Предплащането на дълг е благоприятно за икономиката

23.03.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Госпожо Радева, как оценявате резултатите от приключилата мисия на МВФ?

Нина Радева:

Резултатите от мисията на Международния валутен фонд /МВФ/ са положителни. Подкрепата от страна на фонда, особено в предизборен период, когато опозиционни партии започват да се впускат в популистки обещания, е много важна за България. В този смисъл чрез споразумението с МВФ имаме допълнителна гаранция за финансовата стабилност на страната. Доброто изпълнение на държавния бюджет убеди в голяма степен експертите на фонда, че не могат да се очакват проблеми с фиска. Правителството от своя страна потвърждава готовността си да постигне бюджетен излишък и през 2005 г., включително чрез известно ограничаване на някои разходи. Такива разходи са най-вече административните разходи, разходите за лихви и разходите на публичната инвестиционна компания. Освен това МВФ и правителството потвърдиха важността на структурните реформи за подобряване на бизнессредата - става въпрос например за опростяване на бизнесрегистрацията, създаване на национална агенция по приходите, по-гъвкав пазар на труда. По отношение на кредитирането се потвърждава политиката на ограничаване на темповете на кредитна активност чрез промяна на Наредба N 21 за задължителните минимални резерви, които банките поддържат при БНБ.

Очаквате ли проблем бордът на МВФ да одобри допълнителния меморандум, резултат от завършилия първи преглед на стенд-бай споразумението?

Нина Радева:

В борда на МВФ има представители на различни страни със собствени приоритети и виждания. Но като цяло не очаквам те да се противопоставят на това, което постигна мисията на фонда при разговорите с нашето правителство.

Ханс Фликеншилд заяви, че правителството обмисля предплащане на дълг, какъв ефект се преследва?

Нина Радева:

Изплащането на държавен дълг има важни положителни ефекти върху икономическата среда в страната. На първо място, намаляването на дълга намалява ежегодните разходи за неговото обслужване, за изплащане на лихвите и главницата по него. По този начин се освобождават повече средства за други важни бюджетни направления или за намаляване на данъчната тежест, което правителството прави ежегодно. На второ място, намалението на държавния дълг намалява риска да се случи голяма финансова криза, което позволява увеличаване на кредитния рейтинг на българското правителство. По-високият рейтинг и по-малките рискове пред страната правят България по-привлекателна за чуждестранни, а и за местни инвеститори. Това е много благоприятно за развитието на икономиката.

кои са основните идеи, които трябва да залегнат в предизборната програма на НДСВ?

Нина Радева:

Най-общо приоритетите са в икономическата реформа, социалната сфера, съдебната система и администрацията. В икономическата сфера е важно да се продължи с подобряването на бизнессредата и намаляването на данъците. Освен преките данъци и осигуровките през следващите години би трябвало да се намали и ставката на ДДС. В социалната сфера е важно да се продължат необходимите реформи, които да позволят откриване на още повече нови работни места. В същото време социалните помощи трябва да се насочат най-вече към тези, които имат нужда, а не към всички. Немаловажно е и продължаването на здравната реформа и повече конкуренция при финансирането на здравната система. Съдебната власт и администрацията са ключови компоненти на икономическото развитие - без тяхното добро функциониране съществуващите компании срещат пречки пред развитието си, а темпът на навлизане на нови компании е по-малък от възможния. Затова реформата в съдебната власт и административната реформа са важно предизвикателство през следващия мандат.

Какви са най-спешните задачи на бюджетната комисия до изборите?

Нина Радева:

Приемането на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на първо гласуване, решение на Народно събрание за даване на мандат за преговори за сключване на заемно споразумение със Световна банка за преструктуриране PALL III, закон за акцизите. Освен тях има и други важни закони, които вече са разгледани от бюджетна комисия и чакат своя ред за пленарна зала, като закона за общинския дълг, изменение и допълнение на закона за митниците, законопроекта за Държавния вътрешен финансов контрол и др.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...