Не бива да забавяте темпото на реформите

15.12.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Ваше Превъзходителство, как оценявате развитието на политическите и икономическите отношения между Великобритания и България?

Н. Пр. Джеръми Хил:

Нашите отношения изключително се задълбочиха. Днес и двете страни са членки на НАТО и скоро ще работим заедно и в границите на Европейския съюз. Великобритания подкрепя изцяло България в процеса на присъединяване. През 1999 г. Тони Блеър инициира откриване на процедурата на присъединяване. Ние оценяваме високо подкрепата на България по отношение на Афганистан и Ирак. Оценяваме и активната роля на вашата страна като член на Съвета по сигурност и председателството на ОССЕ тази година.

Според Вас в кои области биха могли да се подобрят нашите отношения и в кои те са традиционно добри?

Н. Пр. Джеръми Хил:

Нашите отношения са отлични в областта на политиката, законодателството, отбраната и много други области. Ние имаме широкообхватна двустранна програма по отношение на отбраната, включваща обучение, размяна на кадри, общи учения и сътрудничество в областта на отбранителната стратегия. Имаме близко сътрудничество и в областта на законодателството. По отношение на личните връзки, в културата и туризма например има значително развитие. Броят на британските туристи в България се е увеличил с 60% тази година. Търговският стокообмен също е отбелязал увеличение с 10% за същия период. Но британските инвестиции в България са все още относително ниски.

Как оценявате британските икономически интереси в България?

Н. Пр. Джеръми Хил:

Изключително удовлетворен съм от ръста на търговията между нашите страни. Но обемът на британските инвестиции, както отбелязах, все още е незадоволителен. Великобритания е на 11-о място сред чуждите инвеститори в България. Имаме няколко по-значими проекта, сред които разработването на газови находища по Черноморското крайбрежие, но има още голям потенциал. През последните няколко месеца забелязвам активизиране на интереса на британските инвеститори и мисля, че нещата ще се променят съществено в близките две до три години. В България има много привлекателни бизнесвъзможности - в областта на услугите, земеделието, туризма. Много жители на Великобритания вече купуват недвижими имоти тук и това е много позитивно. Но бих искал да има повече големи инвеститори.

Кои са най-често срещаните проблеми за британските инвеститорите у нас?

Н. Пр. Джеръми Хил:

Има много британски инвеститори, които идват тук и не срещат никакви сериозни трудности. Мисля, че инвестирането изисква много внимание, проучване и настойчивост. За тези, които не се положили достатъчно усилия, има и трудности, но това зависи от случая. Чувал съм понякога притеснения по отношение на яснотата или усложняването на административните процедури и процедурите по провеждане на търгове, липсата на информация, също така по отношение на ефективността на съдебните процедури или риска от корупция.

Има ли съвместни икономически програми между нашите две страни?

Н. Пр. Джеръми Хил:

Основната икономическа рамка за нашите две страни все повече зависи от Европейския съюз. Когато България влезе в ЕС тя ще се присъедини към единния пазар, който включва около 500 млн. души, най-големия единен пазар в света. За нас това оказа положително влияние върху конкурентността и възможностите за търговия. Финансирането от ЕС, в което своя дял има и Великобритания, ще изиграе ролята на стимул за българската икономика и за търговията с нейните партньори от ЕС, включително Обединеното кралство.

България се надява да влезе в ЕС през 2007 г. Мислите ли, че има вероятност процесът на разширяване да бъде спрян след първата вълна?

Н. Пр. Джеръми Хил:

Мисля, че България направи много по пътя към присъединяването. Очаквам приключването на преговорите да бъде потвърдено. Окуражен съм и от прогреса, който отбелязва Румъния. Много е важно обаче да не забавяте темпото на реформите. За България това се отнася особено до реформата в съдебната система, борбата с корупцията, промените в държавната администрация - това са приоритетите. Като крайна мярка, ако не бъде отбелязан прогрес в посочените области, ще се приложи защитната клауза, която може да забави присъединяването на България. Но този риск може да бъде избегнат, ако вашата страна продължи реформите в тези важни области.

Каква е ролята на вашата институция за популяризиране на британската култура в България?

Н. Пр. Джеръми Хил:

Това е ролята на Британския съвет. Той осъществява много дейности, които засягат не само популяризирането на британската култура, но и обучението по английски език, управление на проекти, библиотека. Те представят и възможностите за образование във Великобритания.

Има ли някакви традиционни събития като дните на британската култура в България?

Н. Пр. Джеръми Хил:

Нямаме точна програма, но понякога отбелязваме определени събития. Например неотдавна организирахме бал в София по повод Деня на Шотландия. Британски артисти също редовно участват на местни фестивали в България, които често са спонсорирани от Британския съвет.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...