Отсяхме истинските охранители

30.09.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Имам много врагове, за да се върна отново към частния бизнес

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Г-н генерал, кои са предизвикателствата пред охранителния бизнес в България в контекста на тероризма, който придобива все по-глобален характер?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Предизвикателствата са много и от различен характер. Те са пряко свързани със съдържанието на охранителната дейност и се определят от функциите и задълженията, които охранителният състав изпълнява, а именно по осигуряване на обществения ред и безопасност в охранявания обект, по недопускане, предотвратяване и пресичане на престъпления в него и организиране и осигуряване на охраната на собствеността в този обект.

Имат ли охранителните фирми в България финансовия информационен и технологичен ресурс да отговорят на тези предизвикателства?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Не всички частни охранителни фирми в България по принцип имат един и същ финансов и технологичен ресурс. Едни имат по-голям ресурс, други по-малък, тези с по-малък са повече. Но според нас независимо от ресурса си те сами не могат, а и не бива да опитват да се справят това предизвикателство. Те трябва да осъществяват дейността си в тяхно взаимодействие с органите на МВР и другите държавни и правоохранителни органи.

Как виждате взаимодействието между МВР, неговите служби и големите охранителни фирми? Какъв е моделът на това партньорство?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Основните принципи на взаимодействието между МВР и частните охранителни фирми са регламентирани в Закона за частната охранителна дейност /ЗЧОД/.                                         В изпълнение на Закона към ДНСП е създаден и работи Консултативен съвет за сътрудничество по въпросите на частната охранителна дейност. В състава му са включени служители на ДНСП и представители на сдружения на лица, извършващи частна охранителна дейност. Съветът обсъжда проблеми, свързани с частната охранителна дейност, и предлага мерки за решаването им; набелязва и предлага конкретни форми за сътрудничество и взаимодействие между полицейските органи и лицата, извършващи частна охранителна дейност, и отчита резултатите от тях. Съветът се свиква на заседания най-малко веднъж на три месеца.

Съществува ли все още феноменът охранители и "охранители". По какво ще ги познаем истинските?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Според нас смисълът и съдържанието, които се влагаха в думата "охранители", вече не са същите. Основната причина за това е строгият лицензионен режим за извършване на охранителна дейност и регистрация на дейността по самоохрана. Също така и контролът, който се осъществява върху частната охранителна дейност от полицейските органи и налаганите принудително административни мерки и административни наказания.

Лицензираните частни охранителни фирми трябва да притежават и предоставят при осъществяване на дейността си лиценз, издаден от директора на Национална служба Полиция. При упражняване на дейността служителите носят лична идентификационна карта със снимка, отличителен знак или униформено облекло.

Отскоро частните гардове са задължени да преминават курс на обучение в академията на МВР. Какво е нивото на работещите в бранша и в каква насока може да се подобри подготовката на кадрите?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Със Закона за частната охранителна дейност бе въведено задължителното изискване търговските дружества, извършващи частна охранителна дейност, да организират обучението на служителите си. В тази връзка от директора на Национална служба Полиция бе утвърдена Програма минимум за първоначално обучение на охранители. Програмата се състои от шест модула и е разчетена за изпълнение в рамките на шест дни. Тя е сведена до знанието на частните охранителни фирми и е задължителна за изпълнение.

Служителите от частните охранителни фирми обаче е необходимо да получават и допълнителна подготовка в зависимост от вида на охранителната дейност, спецификата на охранявания обект, степента на риска, изискванията на възложителя и др.

Нужна ли е допълнителна регулация /чрез закони, наредби/ освен сега съществуващата, която да гарантира легално развитие на бранша?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Според нас на този етап не е необходима допълнителна правна регламентация, тъй като Законът за частната охранителна дейност е нов - от февруари 2004 г., и е съобразен със законодателството на тази област на страните от Европейския съюз. В изпълнение на закона бе утвърдена от министъра на вътрешните работи Наредба за реда за организиране на охраната и транспортирането на ценни пратки и товари, която през юли бе публикувана в ДВ, бр. 63 от 20.07.2004 г.

Пречи ли на работата на държавните структури разликата в заплащането на частни и държавни служители?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Не, навсякъде по света работещите в частната сфера вземат повече пари от държавните служители.

Какъв е вашият коментар върху идеята на ген. Румен Миланов за създаването на частна НСО?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Според мен идеята не е да се създава частна НСО, а по-скоро някои от лицата, обектите и мероприятията, които са се охранявали или се охраняват от НСО, да бъдат поети за охрана от частни охранителни фирми. Това по-скоро е принципен въпрос, който е намерил отговор в Закона за частната охранителна дейност, а именно: че частната охранителна дейност е дейност по охрана на обекти, на мероприятия и на лица, която се извършва от търговци, регистрирани по реда на Търговския закон въз основа на писмен договор. Тази дейност може да се извършва само след получаване на лиценз по реда на ЗЧОД. Така че кой кого ще охранява, това се определя от контрагентите по съответните договори за охрана, а не от някой друг.

Разбира се, за лицата и обектите, които приоритетно ще се охраняват от НСО, ще се прилагат подзаконовите нормативни актове, регламентиращи дейността на НСО.

Смятате ли, че в условията на НАТО и на бъдещото ни присъединяване към Европейския съюз охранителният бизнес в България ще претърпи изменения? В каква насока ще са те според вас?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Със сигурност ще претърпи, защото по своята правна същност частните охранителни фирми са търговски дружества, които предлагат специфичен вид услуга на пазара на охранителния бизнес. Измененията може би ще бъдат предизвикани от променящите се пазарни изисквания за подобряване на охранителните услуги, в посока за по-голяма надеждност и сигурност на охраняваните обекти и въвеждането на повече и по-съвременни технически системи за сигурност, представяне на по-комплексни охранителни услуги - с технически средства и жива сила /охранители/.

Доста години вие бяхте в този бизнес. Кои са хубавите неща, които той ви даде? На какво ви научи?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Частният бизнес дава възможност да се провери човек може ли да организира бизнеса и работата си. Аз можех!

Бихте ли се върнали един ден отново към него?

ген.-лейт. Бойко Борисов:

Мисля, че не! Имам много врагове.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....