Г-н Бояджиев, получихте покана за участие в галавечеря на Фондацията за консервация на дивата природа в Танзания. Разкажете повече за фондацията и повода за срещата.
Георги Бояджиев:
Срещата е на 17 октомври в Далас. И галавечерята, и фондацията са под патронажа на Джордж Буш-старши, бившия президент на Франция Валери Жискар д’Естен и бившия президент на Танзания Бенджамин
Мкапа. Срещата има за цел да представи организацията, която е новосъздадена, и да набере финансови средства в помощ на природата в тази африканска страна. Асоциацията е създадена с чуждо лоби.
Хората са ловували там, останали са доволни, видели са, че природата е запазена, животните - много добри, трофеите - ценни, и са решили да направят нещо.
Какъв е проблемът на Танзания тогава?
Георги Бояджиев:
В Танзания има 31 дивечови резервата, 38 контролирани ловни района и 12 национални парка. Както казват те - перла, създадена за по-малко от 50 години.
Успехът им сега обаче е застрашен, защото бюджетни ограничения, препоръчани от Световната банка, са намалили с повече от половината персонала за охрана на дивата природа. От друга страна, и финансовите средства от правителството не са достатъчни. И без чужда помощ не може да се закупи техника за охрана на тези над 230 000 кв. км площ, за които трябват грижи. Охраната е необходима за консервацията на фауната. Трябва да отбележим, че там не е като в България. Тук тепърва ще увеличаваме животните. Там животните ги има, но с финансовите ограничения има опасност да се засили бракониерството и да се развалят популациите на дивеча.
Какви животни има в Танзания?
Георги Бояджиев:
Африкански животни - лъвове, слонове, най-различни видове антилопи. Танзания притежава пълната гама на африканските животни, и то в най-добре запазен вариант.
Какво значи поканата лично за вас?
Георги Бояджиев:
Поканата не е отправена чрез Сафари клуба, а към мен персонално. Може би са имали предвид, че имам изяви в чужбина във връзка със защитата на природата. Това е един вид признание.
У нас прави ли се достатъчно за съхранението на дивеча?
Георги Бояджиев:
В България такова лоби, каквото имат танзанийците, трудно се създава.
Подобна организация у нас е асоциация български дивеч, но тя не засяга толкова обширно съхранението на животните. В нея трябва да влязат хора от областта на екологията и хора от обществения живот
на България на много високо ниво. Би било добре асоциацията да е под патронажа на настоящия президент или на някой от предшествениците му на този пост.
Какво интересно се случва в живота на Сафари клуба и членовете му в момента?
Георги Бояджиев:
Предстои ни откриване на ловния сезон. Събираме се на 1 ноември. Очакваме и завръщането на трима наши членове, които са на лов за мечки в Камчатка. Имаме и нови членове. Това са Момчил Андреев,
главен изпълнителен директор на Райфайзенбанк, и Добрин Митев.