите да знаят как да се държат във виртуалното пространство.

Електронното правителство е третият акцент. Все по популярни стават услугите на електронното правителство. Центровете са най-голямата национална верига, която предлага услугите на електронното правителство и има сериозен потенциал да подпомогне процесите на управление и комуникация с гражданите.

На четвърто място е електронният бизнес. Все повече бизнес процеси, процедури плащания се изместват във виртуалното пространство. Тук имаме удоволствието да работим с Български пощи, една класическа организация, с която сме постигнали нещо много важно – доверие в съвместния бизнес.

И още едно наше намерение с високо ниво на приоритет – създаване на среда с локално съдържание. Това означава локалните ценности да бъдат експонирани в Интернет, т.е. да станат достъпни за целия свят. Географската карта не е достатъчна вече.

Вени Марковски предлага да се създаде Министерство на информационното общество. Вашият коментар?

д-р Красимир Симонски:

Не мога да кажа точно дали трябва да бъде точно министерство или друга организация, но приоритетът дискутирането на проблемите на информационното общество трябва да става все по-голям.

Резултатът от тези дискусии трябва да бъде повишаване компетентността на хората и достъпа им до компютри. Изключително важно за държавата е да анализира постиженията на страни като Ирландия, Индия, Румъния, Естония. Ако искаме да се причислим към този списък, на най-високо ниво в държавата трябва се вземат бързи и ефикасни решения./www.sandanski1.com

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...