Специално за Econ.bg
- Г-н Трендафилов, разкажете ни за Съюза на ключарите в България? Колко са членовете ви в страната?
Николай Трендафилов:
- Съюзът на ключарите е създаден през 1993 г. и основните му задачи са да информира членовете си за новостите на тази професия, да се грижи за информационното обезпечаване, за обучението на нискоквалифицираните ключари, да поддържа контакти по отношение на законодателството и възможните данъчни облекчения.
- Благоприятства ли законът за занаятите развитието на занаятите у нас?
Николай Трендафилов:
- Законът за занаятите, който беше приет миналата година е добър за нас, защото ще даде възможност да се направи оценка за това кой може да практикува тази професия и кой не. Досегашното законодателство и регистрацията на фирмите по търговския закон дава основание на всеки да започне да прави ключове, независимо от това дали умее или не и това, в крайна сметка, рефлектира върху клиента. Последните 5-6 години се появиха много ключари, които смятаха, че това е професия, която бързо може да им донесе доходи. Оказа се, че това не е така, особено при сегашните сложни системи за сигурност. Според закона за занаятите, от 2005 г. ключарите, които нямат издадени удостоверения за майсторство, няма да могат да упражняват професията. Това свидетелство за майсторство ще се издава от Българска занаятчийска камара след положен изпит по критерии, определени от Съюза на ключарите. Когато клиентът отиде в едно ключарско ателие, той трябва да може да види това свидетелство за майсторство, което ще гарантира качеството на услугата. И сега ние призоваваме клиентите да ползват услугите на ателиета, които са членове на съюза. За тях можем да гарантираме, че обслужването е качествено и че могат да дадат консултация на клиента.
- Нужни ли са промени по отношение на данъчното облагане във вашия сектор?
Николай Трендафилов:
- Нямаме възражения по отношение на данъчното облагане. Защитихме добре позицията си пред съответните комисии, които подготвяха патентния данък и мисля, че той е в рамките на нормалното. Патентът вече е диференциран по отношение на населеното място.
- Вече има много сигурни и скъпи системи за сигурност. Колко българи могат да си ги позволят?
Николай Трендафилов:
- Както във всеки отрасъл, и при нас има евтини и скъпи продукти и важи правилото, че по-скъпият продукт е по-качествен. Това е така, когато клиентът е сигурен, че не купува некачествена стока. За целта той следва да се консултира със своя ключар, който да му даде гаранции за покупката.
- Какъв съвет бихте дали по отношение на сигурността на дома и офиса?
Николай Трендафилов:
- Това зависи от всеки конкретния случай. Зависи от материала на вратата. Има някои минимални изисквания да сигурност, които се предлагат като консултация и продукти в ателиетата към съюза. Хората могат да разпознават ателиетата, които фигурират в списъка на Съюза на ключарите по номера на вратата и да се обръщат към квалифицирани ключарски услуги.