Специално за Econ.bg.
- Госпожо Войкова, каква е основната мисия на Българския съвет по икономическо образование?
Антоанета Войкова:
- Българският съвет по икономическо образование е нова млада организация, създадена с цел икономическо обучение на учители, студенти и родители. Задачата на организацията е да помага на младите българи да разбират по-добре механизмите на пазарната икономика и да придобият знания и умения за вземане на правилни решения в областта на икономиката.
Българският съвет по икономическо образование работи по различни проекти като обучение по икономика на преподаватели от средните училища.
Работим в сътрудничество с Националния съвет за икономическо развитие на САЩ, Джуниър Ачийвмънт България, Съветът за икономическо образование Кентъки, Центърът за икономическо образование на университет Канзас, Ротари клуб Витоша, Министерство на науката и образованието, Българска индустриална асоциация и Българо-Канадската търговско-промишлена палата.
- Как се създаде идеята за провеждане на обучение на учители в средните училища?
Антоанета Войкова:
- Идеята за провеждане на обучение на учителите в средните училища в България се създаде, тъй като болшинството от тях са завършили преди 1990 г. и не са изучавали пазарна икономика. Преподавателите, които се обучават по нашата програма, са от цялата страна. Организацията бе създадена с цел да може чрез обучение на учители, учениците да бъдат подготвяни по-добре и да могат да вземат верни и адекватни икономически решения.
- Как провеждате обученията на учителите?
Антоанета Войкова:
- Организираме семинари, финансирани от Националния съвет за икономическо развитие на САЩ. До сега сме провели два семинара, а между 08-14 юли ще се проведе трети, на който ще бъдат обучени още 34 наши учители. Обучението ще се провежда от български и американски преподаватели.
- Съществуват ли възможности за разширяване на дейността ви?
Антоанета Войкова:
- В момента организацията ни се занимава с обучение по икономически теми, но сферите на обучение могат да се разширяват. Например в областта на гражданското образование и друго професионално обучение. Предстои да разработим няколко проекта с намерения да кандидатстваме за финансиране от Националния съвет за икономическо образование на САЩ.
Много активно работим в страната с цел да се сближим с българския бизнес, защото смятаме, че нашето общество е заинтересовано българските ученици да са икономически грамотни.
- Имате ли сътрудничество с други подобни на вашата структури?
Антоанета Войкова:
- Работим в тясно сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа, много пъти се срещаме на конференции. Миналата година например бяхме поканени в Чикаго през октомври на среща със Съветите за образование на отделните щати за икономическо образование. Бяха изнесени много реферати и доклади, които бяха изключително полезни за нашата работа.
- Могат ли да се включат и университетски преподаватели в обученията, които организирате?
Антоанета Войкова:
- В момента в практическите семинари, които организираме, участват преподаватели от средните училища, но няма пречки да се проведат подобни обучения и за университетски преподаватели.
- В момента в практическите семинари, които организираме, участват преподаватели от средните училища, но няма пречки да се проведат подобни обучения и за университетски преподаватели.